A vajdasági magyar könyv és olvasás napját március 29-én ünnepeljük, ugyanis 1885-ben ezen a napon született Kosztolányi Dezső.
A Népkönyvtárban ez alkalomból, március 24-én, Orcsik Roland Fantomkommandó című könyvét mutatták be.
Orcsik Roland író, költő, műfordító, kritikus és szerkesztő, 1975-ben született Óbecsén, de ma már Szegeden él és alkot. Magyar nyelv és irodalom tanár, a Szegedi Tudományegyetem Szláv Filológiai Tanszékén dolgozik.
A szerzővel Radics Viktória budapesti irodalmi tudós beszélgetett. A regény, amelyet posztapokaliptikus vízióként aposztrofáltak, a budapesti Kalligram és az újvidéki Forum Könyvkiadó gondozásában jelent meg. Helyszíne a kilencvenes évek délszláv háborúinak névtelen kisvárosa, ahol a hősök nem formálhatják sorsukat, hanem inkább elszenvedik a történelem borzalmait és őrületét. De a Fantomkommandó nem csak erről a lesüllyedt emberi létállapotról ad metszően pontos képet, hanem például arról értesülünk, hogy a kamaszhősöknek fontos, hogy zenekart alapítsanak. Nem adják föl ezt a tervüket. Valamiért nem.
„Ebben a regényben nem a háború a fontos, hiszen annak fenyegető jelenléte állandó, hanem a hatása: hogyan alakulnak át a félelem és a bezártság világában az emberi viszonyok”, mondta művéről a szerző.
Erer