Iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije saopšteno je prošle nedelje da je serija vakcina za decu „pentaksim“ od 2.157 uzoraka dobila sertifikat iz nacionalne kontrolne laboratorije i da će prva količina odmah biti distribuirana širom Srbije, a da se očekuje da će preostale količine od 30.000 doza za ovaj kvartal stići narednih dana u Srbiju.
Prema informacijama koje smo dobili od načelnice Dečjeg dispanzera u Bečeju Kosane Nešić, za sada je ta ustanova dobila 45 doza „pentaksima“.
– Naša ustanova je vakcinaciju dece počela sredinom januara, jer smo određeni broj vakcina imali, a ove nove količine su stigle na vreme i biće dovoljne do sredine marta. Poručili smo ih još i očekujemo da će i one stići u predviđenom roku, tako nam je obećano. Pacijenti vakcinu dobijaju besplatno, a prednosti „pentaksima“ su to što su njeni sastojci bezbedniji od ranijih vakcina i ova vakcina omogućava komfor u smislu da se daje odjednom – rekla je Nešić.
Ranijih godina isticano je da je Bečej jedna od retkih opština u kojoj je obuhvat dece obaveznom vakcinacijom bio na vrlo visokom nivou, više od 90 odsto. Da li je polemika za i protiv vakcinacije koja je aktuelna poslednjih nekoliko meseci uslovila promene po tom pitanju i u Bečeju?
– U našoj opštini smo do sada imali 98 odsto dece koja su bila vakcinisana u skladu sa kalendarom obavezne vakcinacije. Onih dva odsto su deca koja iz opravdanih medicinskih razloga ne smeju da prime vakcinu. Sada i kod nas ima slučajeva da pojedini roditelji odbijaju vakcinaciju svoga deteta, i to je ta priča o antivakcinalnom lobiju. Imamo i mi nekoliko slučajeva, izabrani pedijatri su sa roditeljima vrlo ozbiljno razgovarali o tome, pokušavajući da im objasne da time štete zdravlju deteta, ali ne samo svog, nego i zdravlju druge dece koja iz bilo kog razloga ne smeju da prime određene vakcine, i da su na neki način rizik za kolektiv, međutim, nismo naišli na saradnju i razumevanje tih roditelja koji su ostali istrajni u odbijanju da dete primi vakcinu. Za takve situacije je predviđen protokol, roditelj mora da potpiše da odbija da se dete vakciniše, mi moramo da obavestimo sanitarnog inspektora o tome, čak su zakonom predviđene i kazne, za sada to nije u praksi bivalo, a videćemo kako će se država prema tome postaviti. Bojim se da će pacijenti, ne samo kod nas nego svuda, to shvatiti na teži način, kada se ponovo jave epidemije nekih već zaboravljenih bolesti.
U pojedinim delovima Srbije se pojavila epidemija morbila (malih boginja), da li u Bečeju ima evidentiranih takvih slučajeva?
– Sad već imamo epidemiju morbila u Južnobačkom okrugu, evidentirani su slučajevi u Temerinu, ima ih i u Novom Sadu, ali u Bečeju za sada nemamo nijedan evidentiran slučaj. Morbili nije strašno teška bolest, ali može da izazove razne komplikacije, a kad epidemija jednom krene, mogu da obole i oni koji su po prirodi stvari najviše ugroženi, to su deca do godinu dana, jer se sa godinu dana prima ta vakcina, deca koja su iz bilo kog razloga imuno kompromitovana, pa na kraju krajeva i odrasli ljudi, odnosno starije generacije koje nisu primile vakcinu jer je tada nije bilo, ona se koristi kod nas od 1992. ili 1993. godine. Sve su to rizici i mislim da ljudi nisu ni svesni toga šta čine odbijajući vakcinaciju. A zašto epidemija? To je posledica toga da neko nije vakcinisan, i zato kažem, narod će na teži način naučiti koliko je vakcinacija bitna, kada se budu pojavile razne bolesti koje su do sada bile iskorenjene, a to ne bi bilo dobro.
Aktuelnost ove teme je uslovila i njenu veću zastupljenost u mnogim emisijama elektronskih medija u kojima predstavnici zdravstva i stručnjaci iznose razloge za i protiv vakcinacije. Pored toga, zbog sve veće kampanje na društvenim mrežama koja se vodi protiv vakcinacije, i ministar zdravlja Zlatibor Lončar je krajem januara najavio da će zasedati Odbor za zdravlje i porodicu, na kome će govoriti stručnjaci iz te oblasti, ali i oni koji imaju drugačije mišljenje. Podsećajući da Srbija ima „jasno definisan zakon koji se nimalo ne razlikuje od svih zakona u Evropskoj uniji, i od pravila Svetske zdravstvene organizacije, gde postoji kalendar obavezne vakcinacije“, Lončar je izjavio i da smatra da „mi nemamo pravo da dozvolimo nekome da oboli od bolesti od koje ne mora da oboli, ukoliko se vakciniše“.
O polemici za i protiv vakcinacije Kosana Nešić je rekla:
– Ovaj antivakcioni lobi je bio mnogo glasan i konačno vidim da je naša struka prestala da ćuti i da iznosi razloge zašto treba da se deca vakcinišu. Naravno da podržavam ovakvo mišljenje. Podsetiću vas da i kad popijete bilo koji lek, postoji određeni rizik, ali kad gledate benefit, rizici koji postoje i neke komplikacije su zanemarljive spram dobrobiti koje nam to pruža. Ja već dugo radim ovaj posao i zaista nikada nismo imali nikakvu ozbiljnu posledicu vakcinacije, ali ne sporim da ne postoji i da nije opisan izvestan statistički postotak komplikacija u nekim slučajevima, ali je to veoma mali broj, a ovako desiće nam se da se sve moguće zarazne bolesti ponovo jave. Jako je dobro što ste me pitali o ovoj temi i što imam priliku da ukažem i na neke druge prateće pojave. Sada su se vrtići i vaspitačice izjasnile u svom kolektivu da više ne žele da one rade pripremu dece za upis u osnovnu školu u okviru koje postoji i vakcinacija. Ima raznih razloga zbog čega to one više ne žele, a jedan od tih i jeste nekakav strah od onih koji prihvataju ili ne prihvataju vakcinaciju, strah od odgovornosti. To će učiniti komplikovanijim pripremu dece, odnosno sve će pasti na roditelje koji će morati sami da organizuju preglede, a to podrazumeva preglede oftalmologa, specijaliste ORL-a, pregled fizijatra ćemo, nadam se, uspeti u saradnji sa direktorom Doma zdravlja da dogovorimo, zatim laboratorijske analize, pa tek onda dolaze u Dečji dispanzer na konačan pregled i vakcinaciju. Neće biti jednostavno za roditelje, pogotovo za one koji rade, da uklope 4-5 pregleda i tek nakon toga da zakažu pregled i dovode decu kod nas. Dakle, mnogobrojne su posledice tog antivakcinalnog lobija i mnoge stvari u nekoj lančanoj reakciji postaju komplikovanije i problematičnije, kao i upis u osnovnu školu. Moram da kažem i da je ponekad saradnja sa školama problem. Sa nekim školama je odlična saradnja, a neke škole teško prihvataju naše zakonske obaveze spram njih, isto tako i vakcinaciju. Ali moramo nekako da nađemo zajednički jezik, da to obavezno radimo u Dečjem dispanzeru. I škole moraju da shvate da smo mi tu zbog njih i dece, jer decu pregledamo sistematski, štitimo od zaraznih bolesti dajući vakcine, ali mi se čini da u poslednje vreme u pojedinim školama na nas gledaju kao na nekoga ko im ometa nastavu, ali mi smo tu zbog dobrobiti te dece, na kraju krajeva i oni su tu iz istog razloga i zato moramo vrlo blisko i prijateljski sarađivati, jer zdravlje dece je nešto o čemu moramo, naročito danas, još više da vodimo računa. Nekada nismo takvih problema imali, sve je to išlo drugačije i lakše, a sada sve postaje komplikovanije i zato mislim da je važna uloga vas medija, da utičete na to da se neke stvari poprave i da nam to svima olakšate. Zato mislim da ste odabrali pravi momenat da me pitate o ovoj temi, jer problemi postoje i sa tim antivakcinalnim lobijem i sa školama – rekla je načelnica Dečjeg dispanzera Kosana Nešić.
Organizovani pregledi učenika
Što se tiče organizovanog odlaska na sistematske preglede učenika osnovnih škola, prema rečima predsednice Aktiva direktora škola Brankice Tapavice, takva praksa i dalje postoji. „Učitelji, ali i nastavnici i dalje organizovano vode učenike na sistematske preglede, barem u školi ’Sever Đurkić’ u kojoj sam direktor, i nije bilo odbijanja od strane učitelja, osim u jednom slučaju kada je to jedna nastavnica odbila pošto su deca na sistematskom pregledu trebala da prime i vakcinu, a ima roditelja koji nisu za to da im se dete vakciniše. Nemam informacija da je takvih problema, odnosno odbijanja bilo u drugim školama, ali je to za nas gubljenje nastave, i po meni je to obaveza roditelja, samo što ima i neodgovornih roditelja koji to ne urade, a vakcinacija je još uvek zakonska obaveza“, rekla je Tapavica.
Grip miruje
S obzirom na to da je ovo period kada se pojavljuje i veći broj obolelih od gripa, na pitanje kakva je situacija u Bečeju, načelnica Dečjeg dispanzera Kosana Nešić je odgovorila:
– U Bečeju za sada nema povećan broj takve vrste respiratornih infekcija kod dece. U poslednjih nedelju dana imamo nešto malo povećan broj pacijenata, ali nije to grip, u pitanju su simptomi nekakvog stomačnog virusa ili nekih drugih bolesti. Za sada nemamo evidentiran povećan broj pacijenata koji dolaze zbog gripa. Jedan od razloga zbog čega smo od početka drugog polugodišta žurili da sistematske preglede koji su obavezni za decu prvog i trećeg razreda osnovne škole što pre obavimo, jeste i grip, jer ako počne grip, onda nećemo moći da uradimo preglede.
Sistematski pregledi u vrtićima
U vezi sa odlukom vaspitačica da od ove godine ne sprovode organizovano sistematske preglede za decu koja treba da se upišu u prvi razred osnovne škole, iz Predškolske ustanove „Labud Pejović“ je potvrđeno da je takva odluka jednoglasno doneta 28. januara na veću vaspitača, to jest vaspitno-obrazovnom veću ustanove. Razloga za takvu odluku ima više, rekla je direktorica predškolske ustanove Slađana Jović, a neke od presudnih su neprijatne situacije kojima su vaspitačice izložene, između ostalog i zbog vakcinacije dece.
„Tako nešto se ne radi nigde u Vojvodini osim kod nas u Bečeju. Na takav sistematski pregled ne vode vaspitači decu nego ih vode roditelji. Tako nešto nije zakonska obaveza vaspitačica i kod nas je to samo bila dobra volja vaspitačica. Događalo se da su koleginice dovedene u vrlo neprijatne situacije, i od strane roditelja i od strane lekara, recimo, kad je u pitanju vađenje krvi, pa smo morali pismeno da tražimo potvrdu roditelja da li oni žele da vaspitač bude prisutan prilikom vađenja krvi detetu ili ne, ili prilikom vakcinacije, jer ima roditelja koji neće da im se deca vakcinišu, a ima i situacija kada neki roditelji neće da prihvate mišljenje lekara o spremnosti njihovog deteta za upis u školu. Zbog svega toga, vaspitačice su pokrenule inicijativu i na veću vaspitača su jednoglasno donele odluku da ne žele da učestvuju o tome. Na roditeljima i Domu zdravlja je da se organizuju, da nam pošalju spisak i poziv, a mi ćemo sarađivati na taj način da ćemo poziv proslediti roditeljima, isto kao što radimo i kad je testiranje dece u pitanju. Pedagozi škola nam pošalju poziv kada roditelj treba da odvede dete na testiranje, mi to prosledimo roditeljima, ali nećemo ih mi voditi na testiranje, vode ih roditelji, pa tako treba da bude i za ove lekarske preglede“, izjavila je direktorica predškolske ustanove.
Lj.M.