Javno preduzeće Komunalac od 2008. godine upravlja zaštićenim područjem Parkom prirode „Stara Tisa“ kod Bisernog ostrva.
Od letos je na snazi nova odluka Komunalca o plaćanju naknada za korišćenje tog zaštićenog prirodnog dobra. Prethodna je stupila na snagu u martu ove godine.
Naknade za razne delatnosti i aktivnosti se plaćaju Komunalcu.
Restorani, kafane, barovi, poslastičarnice i slični objekti plaćaju naknadu u godišnjem iznosu od 200 dinara po kvadratnom metru, a privremeni objekti kao što su kiosci i bifei godišnje plaćaju 300 dinara, takođe po kvadratnom metru. Montažni objekti površine preko 10 kvadratnih metara (šatori, pokretne tezge i drugi pokretni objekti) namenjeni prodaji robe, plaćaju naknadu u dnevnom iznosu od 300 po jednoj tezgi, ili pokretnom objektu uvećanu za iznos od 300 dinara za svakih narednih 10 metara kvadratnih.
Za snimanje filmova i fotografisanje u komercijalne svrhe u zaštićenom području naknadu plaćaju pravna i fizička lica za igrane, reklamne i druge filmove i to po danu rada/ snimanja u iznosu od 5.000 dinara, komercijalno fotografisanje po danu rada staje 1.500 dinara, a naknada se plaća nakon pribavljenog odobrenja nadležnog organa za snimanje i fotografisanje u komercijalne svrhe.
Dalje: za seču trske se plaća 50 dinara po snopu, za navodnjavanje 2.000 dinara godišnje po hektaru, a za korišćenje vode za upuštanje iz ribnjaka u Staru Tisu, odnosno za uzimanje vode iz Stare Tise u ribnjake, godišnje treba platiti 5.000 dinara po hektaru.
Pravna i fizička lica koja koriste sopstvene čamce za plovidbu na zaštićenom području, plaćaju za čamce dužine od 2 do 4 metra 1.000 dinara godišnje, za čamce dužine od 4 do 6 metara 1.500 dinara, a za čamce koji se dnevno donose, odnosno odnose sa vode naknada je 200 dinara dnevno.
Vlasnici ili korisnici podvodnih elektrovodova plaćaju naknadu u godišnjem iznosu od 85 dinara po metru.
Za reklamu koja se postavlja u zaštićenom području naknada se plaća po jednom kvadratnom metru u godišnjem iznosu od 1.000 dinara, a preko jednog kvadratnog metra za svaki sledeći se plaća 1.000 dinara godišnje.
Taksa za postavljanje turističkih šatora i kamp kućica dnevno iznosi 200 (šator) i 300 dinara (kamp kućica).
Za molove i prilazišta od čvrstog materijala (betona, kamena) naknada se plaća u godišnjem iznosu od 600 dinara po kvadratnom metru, a za kuće na vodi postavljene na molovima izgrađene od drveta na buradima ili drugim plutajućim materijalima naknada se plaća u godišnjem iznosu od 300 dinara po metru kvadratnom.
Za molove i prilazišta od drveta na buradima ili drugim plutajućim materijalima naknada se plaća u godišnjem iznosu od 200 dinara po kvadratnom metru, a naknada za molove i prilazišta od drveta na stubovima je 100 dinara po kvadratnom metru.
Naknade se plaćaju i za čuvanje i iznajmljivanje čamaca, za korišćenje imena i znaka zaštićenog područja (u visini od 1% od ukupnog prihoda prometa robe i usluga koje se korišćenjem imena i znaka ostvare), za organizovane obilaske i prezentacije zaštićenog prirodnog dobra uz pratnju vodiča, za vožnju čamcem, ukoliko to organizuje Komunalac.
Novac od naknada Komunalac bi trebalo da koristi za zaštitu i razvoj zaštićenog područja.
K.D.F.