Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tervek tervezése

Tervek tervezésetrg_fontane

Előző számunkban mellékletet közöltünk az óbecsei fejlődési stratégiák megvalósításáról. Hogy mi is az a fejlesztési stratégia? Valami olyasmi dokumentum, amely arról szól, hogy mit akarunk megvalósítani, fejleszteni, lendíteni 5-10 év leforgása alatt.

Kell-e ilyen? Feltehetően igen, hiszen ahogyan egy embernek vannak tervei, úgy kellene, hogy legyenek egy községnek is, konkrétabban: egy községi vezetőségnek is.
A község elnöke, Knézi Péter (VMSZ) azt mondta a Becsei Mozaiknak, hogy nem nyilatkozik a fenntartható fejlődési stratégiáról (hangzatos címmel: Óbecse a világom közepe), amelynek ő is egyik szerzője volt, mert nem tud elegendőt a témáról…
Nyilatkozott viszont a községi elnök helyettese, a demokrata párti (DP) Budislav Medurić, aki valaha szintén a fenntartható fejlődéi stratégia kidolgozásában vett részt. Nyilatkozatából kiderült, hogy vették (egy munkacsoport) a fáradságot és utánanéztek a meglevő stratégiáknak, amelyekről kiderült, hogy részben irreális célokat tartalmaznak (pl. Óbecse érje utol Szlovéniát gazdasági fejlődésben!), hogy nem szakszerűen állították össze a terveket, hogy nincsenek akciótervek a stratégiák végrehajtására, hogy nem tudni, ki felel a végre nem hajtásért, pénzt nem irányoztak elő a stratégiák megvalósítására a községi költségvetésben stb. Medurić azt is elmondta, hogy új fenntartható fejlődési stratégia megírására nincs pénze a községnek, pályázni pályáztak, de sikertelenül, ami a fentiek ismeretében nem is furcsa.
Amúgy a fenntartható fejlődésbe nagyjából minden belefér, jól hangzik, divatos szóösszetétel, olyan, mint a „közösségi érdek”, az „átláthatóság” és hasonlók, vagyis lehet rá hivatkozni, akár manipulálni is lehet vele – hiszen jelenthet semmit, de jelentheti mindazt, amit bárki bele akar magyarázni.
Ja, és logikusnak tartanám, ha minden egyes új községi hatalmi koalíció az alkotó pártjai választási ígéreteinek metszetét vagy közös nevezőjét tenné meg stratégiá(k)nak. És a következő választási kampányban (amely gyakorlatilag az előző választások estéjén már elkezdődik, ugyebár…) elmondaná, hogy mit valósított meg az ígéretekből, pardon, stratégiából.
Ehhez viszont az is kellene, hogy az áldott szavazónép is igényt tartson az elszámolásra. Alapvetően arra, hogy a hatalmon levők közül ki mire mennyit költött és miből. Mire mentek el a közpénzek stb. Nálunk ez még nem szokás. Sőt, nálunk még csak nem is illik felelősségre vonni a politikusokat – legalábbis a politikusok így állítják be a dolgokat. Nálunk szavazni nem ésszel szokás, hanem tájékozatlanul (hiszen a valamirevaló médium hiánycikk, a többség bulvár és/vagy pártlap) és zsigerből.

M.A.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *