Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Uspeh Ekonomsko-trgovinske škole: Najviša ocena nakon eksterne kontrole

Uspeh Ekonomsko-trgovinske škole: Najviša ocena nakon  eksterne kontroletrg_fontane

Iako se neretko mogu čuti kritike na račun školstva i rad prosvetnih radnika, ovih dana stižu lepe vesti, bar kada su u pitanju bečejske škole. Naime, Ekonomsko-trgovinska škola nakon višednevne eksterne kontrole ocenjena je najvišom ocenom.

Prema rečima direktorice škole Gordane Kovačev, predstavnici Ministarstva prosvete, Školske uprave Novi Sad i Zavoda za vrednovanje kvaliteta rada iz Beograda od 7. do 9. aprila sproveli su spoljašnje vrednovanje kvaliteta rada u Ekonomsko-trgovinskoj školi. Kontrola je podrazumevala osim pregleda šest strateških dokumenata, obilazak 48 nastavnika, od ukupno 88 koliko ih ima, i prisustvovanje na 38 časova nastave, intervjue sa učenicima, roditeljima i nastavnicima, razgovor sa direktorom i rukovodstvom škole, sa stručnom službom i sekretarom, sa pedagogom i psihologom škole, Timom za prevenciju nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i Timom za inkluziju i podršku deci, gde su, kako je rekla direktorica, učinjeni i najveći koraci u ovoj školskoj godini.
„Postoji 29 standarda kvaliteta rada ustanove sistematizovanih u sedam grupa i u svih sedam grupa mi smo ispunili svih 29 standarda, to je ono što su nam saopštili nakon završene kontrole. U roku od osam nedelja treba da bude sačinjen detaljan izveštaj. Najveća brojčana ocena je četvorka koju smo mi dobili i to je naš ’kec’ iz rukava za narednih pet godina. Mislim da je to dobro i da je podstrek za razvoj škola, mada ima prosvetnih radnika koji se tome opiru, smatram da je krajnje vreme da tako nešto postoji. Veoma sam zadovoljna i ponosna što smo dobili najvišu ocenu koju sada treba da odbranimo u narednom vrednovanju. Škola je konstantno napredovala od 1948. godine, a posebno poslednjih 12-13 godina uvođenjem novih profila i bogaćenjem obrazovne ponude i ta četvorka jeste dokaz da sve ono što radimo zaista vredi“, izjavila je Kovačev 10. aprila na konferenciji za novinare.
U školi ima dve osobe koje su postale licencirani lideri po standardima Evropske asocijacije za kvalitet, a sledeći korak je da škola konkuriše za nacionalnu nagradu za izvrsnost i da dobije licencu i za to, možda već ove jeseni.
Konferenciji za novinare su prisustvovali i predsednik opštine Vuk Radojević i članica Opštinskog veća zadužena za obrazovanje, kulturu i civilne organizacije Andrea Galgo Ferenci, koji su čestitali na visokoj oceni u procesu eksterne evaluacije.
„Dobijena je najveća moguća ocena i to je zaista na ponos svih onih koji učestvuju direktno u nastavno-obrazovnom procesu ali i svih nas Bečejaca što imamo jednu takvu školu“, rekao je Radojević. Članica Opštinskog veća je dodala da dobar rad, dobra saradnja i odličan vaspitno-nastavni rad čine osnovu za visoku ocenu.
U bečejskim srednjim školama ima 1.700 srednjoškolaca iz opština i gradova koji ukupno broje oko 140.000 stanovnika.

Ocenjivanje škola

Ministarstvo prosvete je pre nekoliko godina uvelo standarde kvaliteta rada ustanova. Po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja svaka škola ili vrtić podleže spoljašnjem vrednovanju jednom u pet godina. U poslednje dve godine vrednovano je 30 srednjih škola i do sada su tri škole dobile ocenu četiri. U Bečeju je pored Ekonomsko-trgovinske škole prošle godine vrednovana i OŠ „Sever Đurkić“, koja je dobila ocenu tri.

Na studije i nakon trogodišnje srednje škole

Direktorica Ekonomsko-trgovinske škole Gordana Kovačev rekla je da nakon završene škole, učenici imaju mogućnost daljeg obrazovanja: „Čak i učenik koji završi treći stepen obrazovanja ima pravo da studira na strukovnim studijama koje traju tri godine. Međutim, još uvek država, odnosno Nacionalni prosvetni savet nije doneo programe maturskog ispita za opštu maturu, ali nama će i ova generacija imati pravo da polaže opštu maturu. I ove godine maturanti koji završe naša ogledna zanimanja će biti oslobođeni prijemnog ispita iz poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Subotici i odeljenju u Novom Sadu“.

Učenički dom od „Komarca“?

U spoljašnjoj kontroli škole najlošije je vrednovan prostor, to jest nedostatak prostora. Podsetimo, đaci pojedinih odeljenja imaju nastavu u zgradi Gimnazije, doduše, Ekonomsko-trgovinska škola raspolaže projektom za dogradnju školske zgrade, na čiju realizaciju se čeka već 15 godina.
Predsednik opštine Vuk Radojević je izjavio da visoka ocena koju je dobila Ekonomsko-trgovinska škola jeste „veliki podsticaj ne samo lokalnoj samoupravi, nego i Školskoj upravi i Ministarstvu prosvete, da zajedno iznađemo sredstva kako bismo rešili pitanje prostora koji se u ovoj školi prepoznaje kao eventualni problem“.
Na konstataciju direktorice škole da bi postojanje učeničkog doma bio „pun pogodak“ za obrazovanje u Bečeju, Radojević je rekao da postoji mogućnost pretvaranja objekta Gerontološkog centra, tzv. „Komarca“, koji se nalazi u neposrednoj blizini srednjih škola u učenički dom: „Ideja je da se ulože određena sredstva u ovaj objekat, koji je u ingerenciji pokrajine, a u dogovoru sa pokrajinskom administracijom i da ga prenesemo u svojinu opštine Bečej i pretvorimo u dom učenika srednjih škola, a Bečej u obrazovni centar“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *