Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tribina o poljoprivredi – Evidentirani problemi bez rešenja

Tribina o poljoprivredi – Evidentirani problemi bez rešenjatrg_fontane

Aktuelnosti u poljoprivredi i rad opštinske kancelarije za poljoprivredu bile su teme tribine koja je održana 5. marta u velikoj sali gradske kuće, u prisustvu velikoga broja poljoprivrednika i građana.

Na tribini su pored organizatora Anđelka Miškovića, člana Opštinskog veća zaduženog za poljoprivredu i razvoj sela, govorili prof. dr Jan Turan sa Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada, Milan Novaković, narodni poslanik SNS-a u Skupštini Srbije, Milan Kvrgić, predsednik komisije za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta i član Odeljenja za poljoprivredu grada Novog Sada i Aleksandar Bursać, direktor JKP Zoohigijena i veterina Novi Sad.
Poslanik Milan Novaković je istakao da je zbog mera štednje budžet za poljoprivredu trebao biti smanjen za 16 milijardi dinara, ali da je uprkos najavama umanjenje bilo „svega za 6 milijardi dinara, a višak koji se našao u državnoj kasi u zadnjem kvartalu prošle godine od oko 4 milijarde dinara je iskorišćen da se isplate sve zaostale premije i subvencije iz prethodnih godina“, te da je po njegovoj oceni „krajem prošle godine bila dosta dobra fiskalna konsolidacija, što se tiče izmirenja svih premija i subvencija iz prva tri kvartala“. U vezi isplata poljoprivrednicima za četvrti kvartal, on je izrazio nadu da je većina poljoprivrednika dobila i taj deo za prošlu godinu, a da je zastoj u isplati uslovilo preseljenje Trezora iz Šapca u Beograd. Na skupu je bilo reči i o nepravilnostima prilikom zakupa poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu i predloženim merama koje bi te nepravilnosti otklonile, o napuštenim životinjama, zatim o odlaganju animalnog otpada, jer je to jedan od gorućih pitanja u Srbiji, ali i u Bečeju. Naime, sve fabrike koje se bave preradom animalnog otpada su zatvorene, izuzev kafilerije u Somboru. Na tribini je rečeno da pomenuti problemi dugi niz godina nisu rešeni, nego su „gurani pod tepih“, te da njihovo rešavanje nije moguće preko noći, već iziskuje duži vremenski period i sistemski pristup.
Član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu i razvoj sela, Anđelko Mišković je predstavio šta je Kancelarija za poljoprivredu opštine Bečej do sada uradila u interesu poljoprivrede i poljoprivrednika i koje su to aktivnosti koje se planiraju u ovoj godini i u narednom periodu.

Bečej centar za prikupljanje animalnog otpada?

Na tribini o poljoprivredi je član Opštinskog veća za poljoprivredu Anđelko Mišković istakao da u Bečeju problem odlaganja animalnog otpada decenijama nije rešen. „Želja nam je da u dogovoru sa relevantnim institucijama, probamo ovaj problem rešiti dugoročno, odnosno da Bečej postane centar za prikupljanje animalnog otpada za region centralne Bačke“.
Nekoliko dana kasnije, 9. marta, u gradskoj kući je održan sastanak u vezi odlaganja animalnog otpada, kom su, pored predstavnika lokalne vlasti prisustvovali predstavnici Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, opštine Ada, opštinskog Udruženja stočara, Komunalca, Veterinarske stanice i PIK-a „Bečej“.
Na skupu je predsednik opštine Vuk Radojević rekao da opština Bečej planira ove godine da izdvoji oko 30 miliona dinara od zakupa poljoprivrednog zemljišta za izgradnju centra za prikupljanje animalnog otpada za region centralne Bačke, a cilj sastanka je da se u dogovoru sa svim relevantnim činiocima iz ove oblasti pronađe najbolji model i način za realizaciju ovog projekta i dugoročno rešenje uklanjanja animalnog otpada.
Predsednik Udruženja stočara Vasa Džigurski je istakao da je najbliža kuća od stočnog groblja udaljena svega 300 metara. „To je ekološka bomba, koja mora pod hitno da se reši. Ono preti zbog zaraze“, rekao je Džigurski.
Predstavnica Uprave za veterinu Slavica Nikolić-Stajković je istakla da se pitanje animalnog otpada na teritoriji čitave države nije rešavalo prethodnih 40 godina i da se tako nagomilani problemi ne mogu u kratkom vremenskom roku rešiti. Ona je predstavila nekoliko mogućih načina za rešavanje problema animalnog otpada koji su obuhvaćeni postojećim zakonima, sa akcentom na to da se „animalni otpad ne posmatra kao problem, nego kao sirovina i potencijalni izvor prihoda“, i da se sredstva za realizaciju takvih projekata mogu obezbediti iz fondova Evropske unije.
I predstavnici opštine i stočari su tražili da dobiju konkretne smernice kako da pristupe izgradnji centra za prikupljanje animalnog otpada, odnosno model koji bi omogućio da se u što kraćem roku reši problem animalnog otpada, a koji će zadovoljiti sve propise. Takođe su izneli predlog da se centar za prikupljanje animalnog otpada izgradi na granici između opština Bečej, Ada i Mol, međutim, konkretnih predloga predstavnika viših nivoa vlasti na sastanku nije bilo. O tome je Anđelko Mišković rekao: „Nama je drago što smo se pokrenuli sa mrtve tačke, ali smo razočarani što nismo čuli na koji način da rešimo problem odlaganja animalnog otpada“. Lj.M.

Pripremaju se zakoni o zadrugama i zemljištu

Narodni poslanik Milan Novaković rekao je da su u pripremi predlozi Zakona o zemljištu i Zakona o zadrugama. Tim zakonima bi se omogućilo poljoprivrednicima da se udružuju, ali i da se državna zemlja „uvede“ u legalne tokove.
Što se zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta tiče, poljoprivrednici su na tribini istakli da će biti doveden u pitanje opstanak stočara ako se ne vodi računa o tome da i u budućnosti imaju prednost u odnosu na one koji se bave ratarstvom prilikom zakupa poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *