U pozorišnom klubu Gradskog pozorišta je u subotu predstavljena knjiga „Dug i krivudav put“ Aleksandra S. Jankovića profesora istorije filma i pop kulture na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.
U predstavljanju knjige koja se bavi „Bitlsima“ kao kulturnim artefaktom, pored autora učestvovali su Petar Dolinka i Goran Obradović članovi bečejske grupe „Eva Braun“, što je bila, kako je rekao Velimir Cvejanov direktor Gradskog pozorišta, jedinstvena prilika da su na jednom mestu okupljena trojica poznavalaca pop muzike sa tolikom koncentracijom enciklopedijskog znanja o „Bitlsima“ kakva u tom trenutku nigde na svetu nije postojala.
„Tačno na današnji dan pre 40 godina ’Bitlsi’ su zvanično prestali da postoje, tako da možemo da kažemo da je ova promocija neka vrsta istorijskog omaža“, rekao je Aleksandar S. Janković autor knjige „Dug i krivudav put“, koja je specifična i po tome što je u pitanju njegova doktorska disertacija. „Ja ću verovatno, bar na ovim prostorima, biti pravi doktor za rokenrol, za razliku od nekih koji sebe tako nazivaju i pevaju o tome“, rekao je Janković. Prema njegovim rečima, u knjizi je „kapitalizovana i akademizovana“, njegova ljubav i znanje o „Bitlsima“. Nakon 4-5 godina rada na ovoj temi doktorirao je 2007. godine, a dve godine kasnije, u oktobru prošle godine objavljena je knjiga „Dug i krivudav put“.
„Imao sam dve uspešne promocije, a ova treća mi je možda i emotivno najdraža, jer na njoj učestvuju moji dragi prijatelji Petar Dolinka i Goran Obradović kojem nije bilo teško da sagleda i popiše sve greške koje su se našle u knjizi i na tome sam mu do neba zahvalan“, rekao je autor knjige i dodao da će greške biti ispravljene u sledećem izdanju.
Govoreći o knjizi, Petar Dolinka je rekao da „Bitlse“ autor posmatra kao pop-kulturni fenomen koji polazi od teze i dokazuje tezu da je to grupa koja je prevazišla okvire onoga što se može nazvati rokenrolom. „Ova knjiga je verovatno jedna od ređih analitičkih tekstova. Na ovu temu obično knjige pišu kritičari, sastoje se od intervjua i manje-više nepotrebnih biografskih podataka. Ono što je kvalitet ove knjige je da, iako se ona koristi naučnim aparatom i to jeste publici prilagođena doktorska disertacija, tekst od toga ne pati, knjiga je zanimljiva i pokazuje jednu sjajnu stvar, da ’Bitlsi’, odnosno njihovo nasleđe izmiče krutom naučnom aparatu, dakle, ta vrsta pozitivne energije prosto zrači pre svega iz onih delova teksta koji dokazuju Jankovićevu posvećenost i životnu opredeljenost da prati i analizira njihov rad. Pored toga knjiga se u dobrom delu bavi filmovima koje su ’Bitlsi’ snimili, i pokrivaju ili označavaju značajne tačke u njihovoj karijeri koja je prepuna promena“, rekao je Dolinka.
Iznoseći svoje utiske, Goran Obradović je konstatovao: „Po meni je možda najinteresantnije to što ova knjiga može da natera ljude da ponovo pogledaju sve filmove ’Bitlsa’ i dožive ih na neki novi način, zahvaljujući Jankovićevim objašnjenima i komentarima. Još jedna vrlo važna stvar u knjizi je za nas Bečejce, i to treba da cenimo, iako se to dešavalo posle prvog albuma ’Eve Braun’, da su ljudi Bečej nazivali ’srpskim Liverpulom’, Janković je to sad i napisao u svojoj knjizi, što je najveći epitet za naš grad.“
U pravo vreme na pravom mestu U razgovoru sa autorom knjige „Dug i krivudav put“ Aleksandrom S. Jankovićem, konstatovane su brojne koincidencije: da je autor rođen pet dana nakon oficijelnog raspada „Bitlsa“, da se promocija knjige u Bečeju održava 10. aprila, na dan kada su se pre 40 godina „Bitlsi“ raspali, da su gosti na promociji članovi grupe „Eva Braun“ koji su veliki fanovi i poznavaoci ovog benda i koji su svoj prvi album izdali na tridesetogodišnjicu izlaska prvog singla „Bitlsa“, do toga da su upravo „Bitlsi“ tema njegove doktorske disertacije, o kojoj Janković kaže: |
Nakon promocije knjige trebalo je da se održi koncert „Eve Braun“, ali je otkazan zbog toga što je jedan član grupe morao da otputuje. Međutim, koncert ili bolje reći žurka je ipak održana, tako da je „Eva Braun“ premijerno nastupila u sastavu Ljuba Rajić, Goran Obradović, Petar Dolinka, Goran Vasović i prijatelj i gost iz Amerike Željko Rakočević. Stalni članovi „Eve Braun“ i gost iz Amerike su uspeli da svojom pozitivnom energijom očaraju publiku i naprave odličnu atmosferu i da svi zajedno pevaju „Jedan sasvim običan dan“.
Za kraj je Goran Vasović premijerno otpevao pesmu „Nataša“, posvećenu svojoj ćerki.
On je za „Bečejski mozaik“ rekao da grupa završava novi album „Plejbek“ koji bi trebao da bude objavljen u oktobru za izdavačku kuću B92, dok u međuvremenu, već u maju treba da se pojavi u prodaji i prvi singl „U izgnanstvu“.
LJ.M.