Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Uskrs 2010. u Bečeju: Ipak zajednička uskršnja čestitka

Uskrs 2010. u Bečeju: Ipak zajednička uskršnja čestitkatrg_fontane

U nedelju je više od dve milijarde hrišćanskih vernika u svetu proslavilo Uskrs.

Ove godine su istog dana „praznik nad praznicima“ obeležili i pravoslavni i katolički vernici održavanjem svete liturgije i mise u svojim hramovima. Tako je bilo i u Bečeju, a nakon molitvi je usledila zajednička uskršnja čestitka koju su sa gradskog trga u Bečeju svim vernicima i građanima uputili sveštenici pravoslavne i katoličke crkve Dejan Stanojev i Laslo Fuderer, kao i Peter Knezi predsednik opštine i Dušan Jovanović predsednik Skupštine opštine Bečej.
Između ostalog rečeno je da je svaki hrišćanin stalni svedok vaskrslog Hrista, da je Isus svojim vaskrsenjem svima objavio pobedu života nad smrću, pobedu svetla, pravde i ljubavi i da zbog toga treba da živimo u hrišćanskoj ljubavi svaki dan, a ne samo kada je Uskrs.
Ovu ceremoniju su zajedničkim nastupom upotpunili crkveni horovi, dok su deca u narodnim nošnjama okupljenim vernicima i građanima delila ofarbana crvena jaja koja simbolišu izvor života. Uskršnjoj molitvi u centru grada prisustvovalo je oko dvesta građana, a možda bi ih bilo i više da je postojala blagovremena informacija o tome.
Prema nezvaničnim informacijama, blagoslov za upućivanje zajedničke uskršnje čestitke sa trga od nadređenih crkvenih zvaničnika je stigao u sredu, o čemu Dejan Stanojev bečejski arhijerejski namesnik kaže: „Blagoslov je stigao pre praznika i bilo je dovoljno vremena da se organizuje ovakav zajednički izlazak pred vernike. Mislim da tome ne treba dodavati neki drugi ton i može se ukloniti sva sumnja u tom smislu da se nešto odugovlačilo namerno ili smišljeno. Daleko od toga, nego jednostavno formalno-administrativna putanja blagoslova je trajala toliko. Ono što treba naglasiti jeste da se ovaj vid upućivanja zajedničke čestitke, kada datum Vaskrsa padne istoga dana, smatra već tradicionalnim i sebe osvedočava već dugi niz godina u Bečeju, kao jedne uspešne multikulturalne zajednice, a slika potvrde dobrih odnosa i ljubavi jeste i slika dobrih odnosa dveju sestrinskih crkava ovde u Bečeju i to je sigurno tako. Mi smo naše vernike pozvali na samoj liturgiji, a mislim da ćemo opet zajednički da nastupimo kada Uskrs za nekoliko godina pravoslavni i katolički vernici ponovo budu slavili istog dana. Mi smo dobili blagoslov od njegovog sveštenstva, kao i oni od njihovog biskupa, tako da tu nije bilo nikakvih problema i nadam se da će ovo imati odjeka.“
Komentar o ponovnoj zajedničkoj uskršnjoj čestitki dao je i Laslo Fuderer sveštenik katoličke crkve: „Za ovakav čin smo dobili blagoslov od episkopa u utorak. Mnogim vernicima i građanima Bečeja je izuzetno drago što je to ponovo pokrenuto i nadamo se da će se ta tradicija nastaviti.“
A odjeka je imala poslednja zajednička molitva katoličkih i pravoslavnih vernika održana na Uskrs 2004. godine u centru grada, na prostoru između pravoslavne i katoličke crkve, kada su vest o tome objavili svi mediji u Srbiji, a i pojedini strani mediji.  
Nastavak ovakve tradicije u etnički mešovitoj sredini, koja ima i tu specifičnost da je struktura stanovništva gotovo pola-pola, svakako bi doprinela jačanju multikulturalnosti.   

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *