Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ukrupnjavanje na bečejski način: Ujedinjenje za preživljavanje

Ukrupnjavanje na bečejski način: Ujedinjenje za preživljavanjetrg_fontane

Na lokalnim izborima u maju 2008. godine Grupa građana Pokret za Bečej – Dušan Jovanović dobila je 3.859 glasova (8 odbornika), a koalicija DS-a, G17 Plus i LSV-a Za evropsku opštinu Bečej – Boris Tadić 3.646 glasova građana (7 odbornika – četiri „pripadaju“ Demokratskoj stranci).

Pokret i DS (zajedno sa G17 Plus) su vladajuće stranke u opštini u društvu sa koalicionim partnerima, SVM-om, DSVM-om (Mađarska koalicija) i LSV-om.
Međutim, od kraja januara 2010. godine, iako od maja 2008. godine nije bilo lokalnih izbora u našim krajevima, došlo je do promene u strukturi vlasti i Demokratska stranka ima 11 odbornika. Nije došlo do multipliciranja odbornika DS-a, već je Pokret za Bečej Dušana Jovanovića odlučio da se odbornici ove grupe (sedmoro njih, jedan nije), a i brojni funkcioneri (dva člana Opštinskog veća, sekretarka Skupštine opštine itd.) učlane u Demokratsku stranku. Demokrate se nisu protivile.
Prošlog petka su novi i stari predstavnici Demokratske stranke, Ferenc Berček (predsednik lokalnog DS-a), Budislav Medurić, član Opštinskog odbora i Dušan Jovanović, novi član stranke, pokušali da objasne novinarima zbog čega je došlo do fuzije Pokreta i DS-a i zašto je to dobro za opštinu i za njene građane, te zašto nije reč o prekrajanju izborne volje istih (građana).
„Pozvali smo vas jednim lepim i velikim povodom za naš grad. Mi smo nastavili tendenciju ukrupnjavanja političke scene, što se vidi na celoj teritoriji Srbije. Odbornici Pokreta za Bečej sa predsednikom Skupštine i sekretarom Skupštine i članovima Veća su se učlanili u Demokratsku stranku. To je urađeno iz jednostavnog razloga: da bismo udružili snage i da bismo sve moguće resurse usredsredili na razvoj naše opštine“, rekao je Ferenc Berček.
Budislav Medurić je nastavio: „Prvo što želim da kažem da smo odmah sledeći dan po sednici Opštinskog odbora, gde smo verifikovali članstvo pomenutim ljudima iz Pokreta za Bečej, obavestili naše koalicione partnere o tom događaju, s tim da smo im rekli da ovaj događaj nije protiv koalicije, ni protiv rada, ni protiv bilo čega što smo zajedno uradili, nego samo za. Za iz prostog razloga što ćemo ubrzati dogovaranje na nivou lokalne samouprave, što ćemo pojačati svoj kapacitet u lobiranju u institucijama sistema i, artikulišući glasove birača koji su glasali za koaliciju Za evropski Bečej i Pokret za Bečej u jednu celinu, mislim da ćemo njihove interese zajedno uspeti lakše da realizujemo“. Medurić je rekao da nisu tačne insinuacije da DS želi da uvede privremene mere u opštini, već želi da radi za dobrobit građana, te je obećao „niz pozitivnih i povoljnih koraka koji će smanjiti veliki broj nezaposlenih i pokrenuti privrednu aktivnost u opštini Bečej, a ako nju pokrenemo onoliko kolike su ingerencije lokalne samouprave, time ćemo povećati i priliv sredstava u lokalni budžet“.
Dušan Jovanović se nadovezao i između ostalog rekao da je njegov Pokret i ranije podržavao politiku DS-a, jer smatra da samo takva politika može da uvede Srbiju u EU. „Nadam se da će ovo ujedinjenje, odnosno naš ulazak u Demokratsku stranku u vrlo kratkom roku doneti niz dobrih efekata za naše građane. Mi želimo u punom kapacitetu i kao ljudi i kao odgovorni lokalni političari da sve one potencijale koji stoje na raspolaganju upotrebimo za razvoj naše opštine i za bolji život svih građana. Ovo je urađeno zbog građana opštine Bečej“, rekao je Jovanović.
Pošto je o motivima ulaska Pokreta za Bečej u DS rečeno da će to doprineti njihovoj boljoj međusobnoj saradnji i lakšem lobiranju u pokrajinskim i republičkim institucijama kako bi investicije došle u Bečej, od Jovanovića i Medurića zatraženo je da podrobnije objasne razloge ujedinjenja, jer ih ni do sada niko nije sprečavao da sarađuju i da koriste svoje kapacitete, s obzirom na to da su i do sada bili koalicioni partneri na vlasti u opštini.
