Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu stupio je na snagu 15. maja ove godine, a primenjivaće se od 11. novembra.
Predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima uključujući i hodnike, liftove, čekaonice, odnosno, kako se navodi u dnevnoj štampi, pušači će biti „proterani“ iz radnog prostora i u objektima državne i lokalne samouprave, ustanovama kulture, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, gde neće smeti da postoji ni posebna prostorija za pušače, niti će biti dozvoljeno pušenje u dvorištima.
S obzirom na to da su predviđene visoke kazne za nepoštovanje odredaba zakona, a odgovornost će pored odgovornog lica za njegovo sprovođenje, snositi i osoba koja je zapalila cigaretu ali i rukovodilac firme, u pojedinim bečejskim školama su se blagovremeno počeli pripremati za „proterivanje“ pušača. Znaci zabrane pušenja postavljeni su čak i na dvorišnim kapijama.
Kazna za pojedinca koji puši na radnom mestu je 5.000 dinara, od 30.000 do 50.000 dinara plaća njegov neposredni rukovodilac, a firma između 500.000 i milion dinara.
Što se „proterivanja“ tiče ono je u bukvalnom smislu krenulo već početkom oktobra, pa su tako pojedini prosvetni radnici sa cigaretom u ruci viđeni u neposrednoj blizini škola.
Potpuna zabrana pušenja važiće za sportske i tržne centre, sve objekte za proizvodnju, kontrolu i promet lekova i hrane, u objektima društvene ishrane kao što su učeničke i studentske menze. Vlasnici ugostiteljskih objekata će morati da se opredele da li će njihovi lokali biti predviđeni za pušače ili nepušače, a u onim kafićima koji su veći od 80 kvadratnih metara, treba da bude obezbeđen deo za nepušače.
LJ.M.