Péterrévén szeptember óta tevékenykedik egy maroknyi csapat azzal a szándékkal, hogy megoldást találjon a helyi problémákra, és élhetőbbé, szerethetőbbé tegye a Tisza-parti falut.
– A Falunkért Ifjúsági Csoport szeptember óta működik, ekkor az ifjúsági és sportminisztérium A fiatalság ereje címmel hirdetett meg egy pályázatot, amelyen 1000 eurót nyertünk. A pályázat keretében a péterrévei felső tagozatos diákoknak településismereti versenyt szerveztünk, amelyen Szeretem Péterrévét feliratú pólók voltak a jutalmak, és a tanulókkal ellátogattunk az óbecsei Városi Múzeumba is. A projekt keretében rendbe hoztuk a parkokat a faluban, az összes padot felújítottuk, és tavasszal a Tisza-parti sétány is sorra kerül majd – számolt be az első sikerekről Szabó Attila ötletgazda.
A civil szervezet rövid pályafutása alatt megszervezte az 1944-1945-ös megemlékezést a falu temetőjében, részt vett a község karácsonyi adománygyűjtő akciójában, a tagok pályázatírói tanfolyamon képezték magukat, és megnyerték az újvidéki körzet legokosabb pályázatának a díját is. Az elképzelések megvalósításában mindig van kire számítani:
– Filléres ötletekről van szó. Szeptember végén néprajzkutató kerékpározást szerveztünk, és a faluban megmaradt napsugaras oromzatokat térképeztük fel. Péterrévén nagyjából százról tudunk, nekünk több mint a felét sikerült eddig dokumentálnunk, de tavaszra folytatjuk a munkát. Szeretnénk bevezetni a szelektív hulladékgyűjtést oly módon, hogy a boltoknál, a piacnál a műanyagflakonoknak külön konténereket helyezünk ki – számolta be a tervekről Szabó.
A fiatalember felismerte: a kicsi és fiatal egyesületek támogatói, ösztönzői lehetnek egymásnak, ezért decemberben szervezett egy találkozót, amelyen több vajdasági és néhány külföldi civil szervezet is megjelent.
– A CiWill elnevezésű találkozónak elsősorban a kapcsolatépítés és a tapasztalatcsere volt a célja. A következő alkalomra már szeretnénk saját honlapot létrehozni, amelyen keresztül tudnánk együttműködni, tapasztalatot cserélni, ötleteket megosztani. A pályázatoknál is előny lenne egy ernyőszervezet támogatása – osztotta meg velünk a CiWill terveit Szabó Attila.
A csoport távolabbi elképzelései között szerepel egy napsugaras oromzatú tájház kialakítása, egy falunépszerűsítő honlap megszerkesztése, de tavasszal fotó- és sportszakkört, ingyenes pályázatírói és bukméker tanfolyamot is szeretnének szervezni. Csasznyi Imre, a budapesti Zeneakadémia péterrévei hallgatója pedig felajánlotta: szívesen tartana rendhagyó népzenei zeneórákat a község településeinek az iskoláiban. A péterrévei aktivisták szerint a település és környezete tele van olyan lehetőségekkel, amelyeket jobban meg kellene becsülniük a falu lakóinak, és amelyeket ki is lehetne használni.
– Az emberek általában a falu negatívumait szokták emlegetni, ritkábban azt, hogy mivel lehetne hozzájárulni a jobb közérzethez. Mi szeretnénk beindítani a falusi turizmust, hiszen Péterréve tökéletes hely a vidéki értékek bemutatására: van halastavunk, ahol hálómeghúzást lehetne szervezni, de birkanyírást, mézkóstolást, komphúzó versenyt is tarthatunk. A turistáknak megmutathatjuk a helyi avar temetőt, a szent kutat, a történelemkönyvvel felérő gyönyörű templomunkat, az ortodox templom szép ikonosztázát. Nem váltjuk meg ezzel a világot, de tudunk fejlődni, és szeretnénk életben tartani a falut – mondta Szabó Attila.
F.R.