Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Za mala i srednja preduzeća u Srbiji: Još 200 miliona evra kredita iz COSME programa

Za mala i srednja preduzeća u Srbiji: Još 200 miliona evra kredita iz COSME programatrg_fontane

U Vladi Srbije su 11. maja potpisana dva nova ugovora o korišćenju evropskog COSME programa za konkurentnost malih i srednjih preduzeća, čime će se obezbediti direktne garancije bankama da podrže oko 4.600 malih i srednjih preduzeća u Srbiji sa 200 miliona evra kredita.

Ugovori su sklopljeni sa Unikredit bankom i Bankom Intesa koja je bila prva banka koja se uključila u taj program i preko koje je dodeljeno kredita u vrednosti od 60 miliona evra.
Ugovor su potpisali izvršni direktor Evropskog investicionog fonda Pjer Luiđi Đilibert (Pier Luigi Gilibert), predsednica Izvršnog odbora Banke intesa Draginja Đurić i predsednica Izvršnog odbora Unikredit bank Srbija ad Čila Ihas (Csilla Ihász).
Ministar privrede Goran Knežević, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora, izjavio je da Srbija, kao i Evropa svoj najveći potencijal i snagu crpi iz malih i srednjih preduzeća, koja čine 98% privrednih subjekata u Srbiji i doprinose sa više od 50% u BDP Srbije.
„MSP sektor zapošljava dve trećine zaposlenih u nefinansijskom sektoru“, rekao je Knežević.

Ove godine, kako je dodao, Vlada Srbije je obezbedila 34 projekta finansijske i nefinansijse podrške, u ukupnom iznosu od 18,2 milijarde dinara, do čega je 7,6 milijardi bespovratno.
Prema njegovim rečima, dosadašnja podrška u Godini preduzetništva donela je povećanje profita od oko 70% u MSP i 30.000 novih radnih mesta, zbog čega je i proglašena decenija preduzetništva.
On je istakao da je COSME program veoma značajan za Srbiju jer je kroz ovaj instrument obezbeđeno još više novih, povoljnih finansiranja za mala i srednja preduzeća.
„Mi imamo mala i srednja preduzeća koja su spremna da podignu sva sredstva pošto su već povukli 60 miliona evra povoljnih kredita nakon prvog ugovora”, rekao je on i dodao da su i srpske banke spremne da uđu u ozbiljne aranžmane sa svetskim finansijskim institucijama.

Evropska komesarka za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća Elžbijeta Bjenkovska (Elżbieta Bieńkowska) koja je na poziv ministra privrede boravi u poseti Srbiji, izrazila je zadovljstvo zbog potpisivanja ovih ugovora.
Mala i srednja preduzeća u Srbiji će sada, kako je dodala moći da iskoriste sredstva iz COSME programa, što pokazuje odlučnost EU da dopre do malih preduzeća širom Evrope u cilju otvaranja radnih mesta.
„Srbija je veoma važna zemlja za mene lično i za celu Evropsku komisiju“, rekla je ona i dodala da Srbija ima prijatelje u Briselu i da su spremni da pomognu.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež istakao je da mala i srednja preduzeća ovim ugovorom dobijaju snažnu finansijsku infuziju za jačanje konkurentnosti, rast i razvoj i otvaranje novih radnih mesta. Istakao je da će PKS nastaviti da podržava kompanije i da im pomaže u korišćenju sredstava iz EU.

Ugovor koji je potpisan sa Unikredit bankom Srbija omogućiće novo kreditiranje u iznosu do 100 miliona evra, sredstva će biti plasirana u naredne tri godine, za oko 2.400 MSP.
Aneks ugovora sa Bankom Inteza će omogućiti banci da podrži još 2.200 malih i srednjih preduzeća, sa dodatnih 100 miliona evra, nakon uspešne realizacije 60 miliona evra kredita u okviru ugovora iz decembra 2016.
Sporazum Evropske unije i Srbije kojim je obezbeđeno učešće Srbije u Programu za konkurentnost malih i srednjih preduzeća COSME, potpisan je u Briselu 10. novembra 2015. godine.
Time je uspostavljena mogućnost finansiranja aktivnosti koje imaju za cilj podizanje konkurentnosti privrede kroz podršku malim i srednjim preduzećima u Srbiji u fazama osnivanja, rasta i razvoja.
Potpisivanjem sporazuma Srbija je postala sedma zemlja izvan Evropske unije, koja može da koristi sredstva iz COSME programa, pored Crne Gore, Makedonije, Albanije, Moldavije, Jermenije i Turske.

Izvor: Euractiv, Beta

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *