A Durindónak és a Gyöngyösbokrétának Torda adott otthont június 11-én és 12-én. A fesztivál Torda betelepítésének 240. évfordulója és a negyvenedik Durindó jegyében zajlott.
A résztvevőket Szabó Gabriella, a Fesztiváltanács elnöke köszöntötte, aki a vajdasági népzenei és néptáncmozgalmat az égig érő fához hasonlította. „Bizonyára mindenki ismeri a mesét az égig érő fáról, vagy a tetejetlen fáról, vagy a világfáról, amely a magyar népi hitvilágnak is fontos része, és az ágai között van a Nap és a Hold. A hit szerint csak a táltos tudja merre van, és csak kiválasztott személy mászhat fel rá. Ezekből a mesékből azt is megtudhatjuk, hogyan válhatunk kicsi gyermekből érett, megfontolt, a közösségért is felelősséget vállaló felnőtté. Valahogy úgy, ahogyan a gyerekek is tanulják a népdalainkat, néptáncainkat: eleinte gyermekdalokat, gyermekjátékokat, majd egyre komolyabbakat választanak, és végül eljutnak a világot megszépítő szerelemig, és megéneklik örömüket, bánatukat. Így válnak népi kultúránk táltosaivá, akiknek sikerül megmászniuk ezt a csodálatos fát. Így nő valamennyiünk lelkében az életfa. Ezért él tovább és talál egyre több követőre ez a mozgalom, befogadva mindazokat, akik elindulnak, hogy megmásszák, meghódítsák az élet fáját, melyen megtalálják a Napot és a Holdat”.
A fesztivál nem volt versenyjellegű, de művészeti szakbizottság – Árendás Péter népzenész, népzeneoktató, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének adjunktusa, Borsi Ferenc népzeneoktató, Csizmadia Anna népdalénekes, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékénék hallgatója, Juhász Erika népdalénekes, népzene tanár, Kisimre Szerda Anna néptáncpedagógus, népzeneoktató, Kiss Zsélykó néptáncoktató, koreográfus, Kelemen Zsolt népzenész, a Nyíregyházi Főiskola Ének-zene szakos hallgatója, Németh István, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének munkatársa, Raj Rozália hímző- és viseletkészítő-oktató, Romsics Imre muzeológus, néprajzkutató, Rontó Márta népzeneoktató, Szabó Annamária népdalénekes, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének hallgatója, Szabó Kocsis Zsuzsanna népdalénekes, néprajzkutató, Szűcs Gábor néptáncpedagógus, koreográfus, Szűcsné Urbán Mária néptáncpedagógus, koreográfus, valamint Vakler Anna népdalénekes, népzene tanár, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának oktatója – véleményezte a produkciókat.
Községünkből a Durindón a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szelence énekegyüttese bácskai szerelmes népdalokkal lépett fel Kisimre Szerda Anna vezetésével. Őket a Vajdasági Televízió élő adásában is láthatta a közönség. Ugyancsak Kisimre Szerda Anna vezetésével lépett fel a Dúdoló énekcsoport is, amely Tisza-menti szerelmes dalokkal mutatkozott be. A bácsföldvári Kézimunka-kedvelők Klubjának asszonykórusa Dosztán Berta vezetésével lépett színpadra, míg a Petőfi kultúrkör Botra férfikórusa katonadalokat adott elő Cseh Ferenc vezetésével.
A Gyöngyösbokrétán a Petőfi kultúrkör Szelence táncegyüttese Májusjárók címmel bodrogközi táncokkal mutatkozott be, amelynek koreográfiáját Kisimre Árpád és Kisimre Szerda Anna készítették. A péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Tisza néptáncegyüttese rimóci táncokkal nyerte el a közönség tetszését, amelyet Tóth Zoltán és Tóth-Mihó Erika készített.
B.M.