U Komunalcu je prošlog četvrtka, u prisustvu komisije, uništeno je 331 ribolovačka mreža, ukupne dužine 9.920 metara, dve vrške i jedan senker, koje su ribočuvari Parka prirode „Stara Tisa“ kod Bisernog ostrva oduzeli ribokradicama u toku prošle i početkom ove godine. Od novembra 2012. godine povećan je broj ribočuvara u Parku prirode i pooštrena je kontrola krivolova. Rukovodilac Parka prirode „Stara Tisa“ Laslo Balzam rekao je da je samo za protekla dva-tri meseca zaplenjeno više od 3.000 metara mreže i podsetio da je u martu prošle godine uništeno 500 metara mreže, a sada sve to što je u međuvremenu zaplenjeno.
Upitan da li su uhvaćeni lopovi koji su pre mesec dana zatečeni u krađi ribe, ali su, kako je saopšteno, pobegli sa lica mesta, kada je osim mreža zaplenjeno i 140 kilograma ribe, on je odgovorio da je podneta prekršajna prijava protiv NN lica, a da nema informacija o tome da li su i uhvaćeni. „Nepoznata lica su pobegla sa mesta prekršaja, međutim, čuvari su uspeli da zapišu brojeve registarske tablice automobila i predali policiji, tako da će policija verovatno uspeti da nađe počinioce“, rekao je Balzam.
Film o Parku prirode Akciji javnog uništavanja zaplenjenih mreža prisustvovao je i mr Oliver Fojkar, načelnik Odeljenja za promociju, edukaciju i odnose sa javnošću pri Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, koji je ovu aktivnost zabeležio kamerom, a snimljeni kadrovi će biti deo promotivnog filma o Parku prirode „Stara Tisa“. |
Na pitanje da li je do sada bilo slučajeva da su čuvari uhvatili ribokradice, Balzam je odgovorio da je bilo takvih slučajeva, protiv njih je pokrenut prekršajni postupak. Rekao je i da se ne seća da je u nekom slučaju doneta presuda.
Uništavanju zaplenjenih mreža prisustvovao je Nedeljko Kovačev, naučni savetnik zadužen za Park prirode „Stara Tisa“, koji je rekao da je krađa ribe na ovom području jedan od najozbiljnijih problema. „I pored brige koja se vodi o Parku prirode i pored svih organizacija koje čuvaju i kontrolišu to prirodno dobro, svake godine se gotovo 10 kilometara mreže pokupi, što je dokaz toga koliko je prirodno dobro napadnuto od ribokradica. U očuvanju ovog prirodnog dobra suočavamo se i sa drugim problemima, a to je zamuljivanje ’Stare Tise’. Smatramo da u dogledno vreme treba rešiti pitanje ispuštanje vode iz Ribnjaka“, rekao je Kovačev.
Prema njegovim rečima, zaustavljena je bespravna gradnja u granicama prirodnog dobra, a od prošle godine zabranjena je upotreba motora na benzin za čamce kao još jedan vid unapređenja očuvanja Parka prirode.
„Upravo ovih dana se završava nova studija zaštite Parka prirode ’Stara Tisa’, koji su do sada tri opštine proglasile prirodnim dobrom. Zakon pruža mogućnost da se ovo prirodno dobro proglasi i na nivou pokrajine. Kad se studija završi, ona ide na javnu raspravu, a posle toga će pokrajina doneti odluku o proglašenju prirodnog dobra. Time će se, na primer, dobiti da ne može neka opština da koči napredak, da inspekcijske službe ne budu sa teritorije opštine, jer to ne funkcioniše kako treba, nego će tu biti pokrajinske inspekcije, pored opštinskih para, na raspolaganju će biti i pokrajinskih sredstava, tako da se u svakom slučaju očekuje boljitak za Park prirode. Osim toga Park prirode će se proširiti – deo uz reku Tisu – a završetak ovih aktivnosti očekujemo tokom godine. Ova godina treba da bude godina bolje prezentacije i promocije prirodnog dobra“, rekao je Kovačev.
Javno preduzeće Komunalac, koji je upravljač Parka prirode, angažovao je dodatne čuvare, devetorica njih se brine o Parku prirode. Njihove troškove finansira lokalna samouprava.
LJ.M.