Upis prvaka u osnovne škole u Bečeju je manje-više priveden kraju. Za sada je upisano 259 učenika u četiri bečejske osnovne škole.
Ove godine u nekim školama će biti otvoreno manje odeljenja nego ranijih godina. U osnovnim školama „Sever Đurkić“ i „Petefi Šandor“ će biti otvoreno po jedno odeljenje manje nego prošle godine, u „Severu“ će biti dva odeljenja na srpskom i jedno na mađarskom jeziku, jer je upisano 45 prvaka (35 na srpskom i 10 na mađarskom jeziku), a u „Petefiju“ će biti po jedno odeljenje na srpskom (12 učenika) i na mađarskom jeziku (33 učenika). U školu „Šamu Mihalj“ upisano je 69 prvaka (22 na srpskom i 47 na mađarskom jeziku), tako da je broj odeljenja kao i prošle godine, jedno na srpskom i dva na mađarskom nastavnom jeziku. U školu „Zdravko Gložanski“ upisano je 118 učenika i biće oformljena tri odeljenja na srpskom (54 učenika) i jedno na mađarskom jeziku (18 učenika), a i jedno odeljenje na srpskom jeziku sa 19 učenika u Radičeviću.
Zbog smanjenja broja odeljenja u pojedinim školama će doći do racionalizacije zaposlenih. Brankica Tapavica, direktorica škole „Sever Đurkić“, rekla je da će u ovoj školi jedna učiteljica verovatno raditi u produženom boravku koji je otvoren prošle godine. Što se tiče drugih osnovnih škola, za sada nema tehnoloških viškova, međutim Klara Kurin, vršilac dužnosti direktora u školi „Šamu Mihalj“, kaže da prema sadašnjim podacima svi zaposleni imaju popunjen fond časova, ali da iz predmeta srpskog jezika kao maternjeg jezika, postoji višak od četiri časa i za taj predmet će morati da se angažuje kadar iz neke druge škole.
Tokom maja su urađena i testiranja o spremnosti dece za polazak u prvi razred, analize testova su još u toku, međutim, prema preliminarnim rezultatima skoro u svakoj školi ima nekoliko učenika sa kojima će se raditi prema individualno pripremljenom planu i programu. Ova novina je uvedena sada i za nastavnike znači i brojne nepoznanice. Seminar o inkluzivnom obrazovanju dece i o načinu sprovođenja individualnih programa će biti održan u školi „Sever Đurkić“ sredinom juna za predstavnike bečejskih škola.
Kako će se inkluzivno obrazovanje odraziti na funkcionisanje ŠOSO „Bratstvo“, koja je specijalizovana za rad sa decom sa smetnjama u razvoju, još se ne zna.
LJ.M.