Prošla sedmica bila je podređena deci, njihovim željama i potrebama u sklopu Dečje nedelje pod sloganom „Podrška porodici – najbolja podrška deci“. Ova manifestacija u Bečeju organizovana je jedanaesti put sa mnoštvom raznovrsnih programa na nivou opštine namenjenih svim uzrastima dece.
Dečja nedelja počela je tradicionalnim oslikavanjem gradskog trga, na kom se 5. oktobra okupilo nekoliko stotina mališana iz Predškolske ustanove „Labud Pejović“ koji su kredama u boji crtali i prolaznicima delili bedževe koje su sami napravili u vrtiću. Istog dana srednjoškolci su posetili gradsku kuću, gde su videli kako funkcioniše Skupština opštine i lokalna administracija, dok su predstavnici opštine na čelu sa predsednikom Vukom Radojevićem obišli dve socijalno ugrožene višečlane porodice i deci podelili školski pribor, garderobu i igračke.
U Narodnoj biblioteci u Bečeju i u ogranku biblioteke u Bačkom Gradištu predškolci i đaci nižih razreda osnovnih škola imali su priliku da pogledaju lutkarsku predstavu na mađarskom jeziku „Zeka i kupus“, a u Gradskom pozorištu za roditelje je bila izvedena pozorišna predstava „Školica za roditelje“. Narednog dana, 6. oktobra, istu predstavu su besplatno mogli da pogledaju i učenici iz osnovnih škola. U utorak deca su bila i u Gradskom muzeju gde su razgledala izložbu fotografija o salašima i učestvovala u kreativnim radionicama.
Sreda je bila rezervisana za ekološki dan u Goranskom parku, gde je bilo živo i veselo, jer je kroz ovu „zelenu oazu“ tokom dana prodefilovalo 1.000 dece iz vrtića i osnovnih i srednjih škola. Za dobru atmosferu pobrinuli su se udruženje „Eko-Bečej“, jedna bečejska cvećara, odred izviđača „Ivo Lola Ribar“, streličarski klub i Pokret Gorana koji su pripremili raznovrsne i zanimljive programe. Mališani su mogli da uživaju u sportskim aktivnostima, da vide i nauče kako se rukuje sa lukom i strelom, saznaju šta rade izviđači, kako se postavlja šator, čemu služe izviđački rekviziti, ili da nauče nešto o biljnom i životinjskom svetu, posebno o pticama koje se mogu videti u Goranskom parku. Bilo je i onih koji su pustili mašti na volju i zaplovili u svet Indijanaca, nije izostavljena ni sadnja drveta generacije đaka prvaka osnovnih škola, niti kreativne radionice na kojima su nastali radovi od jesenjih darova prirode koji su potom prikazani na izložbi „Istraživači blaga Goranskog parka“, ali ni igre i druženje. Istoga dana mališani iz vrtića i osnovnih škola posetili su Spomen kuću „Braća Tan“, gde su imali priliku da saznaju interesantne stvari o zakonima prirode, ali i da isprobaju interaktivne igračke, dok je za starije osnovce u Narodnoj biblioteci u Bečeju bila priređena promocija knjige „Leto kad sam naučila da letim“ Jasminke Petrović.
Četvrtog dana Dečje nedelje (8. oktobar) za srednjoškolce je organizovan debatni klub u Narodnoj biblioteci u Bečeju, a za predškolce su članovi dramske sekcije Predškolske ustanove „Labud Pejović“ izveli lutkarske predstave „Na livadi“ na srpskom i „Otetu princezu“ na mađarskom jeziku u sali MKD „Petefi Šandor“, dok je u centralnom objektu vrtića upriličena svečana dodela nagrada na likovnom konkursu „Moja porodica“.
Kao i prošle godine, veliko interesovanje je izazvala akcija nazvana „Teddy bear hospital“, koja je zbog kiše organizovana u fiskulturnoj sali OŠ „Sever Đurkić“ u saradnji sa Domom zdravlja, a namenjena je predškolcima i učenicima nižih razreda osnovnih škola. Ideja je bila da se na zabavan način deca oslobode straha od posete lekaru, te su „deca-lekari“, ali i doktori i medicinske sestre Dečjeg dispanzera pregledali i lečili mede, lutke, kuce, mace i ostale omiljene igračke.
Za razliku od ranijih godina, zbog najavljenih loših vremenskih prilika, završnica Dečje nedelje (9. oktobar) umesto na gradskom trgu organizovana je u sali Ustanove za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“ na kojoj je više stotina dece i omladinaca učestvovalo u aktivnostima. Pored tradicionalnog dečjeg vašara, na kom su deca prodavala ili razmenjivala igračke, slikovnice, knjige, igrala se interkulturalna odbojka i košarka, a škole, vrtić, ustanove i institucije, omladinska udruženja i grupe su promovisali svoja udruženja. Bilo je i kreativnih radionica, pevanje, glume, skečeva, ritmičkih igara, mađioničarskih trikova u okviru programa „Pokaži šta znaš“, ali i neobičnih frizerskih kreacija na reviji „Naj šiz friz“. Na kraju manifestacije dodeljene su nagrade za najuspešnije radove na konkursu „Istraživači blaga Goranskog parka“ i uručena je lenta „Građanin po meri deteta“ – na predlog radne grupe međusektorskog saveta za implementaciju Lokalnog plana akcije za decu opštine Bečej – Eržebet Ivanović vlasnici knjižare „Prizma 1993“ za uključivanje u brojne manifestacije i humanitarne akcije.
Pored programa Dečje nedelje na nivou opštine svaka obrazovna ustanova je imala svoje interne programe, a sa odabranim sadržajima mogu konkurisati za 1, 2. i 3. nagradu „Naj dečja nedelja“.
Koordinatorka Dečje nedelje Tatjana Mitić je izjavila da je, uprkos lošem vremenu i kiši, zadovoljna odzivom dece i da su svi planirani programi održani bez problema.
Lj.M.