A szakirodalom azt állítja, hogy a karikatúra olyan humoros vagy gúnyos célú képi ábrázolás, főként rajz vagy lenyomat, amely egy ember jellegzetes vonásait vagy valamilyen jelenetet szándékosan túlzó módon, torzítva mutat be.
Célja az ártatlan szórakoztatáson kívül lehet a kinevettetés, fenyegetés, figyelmeztetés és bírálat. Gyakran megbélyegzi az emberi gyarlóságokat, vagy valamilyen társadalmi, politikai stb. jelenség sötét oldalát.
A Petőfi Sándor Általános Iskolában hétfőn Szivery Balázs becsei karikatúrista tartott foglalkozást az érdeklődő gyermekeknek, ahol a tanulók ismereteket szereztek a karikatúra alapjairól.
Szivery Balázs autodidakta módon sajátította el a karikatúra fortélyait. Munkái nemcsak a helyi médiában jelentek meg, hanem romániai és amerikai lapokban is. Balázs szívesen foglalkozik gyerekekkel. Az iskola munkaközösségével együttműködve szeptembertől szakcsoportot indít, melynek fő célja a szórakozva tanulás és a tehetségkutatás.
„Remélem, hogy egyszer majd az én tanításom hatására nevelkedik a jövő generációjának egy-két karikatúristája”, mondta Szivery.
Szűcs Budai Engelbert, az iskola igazgatója szerint jó, ha a diákok megismerik az önkifejezésnek ezt az igen ismert formáját: „Magam is nagy élvezettel nézem Léphaft Pál és Szalay Attila karikatúráit. Egy más világot mutatnak be, egy olyan életteret, amelyben kacagunk azon, amin sírnánk egyébként. A gyerekeknek is előnye származik abból, ha megérzik a kritikai kifejezésnek e fajtáját, hiszen az, aki nem tudja szóba önteni véleményét, megteheti rajzon keresztül is”.
B.M.