U organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine održan je sastanak u vezi predstojeće grejne sezone na kojem je bilo reči o primeni Uredbe o utvrđivanju metodologije za određivanje cene snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom, pogonska spremnost energetskih subjekata za predstojeću grejnu sezonu 2015/2016. godine, kao i problemi u načinu naplate toplotne energije prema utrošku i postupcima po zahtevima kupaca za isključenje sa distributivnog sistema toplotne energije.
Sastanku su prisustovali: državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike, Zoran Predić, predstavnik Agencije za energetiku Republike Srbije Aleksandar Popo, direktori toplana i preduzeća za distribuciju prirodnog gasa sa teritorije AP Vojvodine, predstavnik Pokrajinskog zaštitnik građana – Ombudsmana i drugi.
Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine mr Nenad Stanković je rekao da su svi energetski subjekti u Vojvodini spremni za nastupajuću grejnu sezonu, i što se tiče energenata i pogonske spremnosti.
Sekretar Stanković je pojasnio princip primene nove Uredbe o određivanju cene grejanja za krajnjeg potrošača i istakao da je prvi korak da toplane usklade svoje cenovnike sa novom Uredbom, da takav predlog proslede osnivaču, a to je lokalna samouprava i nakon toga, lokalna samouprava donosi odluku o novom cenovniku ili zadržava stari. Deo toplana je već doneo odluku o usklađivanju sa novom Uredbom, a u nekim toplanama usklađivanje je u toku.
Državni sekretar, Zoran Predić je rekao da prema informacijama kojima se raspolaže u Ministarstvu rudarstva i energetike, grejna sezona spremna i daljinski sistemi grejanja su u velikoj meri pripremljeni za početak grejne sezone. Takođe, Predić je konstatovao da su obezbeđene dovoljne količine energenata za tržište Srbije, kako za građane, tako i za daljinske sisteme grejanja, i kada je u pitanju mazut, i kada je u pitanju gas, kao glavni energent. Takođe, i uglja, kao osnovnog domaćeg energenta ima u dovoljnim količinama. Najveći broj toplana u Srbiji je već obezbedio dovoljne količine energenata, samo mali broj toplana završava to ovih dana, te se veruje da će i ove godine grejna sezona krenuti uspešno.
Po pitanju cena energenata, državni sekretar je rekao da su cene pitanje lokalnih samouprava i toplana. Ministarstvo nije administrator kada su u pitanju cene. Ministarstvo je Uredbom o utvrđivanju metodologije za određivanje cene toplotne energije za krajnjeg kupca propisalo metodologiju koja omogućava jedinstven pristup formiranju cena i troškova toplana, zavisno od cene energenata i od drugih troškova koje toplane imaju u svom poslovanju, ali je na nivou toplana da urade kalkulacije, i na nivou lokalnih samouprava da te kalkulacije prihvate ili u određenim merama deluju na to da se troškovi toplana usklade sa očekivanjima građana i samih lokalnih samouprava.
S obzirom na činjenicu da su ovom prilikom izneti i problemi koji se javljaju u vojvođanskim toplanama, i da je najveći problem, problem nagomilanih dugovanja iz prethodnih godina, konstatovano je da je neophodno početi sa primenom nove Uredbe, kao i to da je neophodno da socijalna politika bude izmeštena iz cene grejanja. Radi rešavanja ovog problema, potrebno je vršiti naplatu po izmerenom utrošku energenata, a ne kao što je bila dosadašnja praksa, po kvadratu stambenog prostora.
Predstavnik zaštitnika građana – Ombudsmana otvorio je široku temu u vezi sa pravom građana da se isključe sa daljinskog sistema grejanja. Konstatovano je da je za takav postupak, u prvom redu neophodno postojanje tehničkih mogućnosti, kao i to da se ne sme narušiti energetski balans zgrade u kojoj do pojedinačnih isključenja dolazi. Zbog toga je u postupak neophodno uključivanje energetskih inspektora i drugih licenciranih stručnjaka.
B.M. (Izvor:APV)