Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

U bečejskom ataru: Kiša odlaže žetvu

U bečejskom ataru: Kiša odlaže žetvutrg_fontane

Česte kiše odlažu skidanje roda sa poljoprivrednog zemljišta, saopšteno je prošle nedelje iz opštinske kancelarije za poljoprivredu.

„Period berbe i žetve ove jeseni se pomera, jer je pala velika količina kiše, preko 60 litara po kvadratnom metru, tako da i kada dođu lepi dani, moraće da se sačeka 4-5 dana da bi poljoprivrednici mogli da uđu na parcele. Deo proizvođača je ipak uspeo da skine suncokret, ali je to mali procenat. Proizvođači koji su ugovorili prodaju kukuruza ’na zeleno’ su počeli berbu, to je kukuruz sa preko 30 posto vlage koji se koristi za silažu, a i žetva soje je na samom početku“, rekao je član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu i selo Anđelko Mišković. Prema njegovim rečima, pokazuje se da padavine nisu značajnije uticale na rod i da su prinosi soje i suncokreta dobri, ali član Opštinskog veća u trenutku razgovora nije imao precizne podatke o prosečnim prinosima. Kada su otkupne cene u pitanju, Mišković je naveo da se za soju avansno plaća 35 dinara po kilogramu, ali da ima i ko plaća 45 dinara, dok se za kukuruz plaća 10 dinara, takođe avansno, bez merenja vlage. „Sada ima mnogo otkupnih mesta, otkup rade i zadruge i ima novih otkupljivača, pitanje je kome će poljoprivredni proizvođači pokloniti poverenje, dok su, što se cena tiče, otprilike svi isti“, rekao je Mišković.
I u Opštoj zemljoradničkoj zadruzi ističu da se berba i žetva usporeno odvijaju. „Skidanje soje je započeto pre nešto više od nedelju dana, možda je skinuto oko 30 odsto površina. Prinosi soje su za sada dobri i kreću se oko 2.200-2.300 kilograma po hektaru, tako da soja obećava dobre prinose, ukoliko bude normalno vreme za skidanje i ako kasnije ne bude ponovo padavina. Berba suncokreta je pri kraju, prinosi su manji od očekivanog, oko 2.600-2.700 kilograma po hektaru. Što se kukuruza tiče, obrana je minimalna količina za silažu. Kukuruz se još ne bere zato što ima puno vlage i sušenje će biti izuzetno skupo. Odlaganje berbe kukuruza će kasnije uticati i na pripremu površina za setvu pšenice, tako da je pitanje da li će poljoprivrednici uspeti da poseju pšenicu u optimalnom roku“, rekao je Miroslav Glavaški, direktor OZZ Bečej.
Prema njegovim rečima, suncokret je isplaćen po ceni od 29,16 dinara i najverovatnije, kako je rekao, to će biti i konačna cena. Cena koja se ugovara za izvoz kukuruza je 12 dinara i očekivanja su da će cena ove kulture ostati na 12-13 dinara. „Kukuruz sada ima jako puno vlage i trebalo bi mu i sunca i vetra da ga isuši, jer za sušenje su energenti skupi. Besparica je, cene su mnogo niže nego prošle godine, prošle godine je soja bila 45 dinara, sada je 30-35 dinara, kukuruz je prošle godine bio 15 dinara, sada se očekuje 12 dinara, tako da poljoprivredni proizvođači neće biti na dobitku“, kazao je direktor zadruge.
LJ.M.

Povezani tekst(ovi):

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *