Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

24/7: U Bečeju mali broj usluga za decu sa invaliditetom i smetnjama u razvoju

U Bečeju mali broj usluga za decu sa invaliditetom i smetnjama u razvojuDnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u Bečeju

Privatna ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ iz Bečeja licencirana je od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za pružanje usluga pomoć u kući starim licima, lični pratilac deteta, dom za stare i prihvatilište za odrasle.

„Naša čuvarkuća“ nekoliko godina zaredom pružala je uslugu lični pratilac dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u Bečeju.

Ova i još tri usluge iz oblasti socijalne zaštite od 2023. godine lokalna samouprava finansira u „paketu“.

Naime, u maju 2023. godine nadležni u opštini zaključili su okvirni sporazum na tri godine za četiri usluge socijalne zaštite i pružalac usluga ličnih pratilaca, narodne kuhinje, pomoći u kući i dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju u opštini Bečej za 273,5 miliona dinara (sa PDV-om) je grupa ponuđača koju čine Ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ i „Zlatna obala“ d.o.o. iz Bečeja.

U sporazumu je navedeno da za taj novac pružalac usluge na godišnjem nivou treba da obezbedi okvirni obim usluga za lične pratioce 35.000 časova (za tri godine 105.000 časova), za pomoć u kući 15.000 časova (za tri godine 45.000 časova), za narodnu kuhinju 51.900 komada obroka (za tri godine 155.700 komada), a za dnevni boravak 2.080 časova (za tri godine 6.240 časova).

Potom je jedan od godišnjih ugovora zaključen na osnovu okvirnog sporazuma promenjen i dodat je aneks, kojim se iznos za narodnu kuhinju povećava za oko 7 miliona dinara, jer je broj korisnika narodne kuhinje sa 350 povećan na 450.

U nacrtu budžeta opštine za 2025. godinu za dnevni boravak za osobe sa invaliditetom predviđeno je 16,7 miliona dinara, za lične pratioce i koordinatore 30,5 miliona, za pomoć u kući 16,3 miliona, a za narodnu kuhinju 39,6 miliona – ukupno 103,1 milion dinara.

Direktorka „Naše čuvarkuće“ Ljiljana Gojković je rekla da Ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ za decu i mlade pruža usluge lični pratilac deteta – korisnika je 27, na listi čekanja je 8 – i dnevni boravak za decu i mlade – ima desetak korisnika, a rešenja o pravu na tu uslugu postoje za ukupno 22 osobe. Osim toga za odrasle pruža pomoć u kući za stara lica – ima 15 korisnika – a raspolaže i domom za smeštaj starih i odraslih osoba, te prihvatilištem.

Lokalna samouprava finansira 100 odsto usluge lični pratilac deteta i dnevni boravak za decu, a delom finansira uslugu pomoć u kući (i korisnici te usluge participiraju). Domski smeštaj je usluga koja se direktno ugovara sa korisnicima, dok se usluga koja se tiče smeštaja u prihvatilište pruža prema nalogu, to jest uputu organa starateljstva, te se tako i finansira.

Da li trenutno ima dovoljan broj ličnih pratilaca dece sa invaliditetom i smetnjama u razvoju?

– Angažovano je 27 ličnih pratilaca. Osam korisnika čeka na ovu uslugu, najduži period čekanja je oko godinu dana.

Ljilljana Gojković

Ukoliko školsko dete čeka na tu uslugu, da li to dete ima mogućnost da pohađa nastavu?

– Prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta, Zakonu o zabrani diskriminacije, svako dete mora da ima mogućnost na obrazovanje. Praksa je drugačija kada se na ovu uslugu čeka, organizacija porodice i organizacija konkretne ustanove, članova Tima za IO se susreće sa izazovima.

Koliko je ličnih pratilaca angažovano?

– Ukupno je angažovano 27 ličnih pratilaca u vaspitno-obrazovnoj i u obrazovnim ustanovama: u predškolskoj ustanovi dva pratioca, u Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“ tri, u Osnovnoj školi „Sever Đurkić“ jedan, u Osnovnoj školi „Petefi Šandor“ jedan, u Osnovnoj školi „Šamu Mihalj“ u Bečeju jedan, u ŠOSO „Bratstvo“ 17, u Ekonomsko-trgovinskoj školi jedan i u Tehničkoj školi jedan.

Da li lični pratioci rade se decom i vannastavne aktivnosti i da li rade sa decom tokom letnjeg i zimskog raspusta?

– Tokom letnjeg i zimskog raspusta ne rade, prema pravilniku i odluci opštine angažovani su samo tokom trajanja nastavnog procesa. Ovo se ne odnosi na angažovanje u predškolskoj ustanovi, koje se tokom raspusta menja. Lični pratioci su anagažovani 8 sati, prema tome ukoliko postoji potreba za angažovanjem tokom vannastavnih aktivnosti, kada su neka dešavanja van škole, izleta oni su u obavezi da pružaju uslugu.

Roditelji dece koja imaju lične pratioce rekli su da bi njihovoj deci bila potrebna usluga ličnog pratioca i tokom zimskog i letnjeg raspusta.

– Aktuelnim opštinskim dokumentima predviđeno je da se ta usluga pruža u vreme trajanja školske godine, izuzev raspusta. Ukoliko bi došlo do izmena opštinskih akata, postojala bi mogućnost da lični pratioci budu sa decom, makar nekoliko sati dnevno i tokom raspusta. No, to zavisi od lokalne samouprave.

Da li lični pratioci dobijaju plate tokom letnjeg i zimskog raspusta?

– Ne dobijaju.

Da li je rad dnevnog boravka – ne mislim arhitektonske barijere – prilagođen radu i dece i mladih sa telesnim invaliditetom koji ne umeju samostalno da hodaju, sede, koriste ruke)?

– Rad dnevnog boravka realizuje se prema pravilniku u kojem su opisane aktivnosti u dnevnom boravku. Svakako da se uvažavaju i podstiču pojedinačni kapaciteti, veštine, interesovanja…

„Naša čuvarkuća“ odnedavno se bavi i ranom intervencijom, to je usluga za decu do tri godine starosti.

– Da, deo objekta gde se nalazi dnevni boravak za decu i mlade sa smetnjama u razvoju i invaliditetom osposobljen je za vežbanje. Tretmani se obavljaju vikendom u dogovoru sa roditeljima, a radimo i posao dodatne podrške s decom do 6 godina, reč je o raznim defektološkim tretmanima. To je usluga koju roditelji plaćaju.

U objektu osim dnevnog boravka pružaju se i tretmani rane intervencije

Da li vaša ustanova planira pružanje novih usluga odraslima i deci sa invaliditetom? Koje su to usluge i kada se planira početak pružanja tih usluga?

– Planira se licenciranje predah smeštaja i stanovanje uz podršku za osobe sa invaliditetom. Radi se ne dobijanju licence, ali ne možemo da procenimo kada ćemo od nadležnog ministarstva dobiti licencu. Radi se na osposobljavanju prostora za predah smeštaj. Za stanovanje u podršku planirani su stanovi. Reč je o ozbiljnim ulaganjima, planiramo da radimo i preko projekata i, eventualno, uz podršku opštine. Želja nam je da te buduće usluge budu održive, jer bismo tim uslugama zaokružili ciklus u smisli potreba dece i odraslih sa invaliditetom. To je izuzetno važno, jer roditeljima ili starateljima dece i mladih sa invaliditetom i smetnjama u razvoju potreban predah – sada to nemaju – a stanovanje uz podršku je neophodan korak ka osamostaljivanju osoba sa invaliditetom.

Postoje lokalne samouprave u kojima se pomoć u kući pruža i deci sa invaliditetom. U Bečeju to nije slučaj.

– Za to je takođe potrebno da se promeni opštinska odluka.

Pravilnik o ličnim pratiocima

U Pravilniku o uslovima obezbeđivanja i pružanja usluge lični pratilac deteta i učenika opštine Bečej piše da je svrha angažovanja ličnog pratioca deteta i učenika pružanje „odgovarajuće individualne praktične podrške radi uključivanja u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici radi uspostavljanja što većeg nivoa samostalnosti“.

Navodi se da pravo na ličnog pratioca imaju deca sa invaliditetom, odnosno smetnjama u razvoju koja imaju potrebu za podrškom u zadovoljavanju osnovnih potreba svakodnevnog života i to u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, pripremom knjiga i opreme za vrtić, odnosno školu, pod uslovom da su uključena u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu i to do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole.

Postupak za priznavanje prava i korišćenje usluge socijalne zaštite – lični pratilac sprovodi Centar za socijalni rad, po službenoj dužnosti ili na zahtev roditelja/staratelja (korisnika), donosi rešenje o priznanju prava na korišćenje usluge i izdaje uput korisniku radi ostvarivanja prava kod izabranog pružaoca usluge“.

Protiv rešenja kojim se zahtev odbija može se izjaviti žalba Opštinskom veću opštine Bečej preko Centra za socijalni rad u roku od 15 dana, a odluka o žalbi donosi se u roku od 30 dana.

Pravilnik o pomoći u kući

U Pravilniku o uslovima obezbeđivanja i pružanja usluge pomoći u kući i učešća korisnika u troškovima opštine Bečej navodi se da se sredstva za finansiranje usluge pomoć u kući obezbeđuju „u visini planiranih sredstava u budžetu opštine Bečej, učešćem korisnika i njihovih srodnika obaveznih na izdržavanje, namenskih transfera i drugih izvora“.

Pravilnikom je određeno da se pravo na pomoć u kući obezbeđuje odraslim i starim licima koja „imaju ograničenja fizičkih i psihičkih sposobnosti usled kojih nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima bez redovne pomoći u aktivnostima svakodnevnog života, nege i nadzora, pri čemu je porodična podrška nedovoljna ili nije raspoloživa“, imaju prebivalište na teritoriji opštine Bečej, iskažu volju za korišćenjem usluga (u ime lica koje se nalazi pod starateljskom zaštitom, staratelj mora iskazati volju za korišćenjem usluga), učestvuju u sufinansiranju troškova usluga u skladu sa pravilnikom.

Učešće korisnika u ceni usluge pomoći u kući utvrđuje se u zavisnosti od odnosa ukupnog prihoda po članu porodičnog domaćinstva korisnika i nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca utvrđenog zakonskim odredbama kojima se reguliše socijalna zaštita i rešenjem nadležnog ministarstva za mesec u kom se pruža usluga.

Do 1. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 0%; od 1. do 2. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 20%, od 2. do 3. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 40%, od 3. do 4. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 60%, od 4. do 5. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 80%, a preko 5. nivoa socijalne sigurnosti za pojedinca 100%.

Ukupan prihod porodice i nivo socijalne sigurnosti za pojedinca utvrđuje se na način predviđen zakonskim odredbama kojima se reguliše socijalna zaštita.

U ukupan prihod porodice računa se i dodatak za negu i pomoć drugog lica.

B.M. (10. deo serijala)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *