Namera o izgradnji banje u Bečeju je obradovala mnoge, ali je i razočarala zbog kasnijeg razvoja događaja. Neposredno posle potpisivanja dve deklaracije o namerama 4. marta u svečanoj sali Skupštine opštine Bečej, prve između predsednika vojvođanske Vlade dr Bojana Pajtića i predstavnika Republike Mađarske, državnog sekretara za privredu dr Žolta Bečeia, i druge između predsednika opštine Bečej Petera Knezija i Petera Ududa, generalnog direktora „Akvaprofita“ a.d. iz Mađarske, došlo je do oprečnih interpretacija o konceptu realizacije buduće banje od strane koalicionih partenera u opštinskoj vlasti.
Usledile su konferencije za novinare i izjave za medije u kojima se partneri u lokalnoj samoupravi oglašavaju pojedinačno, umesto da na zajedničkim konferencijama za novinare govore o planovima za izgradnju banje. I jedni i drugi govore o poštovanju pravila, transparentnosti i u tome su saglasni, ali je potpuno razmimoilaženje nastalo po pitanju načina izbora ulagača, raspisivanja tendera, načina organizovanja budućeg pravnog lica, izbora konsultantske kuće, tako da ostvarenje „stogodišnjeg sna“ ili „ispravljanje istorijske greške“ kako je nazvan projekat buduće banje u Bečeju, preti da postane „noćna mora“ i „kriva Drina“.
Čeka se ponuda
Tokom prošle nedelje predsednik opštine Bečej Peter Knezi je o izboru ponuđača za izgradnju banje rekao:
– Mi smo praktično izabrali „Akvaprofit“ iz Mađarske da nam da ponudu i sad čekamo. Ja sam bio u kontaktu sa direktorom te firme i najkasnije za nedelju dana (nakon zaključenja ovog broja Mozaika) treba da nam stigne ponuda koju ćemo na Opštinskom veću razmotriti i onda ćemo videti kako dalje. Izabrali smo „Akvaprofit“ da nam pošalje ponudu, a pismo koje su potpisali Pajtić i Bečei pomaže nam u tom smislu da se nadamo da ćemo imati novčane koristi od toga, jer će država Mađarska ući sa svojom razvojnom bankom u tu priču, a nadamo se da će nam i pokrajina preko Fonda za kapitalna ulaganja ili iz nekog drugog izvora pomoći u toj priči. Videćemo kako će sve to izgledati.
Ima informacija da se pojavio još jedan zainteresovani kandidat iz Austrije, da li ima i konkretnih predloga?
– Kandidat iz Austrije postoji, ali on se nije javio tokom konkursa, nego ovih dana. Njihovi predstavnici su bili ovde, oni su sad ušli u tu priču, međutim, rok je istekao krajem decembra, a tada se nisu javili. Možemo još 5-6 takvih dovesti da vidimo, ali ne bih sada, jer ja imam odgovornost da ne kvarim ovu priču, taj međudržavni dogovor koji su potpisali predstavnici Srbije i Mađarske. E sad, da li će Austrijanci uopšte ponuditi nešto ili ne, to ne znam.
Radovi na buštotini su u toku, ima li tu nekakvih problema?
– Radovi su u toku, mislim da su na polovini puta, otprilike na 500 metara dubine, a potom predstoji cementiranje tog prolaza da se ne bi urušio, to ide postepeno i polako. Nadam se da će do kraja aprila biti završeno, to je prva faza, a potom sledi slanje vode na ispitivanje. Čuo sam, mada meni nije rečeno, da će valjda Pajtić doći da otvori bušotinu, da je sad na sredini posla otvara (prošle nedelje je predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić posetio radove na izgradnji geotermalne bušotine kod Šlajza; prim. nov.), ali neka dođe, ja naravno nemam ništa protiv – rekao je Peter Knezi.
Novi partner
Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić je prošlog četvrtka obišao radove na bušotini, ali predsednik opštine Bečej nije bio prisutan zbog, kako smo nezvanično saznali, službenih obaveza, a u petak su o banji govorili i predstavnici lokalne vlasti, članovi Demokratske stranke, i to u svojim stranačkim prostorijama.
Budislav Medurić, predsednik bečejskog odbora DS-a i zamenik predsednika opštine i Dušan Jovanović, član bečejskog odbora DS-a i predsednik Skupštine opštine govorili su o, kako su rekli, novim aktuelnim momentima u vezi sa izgradnjom banje.
– Imali smo posetu još jednog potencijalnog partnera, „Šleterer Austrije“, posetu predsednika pokrajinske vlade dr Bojana Pajtića, obilazak bušotine i sednicu tenderske komisije na kojoj je izabrana konsultantska kuća koja će da radi sa lokalnom samoupravom na definisanju kriterijuma po pitanju tendera i izboru i ugovoru sa odabranim partnerom o projektovanju i izgradnji banje. Sedmog aprila smo otvorili ponude i izabran je „Deloitte“. Pošto je to renomirana kuća, očekujemo da ćemo imati izuzetno dobru podršku i da nećemo pogrešiti ni u proceduri, ni u odabiru, ni u kasnijem sklapanju ugovora što bi dugoročno, ukoliko bismo to nespretno uradili, mogao da donese štetu lokalnoj samoupravi, i obrnuto, ukoliko to dobro uradimo, dugoročno ćemo imati benefit od toga – rekao je Budislav Medurić.
Dušan Jovanović je objasnio novinarima da je od konsultantske kuće „Deloitte“ tokom marta meseca dobijena informacija da se pojavio još jedan potencijalno zainteresovani partner za ulaganje u buduću komercijalnu banju.
– Nakon toga stupili smo u kontatkt sa kompanijom „Deloitte“ i 29. marta sa predstavnikom kompanije „Šleterer“ iz Austrije održan je sastanak u kabinetu predsednika opštine, gospodina Knezija, kome su prisustvovali zamenik predsednika opštine Budislav Medurić, članovi Opštinskog veća dr Đerđ Ric, Dušan Radivojević, Ištvan Ačai, predstavnici konsultantske kuće „Deloitte“ i ja kao predsednik Skupštine opštine. Predstavnik austrijske kompanije je promovisao svoje viđenje budućeg ulaganja u komercijalnu bečejsku banju. Imali smo utisak da se radi o jednoj respektabilnoj kompaniji koja bi investirala u komercijalne banje širom zemaljske kugle od Argentine do Irske, Austrije, Mađarske, Slovačke do Bliskog i Dalekog istoka. Za nas je izuzetno važno da kompanija „Šleterer“ pored toga što projektuje, ima i kapital za izgradnju buduće komercijalne banje i želi da upravlja istom onoliko godina koliko to lokalna samouprava želi. Mi smatramo da na ovaj način imamo dva potencijalna ponuđača i da lokalna samouprava ima sreću da može da se opredeli između ove dve ponude. Sigurni smo da će se u narednom periodu, kako je i pokrajinski premijer gospodin Pajtić rekao, nakon završetka bušotine koje se očekuje krajem aprila, pristupiti procesu odabira između ova dva ponuđača, a možda se pojavi i treći.
Stekao se utisak da je posle početnog razmimoilaženja nađen zajednički jezik, iako na novinarsko pitanje da li su nesporazumi, s obzirom na to da je bilo oprečnih stavova i optužbi i sa jedne i sa druge strane, izglađeni, i da li sada postoji normalan način komunikacije između koalicionih partnera, s obzirom na to da se konferencija za novinare održava u sedištu Demokratske stranke, a ne u opštini Bečej, i s obzirom na to da predsednik opštine nije bio prisutan kada je premijer pokrajine Bojan Pajtić posetio Bečej, nije dat precizan odgovor.
Odluka predsednika opštine Petera Knezija od utorka 12. aprila
Obustava javne nabavke velike vrednosti
Koliko utisak može da prevari videlo se već početkom ove nedelje. Naime, u sredu je u redakciju stigla informacija da je predsednik opštine, Peter Knezi, u utorak doneo odluku o obustavi postupka javne nabavke kojom se „obustavlja postupak javne nabavke velike vrednosti za pružanje savetodavnih-konsultantskih usluga u vezi sa projektom razvoja banjsko-medicinskog kompleksa u Bečeju, iz objektivnih i dokazivih razloga, koji se nisu mogli predvideti u vreme pokretanja postupka i koji onemogućavaju da se započeti postupak okonča“. Ovom odlukom se praktično eliminiše potreba korišćenja usluge konsultantske kuće u realizaciji projekta banje. O razlozima ovakve odluke Peter Knezi je za naš list rekao:
– Ima bar tri razloga koja sam ja merio kada sam doneo tu odluku. Prvi razlog je da smo mi početkom januara utvrdili proceduru za ovu godinu što se tiče raspisivanja tendera i finansijskih mogućnosti, međutim, ova tri meseca budžet se puni tek iznad 60 procenata i dosta smo hendikepirani što se tiče praćenja naših redovnih obaveza.Tender za izbor konsultanta za budući postupak oko izgradnje banje u Bečeju jeste raspisan početkom februara meseca, praktično se radi o tome da smo obezbedili sredstva u visini od 7.800.000 dinara, odnosno 8 miliona dinara za tu potrebu i na tender se javio jedan subjekt, a to je „Deloitte“ iz Beograda koji je za naznačen iznos prihvatio tu obavezu. Mislim da u ovom momentu 8 miliona dinara dati za jedan takav posao je ipak veliki luksuz, bez obzira na važnost, odnosno stručnost firme. Drugi razlog je što je praktično došlo do određenih promena. Dakle, 4. marta smo potpisali dva pisma o namerama oko izgradnje banje koje nam je uprostilo proceduru i postavilo pitanje potrebe drugog kruga, jer nam je visoka politika i sa jedne i sa druge strane, mislim na AP Vojvodinu i Vladu Republike Mađarske stala iza projekta i to nam je uprostilo postupak. Ja sam pismom obavestio „Deloitte“ jer imao sam utisak da nisu dobili obaveštenje o tom pitanju i zamolio sam ih da se do 5. marta, do podne, izjasne da li pod novim okolnostima žele da rade sa nama zajedno. Oni se nisu javili do tog momenta i ja sam zaključio da ne žele taj posao, bez obzira na to što su se prijavili na tender. Tender je raspisan pod jednim okolnostima i uslovima, ovo je nešto novo i oni nisu imali saznanja o tome. Ja sam to osetio iz razgovora sa njima i zato sam im dao mogućnost da se izjasne o tome, međutim, nisu se izjasnili. Treći razlog je što sam mišljenja da treba da preferiramo naše opštinske strukture i to je i stav naše komisije koja se bavi utvrđivanjem i ublažavanjem posledica ekonomske krize. Ja sam siguran da možemo u Bečeju naći subjekte koji će nam moći pomoći oko tog posla koji sledi – rekao je Knezi.
Na pitanje da li bi bilo dobro da „Deloitte“ ipak bude angažovan s obzirom na okolnosti koje su nastale posle potpisivanja dve deklaracije između Vlade Republike Mađarske i pokrajinske vlade, i Bečeja i „Akvaprofita“, gde je došlo do razmimoilaženja po pitanju daljeg razvoja projekta izgradnje banje i da li bi to možda ublažilo postojeći antagonizam između dve struje u koalicionoj vlasti, Peter Knezi je rekao:
– Apsolutno ne mislim tako, jer „Deloitte“ nije zadužen za tako nešto, to je jedna stručna firma kojoj to i nije baš oblast koju pokriva, ali se prihvatila tog posla. Mi smo sa njima imali ugovor za prošlu godinu, ove godine trebali smo obnoviti ugovor tim tenderom, i mislim da nam „Deloitte“ ne može ništa pomoći ako se politički ne možemo složiti oko nekih stvari. Mi moramo naći snage u okviru naše lokalne samouprave da dođemo do zajedničkog jezika. Ne verujem da ćemo se previše posvađati oko firme „Deloitte“, jer ne znam da je to nečija interesna sfera, bar ja nemam saznanja o tome, a ako jeste, onda to treba da kažu pa da se dogovorimo – rekao je Knezi i o svojim ovlaštenjima oko donošenja odluke dodao:
– Odluka je predmet predsednika opštine kao izvršioca budžeta. Ja sam raspisao tender, ja sam potpisao postupak, dakle, to je potpuno u mojoj ingerenciji, niti smo imali neki poseban dogovor ili odluku u tom formalno-pravnom smislu da smo raspisali taj tender. Sama odluka koja zakonski važi u ovom postupku jeste ova odluka koju sam doneo, zapravo jedna od odluka, druga bi bila da izaberemo postojećeg kandidata.
O tome kako vidi dalji razvoj događaja u vezi sa izgradnjom banje, da li to teče u onom pravcu u kojem je i pretpostavio i očekivao, i kako komentariše utisak da je više posredi politikanstvo i politika, a ne stvar racionalnog opredeljenja za rešavanje problema, Knezi je rekao:
– Vidite, ako neko od toga želi da napravi politiku, napraviće je i ako ne treba. Mi smo obezbedili takvu logistiku u ovoj priči koju nijedna opština u Srbiji nema. To je podrška pokrajinske vlade i vlade jedne nezavisne države. E sad, ako neko ne može da shvati šta to znači, onda neka politizira kako zna. Ja znam da od ove banje moramo nešto uraditi i ako je ikako moguće pokrenuti predradnje već ove godine, jer inače ništa od toga neće biti. Mogu reći, ko želi da učestvuje u tom poslu, dobro je došao, a ko ne, neka se skloni. Mi moramo krenuti u taj posao, to od nas očekuju građani pošto su jako lepo primili sve ono što se desilo 4. marta i mislim da nam je to dužnost. Ko to ne oseti, verovatno nije zaslužio da uopšte učestvuje u tom poslu.
Da li to znači da je „Akvaprofit“ već izvođač radova za izgradnju buduće banje?
– Ne znači, ali jednostavno posle toga šta se desilo 4. marta, mislim da imamo dobar razlog da idemo u tom pravcu. Mi očekujemo od njih elaborat, koji treba da dostave, da vidimo gde smo, kako smo, kako oni razmišljaju, šta nude u toj celoj priči. Dakle, nikakvu kombinaciju i izmišljanje nekih novih krugova neću raditi, izuzev ako to ne ide u pravcu rešavanja problema. Mogu i to da kažem da je ta austrijska firma izvučena iz šešira, ona se nigde nije prijavila, nijedan pisani dokument nemamo o njoj da ona želi da gradi ovu banju. Ona se pojavila između završenog tendera prošle godine i 4. marta. Brže-bolje su je našli da ne bude „Akvaprofit“ jedini. A istodobno, iako se „Deloitte“ jedini javio, to je transparentno, a nije transparentno ako imamo jednu firmu koja se na otvoren tender javila i ima podršku politike, tu moramo forsirati, drugi, treći, peti krug. Tu dvojnost ne mogu da prihvatim, to je licemerno.
Nejasan dokument
Povodom odluke o obustavi postupka javne nabavke koju je predsednik opštine Peter Knezi doneo u utorak, u sredu su u prostorijama Opštinskog odbora Demokratske stranke u Bečeju, konferenciju za novinare sazvali i predstavnici lokalne vlasti, članovi Demokratske stranke, Budislav Medurić, predsednik bečejskog odbora DS-a i zamenik predsednika opštine i Dušan Jovanović, član bečejskog odbora DS-a i predsednik Skupštine opštine:
– Povod za ovu konferenciju je jedan dokument koji se pojavio u opštini i koji nama funkcionerima Demokratske stranke predstavlja problem i nejasnoću. Naime, ja kao predsednik tenderske komisije za izbor najpovoljnijeg ponuđača za konsultantske usluge za odabir strateškog partnera za banju, dobio sam odlluku o obustavi postupka javne nabavke kojom predsednik opštine obustavlja postupak javne nabavke za izbor najpovoljnije konsultantske kuće za odabir partnera za banju u Bečeju i tu se prekida pravna procedura – rekao je Budislav Medurić i nastavio:
– Rešenjem predsednika opštine 7. februara je imenovana komisija za javnu nabavku velike vrednosti za nalaženje partnera za konslutantske usluge. Tu komisiju činim ja, kao predsednik komisije, Tamara Perišić, Dušan Radivojević, Desanka Tobdžić, Ksenija Popov i Ildiko Brusnjai. Istog dana predsednik opštine potpisuje odluku o pokretanju postupka javne nabavke velike vrednosti čime se pokreće procedura javne nabavke o tome da se izabere konsultantska kuća koja će raditi taj posao. Tekst javnog poziva je otišao na portal javnih nabavki, u javnost. Posle predviđenog roka stigla je jedna validna ponuda od „Deloitta“ i mi smo kao komisija potpisali da je izabrana konsultantska kuća za poslove raspisivanja tendera. Usledila je faza potpisivanja ugovora sa njima, međutim, predsednik opštine prekida tu proceduru. Znamo da se već dve godine budžet loše puni i tako će se i nastaviti, međutim, istrajnost u proceduri i zakonitosti se štedeti ne može. I naš je stav da na takvu priču ne možemo da pristanemo. Ima prostora da se na raznim proslavama može uštedeti dosta para. Ovo je daleko važnije i složenije pitanje za Bečej i to dugoročno. Reč je o sumi od oko 30 miliona, mada mi nismo videli nijedan papir o tome. Radi se o jednom projektu i poslu koji će trajati 20-30 godina i prosto priča o štednji nema smisla. A dobijamo informaciju da ćemo mi naći nekog jeftinijeg. Postoji javna procedura gde su ukršteni kvalitet i cena i to opredeljuje ono za šta ćemo se opredeliti. To su razlozi zbog kojih otvoreno sumnjam da tu postoji nešto što mi ne znamo a trebali bismo da budemo upozanti i jednostavno u takvoj priči nećemo učestvovati. Kao građani Bečeja i članovi Demokratske stranke imamo granicu, moralnu i pravnu, preko koje nećemo preći. Mi se još ni oko čega nismo dogovorili. Jedini papir koji po nama postoji je tamo neko pismo o namerama koje je predsednik samoinicijativno potpisao bez ikakvih saglasnosti. Tvrdnja kako postoji jako visoka politička podrška dobro je došla ali ona ne može da zameni pravne i ekonomske dokumente. Mi želimo da obavestimo javnost dokle se stiglo i mi ne znamo šta se dešava i zašto postoji stalna bojazan te od tendera te od ovog koji će tender da raspiše. Da li tu neko nešto zna što mi ne znamo, to budi sumnju u sve ostalo, tako da ćemo mi da se distanciramo. Zanimljivo je da je tokom trajanja tendera predsednik opštine uputio pismo „Deloitte“-u koji je potencijalni odabrani part-ner, kako oni treba da se izjašnjavaju da li hoće ili neće da sarađuju. Oni su na legitiman način konkurisali i na legalan način izabrani i treba da kupe tendersku dokumentaciju. Bilo kakva pisma za njih ne treba ništa da znače. Donetom odlukom je postupak zaustavljen. To baca ružnu sliku i na opštinu Bečej i na sve nas i bojim se da će uticati i na druge investicije. Mi moramo voditi računa koje signale šaljemo. Sve opštine žele investitore. Mi moramo prvo da poštujemo procedure i normativu i da budemo odgovorni ljudi i ne možemo svakom da pričamo drugu priču.
O pismu koje je predsednik opštine Peter Knezi uputio konsultantskoj kući, govorio je Dušan Jovanović:
– Pismo je upućeno u toku trajanja tenderske procedure i po meni je dosta štetno po lokalu samoupravu. Ono može da nanese nesagledivo loše posledice uzimajući u obzir neke buduće investicije koje i očekujemo ne samo za buduću banju već i za buduću industrijsku zonu. U tom pismo predsednik opštine se 30. marta obraća „Deloitte“-u i obaveštava ih da je 23. marta održan sastanak u njegovom kabinetu o kojem sam pričao na prošloj konferencije gde je bila promocija „Šleterera“ iz Austrije, kompanije koja se javila „Deloitte“-u po istom principu po kom se pismom o namerama javila i mađarska kompanija „Akvaprofit“. Predsednik u dopisu „Deloitte“-u navodi da je posle prvog kruga zajednički konstatovano da se radi o jedinom zainteresovanom subjektu, mi-sleći na „Akvaprofit“. Jedina istina koja je tu kazana je da je u pitanju prvu krug i očekivao se drugi krug a drugi krug je raspisivanje javnog poziva za sve zainteresovane da se jave na glavni tender. Posebno zabrinjavajuće sa aspekta same tenderske procedure je poslednji stav na drugoj strani u pismu upućenom „Deloitte“-u u kojem predsednik opštine navodi: „Pošto je tender za Vaše dalje angažovanje u ovom projektu raspisan, ovim Vas molim da se izjasnite, da li želite nastaviti saradnju sa lokalnom samoupravom opštine Bečej pod gore navedenim, promenjenim okolnostima. Vaš odgovor očekujem pisanim putem najkasnije do 5. aprila 2011. godine u 12 časova. Ukoliko do naznačenog vremena ne dostavite Vaš odgovor, smatraću da ste odustali od dalje saradnje“ – pročitao je Dušan Jovanović deo pisma Petera Knezija i nastavio:
– Ta promenjena okolnost je navodno ta da je odabran subjekt, a mi ne znamo kad, gde, na kom tenderu, koja tenderska komisija je bila. To je posebno iritirajuće s obzirom da znamo da je tender raspisan do 7. aprila, znači nekom ko je potencijalno zainteresovan upućuje se jedno ovakvo sugestivno pismo da li su za saradnju pod izmenjenim uslovima u vreme dok tender traje sa poznatim tenderskim uslovima. Druga stvar što želim da apostrofiram je da se u ovom pismu pominje da je praktično već urađena studija izvodljivosti koju niko nije video. Posebno je zanimljivo što je 3. marta prilikom potpisivanja dva protokola koja su prezentirana kao neobavezujuća, predsednik Bojan Pajtić pitao koliko košta projekat banje a tek posle kraće konsultacije mu je saopšteno da je to negde oko 30 miliona eura. I sad se to upućuje „Deloittu“, kao ne morate se više angažovati sve je rešeno, a mi ne znamo da je finansijska konstrukcija zatvorena, ne znamo iz kojih izvora, ne znamo koji je sledeći korak iako se može očekivati da će javnost biti prezentirano kako je formirano zajedničko preduzeće i to bez odgovora na pitanje kad je formirano, pod kojim uslovima, iz kojih izvora se obezbeđuju tih 30 miliona eura. Na primedbu da bi možda bilo dobro, zbog informisanja javnosti ali i zbog mogućnsti da se izađe iz ćorsokaka u koji su zapali, da se održi zajednička konferencija za novinare, Budislav Medurić je rekao:
– Pokušali smo da se dogovorimo šta je princip i koja su pravila i očigledno nismo uspeli. Zašto mi kao većinski partner treba sve da pokušavamo? Postoje dve strane, zajednički interes. Mi smo naš interes za banju pokazali time što smo izlobirali sredstva za bušotinu što je jedan deo priče, sredstva za plan detaljne regulacije, dizanjem ruku za plan, davanjem značaja tom projektu doveli smo dva puta Pajtića. Šta još? Postoji ingerencija i nešto što je mimo ingerencija. Šta još mi treba da uradimo? Dovodimo sredstva iz fonda za kapitalne investicije poštujući zakone lokalne samouprave. Sve preko toga prevazilazi zakon i uzimamo stvar u svoje ruke što nikako ne želimo.
Dušan Jovanović je ponovio insistiranje da se u postojećim okolnostima mora poštovati procedura:
– Naš jedini uslov da zajednički sednemo za bilo koji sto je da se ispoštuje procedura. Mi ne insistiramo ni na jednom kandidatu. Ne insistiramo na „Deloittu“. Zato se išlo na raspisivanje javne nabavke da se raspiše tender pa nek se javi ko želi i danas 13. aprila imamo dva zainteresovana kandidata. Mi nismo protiv „Akvaprofita“ niti smo za „Šleterera“. Ne vidimo šta je razlog da se neko toliko odupire raspisivanju tendera koji je dogoveren još jesenas u lokalnoj samoupravi na opštinskom veću. Čim predsednik opštine prihvati da se nastavi ta procedura verovatno će i on sedeti između mene i Medurića. S druge strane u budžetu opštine Bečej za 2011. godinu opštinsko veće je predložilo a odbornici su većinom glasova prihvatili da se za konsultantske usluge za banju predvide određena sredstva u visini od 7.800.000. Sve je to dogovreno, i mi samo istrajavamo na dogovorima. Mi želimo da organizujemo zajedničku konferenciju. Mi nemamo problem s tim i nismo se promenili ni za 1% u odnosu na novembar 2010. godine – rekao je Jovanović i dao nekoliko napomena sa potpisanom deklaracijom od 4. marta kojom predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić i državni sekretar za privredu Republike Mađarske dr Žolt Bečei, kako je rečeno potvrđuju deklarativnu saradnju dve države i zajedničko ulaganje i dvosmerni protok kapitala u svim oblastima.
– U prvom predlogu sporazuma, koji su trebali da potpišu Pajtić i Beče, stajalo je ime firme „Akvaprofit“. I onda smo rekli da to nije dobro za Bečej da se favorizuje jedna firma. Na našu sreću isto je to sugerisao i predstavnik Republike Mađarske i ime firme „Akvaprofit“ je izostalo iz sporazuma. Pored toga, nigde se ne spominje da postoji obaveza opštine Bečej zato što su dva predsednika potpisala sporazum o saradnji. Taj isti sporazum je mogao biti potpisan i u Bačkoj Topoli, Srbobranu, Novom Sadu.
Vladan Filipčev