Medurić je govorio o tome da koaliciju na vlasti čine razne stranke koje se na stranačkom nivou dogovaraju o važnim stavovima u vezi sa funkcionisanjem lokalne samouprave, pa će ovom fuzijom biti olakšan i ubrzan način odlučivanja u opštini.
Novinari su podsetili Medurića da je u predizbornoj kampanji 2008. godine izjavio da „glas naših birača nećemo prodati“, te su ga pitali da li je ujedinjenje nakon izbora upravo „prodaja“ glasova birača. „Prvo, nismo se ujedinili, drugo, Demokratska stranka nije odstupila ni za jotu od svojih obećanja i programa. Ništa od toga za šta su naši birači dali nama glas nije se promenilo. Može da se desi da za četiri godine jedan deo toga, iz ko zna kojih razloga ne realizujemo, ali i dalje su to naši definitivni i jedinstveni ciljevi i svi naši birači i dalje treba da znaju da su to ciljevi za koje se mi borimo. Mi smo sada samo dobili veći kapacitet da te ciljeve ostvarimo“, rekao je Medurić.
Jovanović je dodao da Pokret za Bečej nije izneverio predizborna obećanja, jer su obećanja bila u zoni komunalnih problema, a to je, kako je rekao, i program DS-a na lokalnom nivou.
Pokret za Bečej je ranije optuživan da zastupa interese PIK-a „Bečej“, Dragana Satarića i vlasnika PIK-a Đorđija Nicovića. Te optužbe je Jovanović uvek demantovao. Međutim, činjenice kazuju da u odborničkoj grupi nekadašnjeg Pokreta, a današnje Demokratske stranke sedi visokopozicionirani zaposleni u PIK-u Petar Maksimović, kao i Rudolf Albahari, direktor „Flore“ i zastupnik kapitala u „8. oktobru“ pod čijim rukovodstvom Upravni odbor ove firme čine zaposleni u PIK-u, a nova članica Demokratske stranke je i Julija Popić, koja je zaposlena u PIK-u, a istovremeno je i na čelu opštinske komisije koja izrađuje program za davanje u zakup državnog zemljišta. Da podsetimo, skoro celokupan fond državne zemlje bespravno koristi PIK „Bečej“, a opština od 2006. godine, od kada postoji Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji uređuje ovo polje, nije dala u zakup državne oranice.
Upitani da li građani Bečeja mogu očekivati da će ujedinjenjem Pokreta za Bečej i Demokratske stranke PIK „Bečej“ imati uticaja u Demokratskoj stranci, što bi značilo da će državne oranice i dalje ostati u posedu PIK-a, Dušan Jovanović je odgovorio: „Mi, kao Pokret za Bečej nikada nismo bili eksponenti neke posebne politike PIK-a ’Bečej’. Činjenica da su dvoje zaposlenih iz PIK-a ’Bečej’ u grupi građana, nije sukob interesa, tako da nema nikakve veze njihovo članstvo i njihovi odbornički mandati. Moram da kažem da su zaposleni iz PIK-a ’Bečej’ članovi i drugih političkih organizacija, nisu odbornici, ali vrlo aktivno učestvuju, čak i ovde u Demokratskoj stranci, pošto to nikada u PIK-u ’Bečej’ nije bilo zabranjeno, ni u Fadipu, ni u ’8. oktobru’, tako da to nema nikakve veze. Ja opet demantujem bilo kakvu bliskost grupe građana sa PIK-om“, rekao je Jovanović. On je izjavio i da će državna zemlja ove godine biti data u zakup, a opštinska komisija upravo završava godišnji program. Medurić je u vezi sa obećanjem o očuvanju broja zaposlenih u Bečeju, a u tom kontekstu i o problemima u PIK-u – radnici ne dobijaju redovno plate, firma duguje milionske iznose Elektroprivredi itd. – dao nejasan odgovor na pitanje novinara o tome da li postoji mogućnost da Razvojna banka Vojvodine, zahvaljujući uticaju Demokratske stranke, obezbedi kredit za PIK „Bečej“ ili da dokapitalizuje ovu privatnu firmu, rekavši da postoje ideje o tome kako da se spreči povećanje broja nezaposlenih u opštini Bečej i dodao je: „Videćete poteze koje ćemo povući. Postoje razni projekti i pokušaji, ali u ovom momentu o tome ne možemo da pričamo.“
Sve u svemu, građani opštine će u narednom periodu biti svedoci političkog rijalitija, koji već sada podseća na jedan drugi, televizijski rijaliti, na „Survivor“, u kojem nakon ujedinjenja plemena, pobednik(ci) dobija 100.000 evra.
Ili mnogo više…

Kristina Demeter Filipčev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *