U Srbiji nikad nije dosadno. Svake nedelje nas naši izabrani, postavljeni i imenovani funkcioneri (jesmo li ih zaista birali, imenovali i postavljali?) uveseljavaju vestima s ove i one strane pameti.
Tako smo nedavno saznali da se predsednik Srbije Tomislav Nikolić preselio iz stana u blizini hotela Jugoslavija u vilu u Užičkoj 23 na Dedinju, koju će koristiti i kao stambeni i kao radni prostor. Istovremeno je i bivši predsednik Srbije Boris Tadić napustio vilu u Lackovićevoj 10, u kojoj je živeo sa porodicom, dok je objekat u Užičkoj ulici koristio za prijeme i protokolarne sastanke. Pošto je Tadić u svojoj imovinskoj prijavi ranije navodio da nema kuću, troškove kirije njegovog novog doma od 400 m2 u ulici generala Save Grujića na Dedinju, snosiće njegova partija, kako je navedeno, iz sopstvenih izvora. Kirija je 4.000 evra mesečno. Inače, Tadić, kao bivši predsednik, ima pravo na vozača, sekretaricu, kancelariju i obezbeđenje.
I još jedna vest o selidbi, ne tako lepa: gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić tvrdi da je zbog pritisaka i pretnji izmestio porodicu iz Novog Sada. Sve to zbog toga što bivši prijatelji DS-a žele da prekomponuju vlast u Novom Sadu. Pavličić je rekao da će Liga socijaldemokrata Vojvodine i Srpski pokret obnove, dugogodišnji koalicioni partneri DS-a, morati svojim biračima da objasne zašto su se pridružili zahtevima za njegovu smenu.
Naime, odbornici opozicionih stranaka u Skupštini Novog Sada – Srpska napredna stranka, Demokratska stranka Srbije, grupa „Novi Sad odmah“ (bivši odbornici Dveri i bivši odbornik stranke Nijedan od Ponuđenih odgovora) i grupa „Svi za Novi Sad“ (Srpski pokret obnove i Romska demokratska stranka) podneli su zahtev za održavanje vanredne sednice gradskog parlamenta, na kojoj bi se raspravljalo i o smenjivanju Pavličića.
U Novom Sadu za sada (u utorak uveče) su na vlasti Demokratska stranka, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Srpski pokret obnove i Socijalistička partija Srbije.
Moguće je da će uskoro uslediti još jedna „selidba“ sa čela državnog preduzeća. Naime, prema vesti novosadskog radija 021, direktor Elektrovojvodine Tihomir Simić, koji je na tu funkciju izabran sa najvišim akademskim zvanjem, svoj doktorat stekao je na neakreditovanom havajskom univerzitetu Western Pacific University. Reč je o fakultetu koji je zbog optužbi da je diplome i doktorate bez ikakvog studijskog programa prodavao preko interneta, zatvoren maja 2006. godine.
Direktor havajskog Departmana za zaštitu potrošača Brus B. Kim potvrdio je da je ta državna institucija marta 2005. podnela tužbu protiv pomenutog fiktivnog univerziteta. On je za Novosadski informativni portal objasnio da je Western Pacific University bio neakreditovana ustanova koja se bavila prodajom diploma preko interneta, zbog čega je tužena. Sudski proces je završen posle nešto više od godinu dana, a rezultirao je gašenjem fakulteta koji je američka štampa zvala „mlin za diplome“. Prema presudi, diplome kojima raspolažu „studenti“ tog fakulteta, nisu prihvatljive prilikom zapošljavanja, dok u određenim naučnim poljima naučna zvanja s tog fakulteta su osnov za krivično gonjenje „svršenih studenata“.
Stanić, bivši funkcioner Pokreta snaga Srbije, postao je direktor Elektrovojvodine na predlog predsednika LSV-a Nenada Čanka. Radio 021 navodi da direktor Elektrovojvodine, ni mesec dana nakon slanja pitanja, nije želeo da komentariše saznanja Radija 021 vezana za njegovo akademsko zvanje.
Još jedna loša vest i na kraju slede dve dobre. Na pumpama NIS-a pre nekoliko dana je u maloprodaji pojeftinio tečni naftni gas za dinar, ali nije to dobra vest, jer postoji i nastavak: u veleprodaji je poskupeo evro-dizel za pola, dizel D2 za dinar i tečni naftni gas za 1,18 dinara.
Grešnici su krivi za sušu Pobednik među vestima s one strane pameti je svakako vest od prošlog petka: crkva je htela da prizove kišu. Portal 021 je objavio da je valjevski vladika Milutin pozvao vernike da se 26. avgusta (prošla nedelja), okupe u Hramu Hristovog Vaskrsenja u tom gradu i molitvom prizovu kišu. Episkop je u zvaničnom pozivu naveo da su ljudski gresi krivi za sušu koja je pogodila Srbiju, i da je važno da se svi vernici pokaju za svoja loša dela kako bi Bog poslao padavine. |
Inače, mali trgovci su mnogo ažurniji kada treba povećati cene i pratiti NIS, nego kada ih treba sniziti.
Najzad, jedna, možda, dobra vest. Vlada Srbije će verovatno da ukine pretplatu za Radio-televiziju Srbije (to je obećao Tomislav Nikolić u predizbornoj kampanji) tokom narednih nekoliko meseci. Kada tačno, ne zna se.
Kako piše Blic, biće ukinuto još najmanje 35 neporeskih i parafiskalnih nameta koje plaćaju građani i privreda. Pored pretplate, biće ukinuti „firmarina“ za preduzetničke radnje i mala preduzeća, slivnovodne naknade za šumsko, građevinsko i poljoprivredno zemljište, naknade za skloništa, šumarinu, naknade za motorna vozila koja zagađuju životnu sredinu.
Građani i privreda tako bi mogli da uštede od 10 do čak nekoliko desetina milijardi dinara godišnje.
Druga manje-više dobra vest odnosi se na prosvetare, mada oni nisu zadovoljni. Vlada Srbije im je ponudila povećanje oktobarske plate za dva odsto i još dva odsto povećanja u aprilu.
O predlogu vlade treba da se izjasne prosvetni sindikati. Isto povećanje obećano je i zaposlenima u zdravstvu.
Pitanje je odakle namerava Vlada Srbije da obezbedi novac za povećanja plata.
Priredila K.D.F. (Izvori: Tanjug, Novi magazin, Blic, Beta, Radio 021, Politika)