Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

24/7: Zašto Bečej nema predah smeštaj, stanovanje uz podršku i pomoć u kući deci sa invaliditetom?

Zašto Bečej nema predah smeštaj, stanovanje uz podršku i pomoć u kući deci sa invaliditetom?

U nacionalnoj strategiji za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom navodi se potreba za uvođenjem usluga socijalne zaštite u lokalnim samoupravama gde ih još nema, kao što su stanovanje uz podršku, predah smeštaj, pomoć u kući.

U opštini Bečej ne postoje te usluge.

Roditelji s kojima je razgovarano kažu da su najčešće prepušteni sami sebi.

Porodice dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom često se suočavaju sa višestrukim problemima – zdravstveni, materijalni, emotivni, psihološki. Porodice su u većoj ili manjoj meri izolovane.

U opštini Bečej deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom kao usluge podrške za život deteta u porodičnom okruženju dostupne su samo usluge ličnog pratioca i dnevnog boravka, a nisu dostupne usluge pomoć u kući za decu sa invaliditetom, predah smeštaj, a za mlade sa invaliditetom stanovanje uz podršku.

Lokalna samouprava ne planira da uvede usluge predah smeštaja, stanovanja uz podršku i pomoć u kući deci sa invaliditetom, to jest ovakve usluge nisu predviđene u Planu razvoja opštine Bečej do 2030. godine.

O eventualnim novim uslugama u opštini Bečej v.d. direktora Centra za socijalni rad Bečej Ivona Božović navela je da Centar za socijalni rad Bečej u „svom planu nema planirano uvođenje novih usluga socijalne zaštite jer u skladu sa zakonskom regulativom Centar za socijalni rad ne može biti pružalac ovih usluga, jer je uputni organ. Iz tog razloga, usluge kao što su pomoć u kući, lični pratilac, dnevni boravak i drugo, u skladu sa Zakonom o licenciranju i na preporuke resornog ministarstva izašle su iz centara za socijalni rad, odakle su nastale kao inovativne usluge“ (Centar za socijalni rad Bečej je i dalje uputni organ za usluge koje u Bečeju postoje; prim nov).

Privatna Ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ iz Bečeja, rekla je njena direktorka Liljana Gojković planira uvođenje predah smeštaja i stanovanja uz podršku, međutim, to se verovatno neće desiti uskoro.

„Planira se licenciranje predah smeštaja i stanovanje uz podršku za osobe sa invaliditetom. Radi se na dobijanju licence, ali ne možemo da procenimo kada ćemo od nadležnog ministarstva dobiti licencu. Radi se na osposobljavanju prostora za predah smeštaj. Za stanovanje u podršku planirani su stanovi. Reč je o ozbiljnim ulaganjima, planiramo da radimo i preko projekata i, eventualno, uz podršku opštine. Želja nam je da te buduće usluge budu održive, jer bismo tim uslugama zaokružili ciklus u smisli potreba dece i odraslih sa invaliditetom. To je izuzetno važno, jer roditeljima ili starateljima dece i mladih sa invaliditetom i smetnjama u razvoju potreban predah – sada to nemaju – a stanovanje uz podršku je neophodan korak ka osamostaljivanju osoba sa invaliditetom“.

Predah smeštaj

Svrha predah smeštaja je kratkoročni povremeni smeštaj – dnevni, vikend ili višednevni smeštaj – deteta sa invaliditetom i smetnjama u razvoju i odrasle osobe sa invaliditetom.

Smisao predah smeštaja je da se pruži podrška detetu ili odraslom i članovima njihovih porodica za kratkoročni predah, kako i sam naziv ove usluge kaže, navodi se obično u opisu te usluge u gradovima i opštinama gde postoji.

Predah smeštaj omogućava kratkoročnu i povremenu negu, očuvanje postojećih potencijala, razvoj veština samostalnog života, uključivanje u zajednicu, kao i očuvanje i unapređenje porodičnih snaga.

Usluga se može pružati najduže 45 dana u toku godine, od čega maksimalno 20 dana u kontinuitetu.

Predah smeštaj, prevedeno na jezik roditelja deteta sa invaliditetom i smetnjama u razvoju znači da roditelj nakratko može da se odmori.

Da zaboravi brige.

Da stvori malo vremena za sebe.

I za druge u porodici.

Da se nakratko oslobodi stresa.

Da sačuva, svakako već narušeno, mentalno zdravlja.

Da diše.

Da popije kafu.

Da oseti slobodu.

Da se potom vrati stvarnom životu.

