Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

U Bečeju IZIS od 1. juna: Integrisani zdravstveni sistem još ne funkcioniše kako treba

U Bečeju IZIS od 1. juna: Integrisani zdravstveni sistem još ne funkcioniše kako trebatrg_fontane

U Domu zdravlja u Bečeju 1. juna je uveden integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS), putem kog je bečejska zdravstvena ustanova umrežena sa zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

IZIS je centralni elektronski sistem u kome se čuvaju i obrađuju svi medicinski i zdravstveni podaci pacijenata, zdravstvenih radnika, ustanova, intervencije i usluge, ali se njime izdaju i uputi i recepti, kao i podaci o zakazivanju za specijalističke preglede, dijagnostičke procedure i hirurške intervencije. U sistemu IZIS-a trebalo bi da budu čak i privatne zdravstvene ustanove.

Model iz Makedonije

Hrvatska i Makedonija su već uvele integrisani zdravstveni informacioni sistem i objavljeno je da je Hrvatska ostvarila značajne uštede, a podigla nivo zdravstvenih usluga. To isto, još uspešnije, uradila je Makedonija u kojoj su liste za čekanje sa, u proseku 10 meseci, svedene na dve nedelje (EKG, urolog, ortoped).
Srbija je preuzela model iz Makedonije.

To bi trebalo da znači da pacijent, kada ode kod svog izabranog lekara u Dom zdravlja, ili, recimo, u Dečji dispanzer, neće morati da preglede zakazuje telefonom, a često se satima čeka na „vezu“, već će to činiti lekar na licu mesta i pacijent će odmah dobiti uput i zakazani termin pregleda koji mu je potreban. Logika nalaže da funkcionisanjem IZIS-a treba da budu ukinuti i razni kol centri, recimo, u Dečjoj bolnici u Novom Sadu, gde roditelji zasad zakazuju preglede za svoju decu, već bi to umesto njih radio pedijatar. Međutim, što se tiče bečejskog Dečjeg dispanzera, proverom smo ustanovili da se zakazivanje pregleda kod specijalista u novosadskoj Dečjoj bolnici još ne radi na taj način, jer sistem nije umrežen sa Novim Sadom.

Šta bi trebalo da bude IZIS?

Iz Ministarstva zdravlja je ranije najavljeno da IZIS u Srbiji treba da bude uveden do polovine godine, te da je za taj projekat obezbeđeno 300 miliona dinara.
Zvanični početak sistema za pacijente bio je 18. maj 2016. godine, od kada je unos podataka o svakom izvršenom pregledu postala obaveza, uključujući funkcionalnosti zakazivanja, upućivanja i prepisivanja lekova od strane lekara na svim nivoima zdravstvenih ustanova.
O IZIS-u se na sajtu Ministarstva može pročitati da „integrisani zdravstveni informacioni sistem Republike Srbije predstavlja centralni elektronski sistem, u kome se čuvaju i obrađuju svi medicinski i zdravstveni podaci pacijenata, podaci zdravstvenih radnika i saradnika, podaci zdravstvenih ustanova, zdravstvene intervencije i usluge izvršene u zdravstvenim ustanovama, podaci elektronskih uputa i elektronskih recepata, podaci o zakazivanju za specijalističke preglede, dijagnostičke procedure i hirurške intervencije. Integrisani zdravstveni informacioni sistem obezbeđuje jedinstvo podataka u zdravstvu i jedinstvenu informaciono-komunikacijsku infrastrukturu za upravljanje zbirkama podataka i prenos podataka. Omogućava se lakše i bolje planiranje u oblasti zdravstvene zaštite i stvaranje boljih zdravstvenih politika uvođenjem integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. Primenom sistema se povećava kvalitet usluga pacijentima, povećava se transparentnost informacija, povećava se blagovremeno izveštavanje pacijenata i šire javnosti, obezbeđuje transparentan i objektivan stav prema pacijentima i poboljšava pristup zdravstvenim ustanovama, smanjenjem vremena čekanja na tretman. Preko IZIS-a se omogućava unos, prikupljanje, skladištenje i razmena podataka vezanih za zdravstveni sistem u Republici Srbiji. Sistem omogućuje lak i efikasan unos i ažuriranje podataka kroz jednostavan i intuitivan korisnički interfejs. Podaci se čuvaju i održavaju u centralnoj bazi podataka. Sistem je integrisan sa postojećim sistemima, koji se koriste u Ministarstvu zdravlja ili u zdravstvenim ustanovama u državnoj svojini. Integrisani zdravstveni informacioni sistem Republike Srbije obezbeđuje dostupnost zdravstvenih podataka svim učesnicima u zdravstvenom sistemu u skladu sa njihovim pravima, ulogama i odgovornostima“.

Slično je i u Domu zdravlja, gde 7. juna lekari specijalisti nisu bili u mogućnosti da zakažu preglede pacijentima u Novom Sadu.
Sličnih problema krajem maja bilo je i u Beogradu, pisale su Večernje novosti 27. maja, naime, navodilo se da novi sistem zakazivanja pregleda kod specijalista još nije zaživeo, a i dalje nisu bile međusobno povezane sve zdravstvene ustanove u Beogradu, na to su upozoravali iz Udruženja za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije. U članku Novosti pisalo je i da su pacijenti očajni a lekari opšte medicine bespomoćni, jer nisu u mogućnosti da ih pošalju na pregled kod specijalista, što im je u opisu posla od 18. maja, kada je u beogradskim zdravstvenim ustanovama uveden integrisani zdravstveni informacioni sistem. „Iako zamišljen da smanji redove i čekanja za zakazivanje koje je, uglavnom, bilo na početku meseca, IZIS je već na početku primene pokazao mnogobrojne nedostatke i napravio totalnu zbrku u domovima zdravlja, ali i u bolnicama“, pišu Novosti.
Slična situacija bila je u martu mesecu i u Nišu, naime, tamo je tada uveden IZIS, kada je „padao“ sistem, a pacijenti, umesto da manje čekaju, ceo dan su sedeli u domovima zdravlja očekujući ranije zakazane preglede.
Na sajtu nacionalnog sistema za elektronske zdravstvene evidencije Moj doktor (www.mojdoktor.gov.rs) postoji i mapa Srbije, gde građani mogu da vide slobodne termine kod lekara u zdravstvenim ustanovama u Srbiji. U želji da vidimo funkcioniše li taj sistem, 6. juna smo pokušali da proverimo da li postoje slobodni termini kod bilo kog doktora u bečejskom Domu zdravlja, međutim, na svaki upit smo dobili informaciju da u narednih 6 meseci nema slobodnih termina. Nastavili smo „istraživanje“, pa smo utvrdili da, recimo, u Pasterovom zavodu u Novom Sadu je 7. juna bilo slobodnog termina kod jednog doktora (mikrobiologija i parazitologija), na Klinici za psihijatriju u Novom Sadu nije bilo termina ni kod jednog lekara, ali u Domu zdravlja u Kraljevu, kod pedijatara bilo je nekoliko slobodnih termina… Doduše, preglede zakazuju izabrani lekari, ali se pacijenti na sajtu www.mojdoktor.gov.rs mogu informisati o slobodnim terminima, kojih, po ovom sajtu, jedva da ima u Vojvodini, verovatno zato što je poslednji region u Srbiji u kom je IZIS uveden, upravo Vojvodina.
K.D.F.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *