Za razliku od prethodnih godina, ovog leta u Bečeju se održava samo jedan volonterski kamp od 1. do 13. avgusta, pod nazivom „Tempo prirode“, gde se volonteri bave ekologijom i zaštitom životne sredine.
Ova tema je okupila deset domaćih i trinaest stranih volontera iz Italije, Španije, Portugalije, Nemačke, Belgije, Holandije, Češke, Poljske i Slovačke, koji su tokom trajanja kampa uređivali Goranski park, obalu Tise kod nesuđene plaže, čistili i uklanjali smeće u gradu – nažalost, imali su veliki izbor.
Volonteri su učestvovali i u raznim radionicama o timskom radu, nenasilnoj komunikaciji, toleranciji, bilo je tu i učenje veštine vrtenja vatre, obilazak Bečeja i Novog Sada, ali i dobrog druženja uz muziku i zabavu.
Lepša slika o Srbiji Među volonterima u Bečeju je i devetnaestogodišnja studentkinja psihologije Ana Zendegi, koja je došla iz grada San Sebastijan iz Španije. Rekla je da je oduševljena ljudima u Srbiji, njihovim gostoprimstvom i srdačnošću jer je imala prilike mnoge da upozna dok je putovala do Bečeja. U Novom Sadu su joj, kaže, ljudi nudili pomoć oko prtljaga, čak je sa nekima razmenila i brojeve telefona i kada je stigla u Bečej zvali su je da provere da li je sve u redu i da li je dobro doputovala. |
Organizatori volonterskog kampa su Kancelarija za mlade Bečeja u saradnji sa Volonterskim centrom Vojvodine, Omladinskim klubom Bečej (OKB), Pokretom gorana i opštinom Bečej koja je rad kampa pomogla sa 60.000 dinara.
Lideri kampa, Slobodan Vasić i Iva Sadžakov, rekli su da je ovaj kamp rezultat zajedničkog rada navedenih organizacija ali da su najveći posao oko organizacije i obezbeđivanja sponzora i donatora uradili članovi Omladinskog kluba.
„Poslednje večeri rada kampa (danas) napravićemo žurku u bašti Gradskog pozorišta, ako ne bude kiše, jer je 12. avgust Međunarodni dan mladih a ujedno se i završava godina volontera. S obzirom na to da smo imali radionice vrtenja vatre, planiramo da svi zajedno izvedemo jedan kratak program“, objasnili su lideri kampa.
LJ.M.