Stanovanje uz podršku

Svrha usluge stanovanje uz podršku za decu i mlade sa invaliditetom je pružanje pomoći i podrške osobama sa invaliditetom da ostvare što veći stepen samostalnosti, kako bi poboljšali kvalitet života i integrisali se u zajednicu.

Usluga podrazumeva smeštaj korisnika u stanu za više osoba u okruženju koje podseća na porodični dom.

U usluzi stanovanja osim smeštaja i ishrane korisnici dobijaju podršku negovatelja i stručnih radnika kako bi razvili svoje kapacitete za samostalno funkcionisanje.

Praksa pružanja usluge stanovanje uz podršku, u svetu i u Srbiji, ukazuje na različite mogućnosti njenog organizovanja.

Jedna od mogućnosti je da se usluga pruža u prostoru koji obezbeđuje lokalna zajednica, to je u Srbiji slučaj, a druga mogućnost je da se usluga pruža u stanu korisnika, koji sa pružaocem usluge potpisuje ugovor.

Usluga stanovanja uz podršku trebalo bi da bude dugotrajno dostupna osobama sa fizičkim invaliditetom, intelektualnim ili mentalnim teškoćama, sa navršenih 15 godina.

Istraživanje „Stepen socijalne participacije“ i socijalna kompetentnost osoba sa intelektualnim teškoćama’’ (2007, Petrović, B., Stojisavljević, D., Novak, J., & Lukić, D. Stepen socijalne participacije i socijalna kompetentnost osoba sa intelektualnim teškoćama) pokazalo je da su korisnici stanovanja uz podršku postigli napredak u socijalnoj kompetenciji, da u velikoj meri učestvuju u životu sredine u kojoj žive, da imaju relativno intenzivne odnose sa većinom socijalnih resursa bitnih za zadovoljavanje njihovih potreba, i da pokazuju relativno visok stepen zadovoljstva aktuelnim uslovima života, te da je za osećaj zadovoljstva veoma bitan faktor postojanje mogućnosti za široku interakciju sa zajednicom u kojoj žive, bez obzira na njihove kompetentnosti. Istraživanje je ukazalo na značaj kvalitetne podrške u obezbeđivanju socijalne participacije u skladu sa potrebama korisnika za njihovo osećanje zadovoljstva životom.

Pomoć u kući

Usluga pomoć u kući za decu sa invaliditetom i smetnjama u razvoju obično obuhvata pomoć u obezbeđivanju ishrane (nabavka namirnica ili gotovih obroka, priprema lakih obroka, pomoć pri hranjenu), pomoć u održavanju higijene stana, uključujući pomoć pri pranju i održavanju posteljine, odeće i obuće, održavanje čistoće prostorija, posuđa i uređaja u domaćinstvu; pomoć u održavanju lične higijene; pružanje osnovne nege uključujući kontrolu uzimanja lekova, pomoć pri kretanju i odlasku u toalet, jednostavnu masažu, nabavku uzimanja propisane terapije, odvođenje na lekarske preglede, a prema potrebi i obezbeđivanje dostupnosti osnovne zdravstvene nege; pomoć u plaćanju komunalnih usluga i drugih računa; pomoć u zadovoljavanju socijalnih, kulturno-zabavnih, verskih i drugih potreba, uključujući pomoć pri kretanju unutar i van kuće, nabavku novina i knjiga, iniciranje socijalnih kontakata i uključivanje korisnika u prigodne kulturne aktivnosti u lokalnoj zajednici, pružanje podrške prilikom posete verskim i drugim ustanovama; posredovanje u obezbeđivanju različitih vrsta usluga, uključujući posredovanje u popravci instalacija, stolarije, uređaja za domaćinstvo, krečenju stana i drugih usluga.

Osoba koja je zadužena za pomoć u kući nekoliko časova nedeljno (dnevno obično jedan čas) je u direktnom radu sa korisnikom, realizujući sadržaje predviđene individualnim planom.

Dečja prava

Uloga socijalne zaštite da garantuje detetu pravo na bezbedan i podsticajan život u svojoj porodici, odnosno omogući redovno održavanje ličnih i neposrednih kontakta sa oba roditelja ukoliko dete ne živi sa njima.

Konvencija o pravima deteta i Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom propisuju da su države obavezne da u cilju obezbeđivanja uslova za život deteta u svojoj porodici, deci i njihovim porodicama pružaju sveobuhvatne informacije, usluge i podršku za podizanje deteta, kao i da države treba da jačaju sisteme zaštite dece.

B.M. (12. deo serijala)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *