A sorrendben 41. Durindónak és az 54. Gyöngyösbokrétának, a magyar népzenei együttesek, néptánccsoportok és szólisták hagyományápoló és hagyományőrző, ifjúsági és felnőtt kategóriájú szemléjének június 10-én és 11-én Moravica adott otthont.
A fesztivál Kodály Zoltán születésének 135., halálának 50., Kálmány Lajos születésének 165. és Bodor Géza születésének 70. évfordulója jegyében zajlott. „Az elvetett mag előbb-utóbb gyökeret ereszt. Így történt ez itt is. 1990-ben itt, az akkor megépült diszkóban tartottuk az első vajdasági táncház-találkozót. Moravicán voltak az első népzenei képzések is, ahol sok akkori fiatal muzsikust fertőzött meg egy életre a zene szeretete. Ma már ugyanazzal a hittel, lelkesedéssel művelik a népzenét, és adják át a népzene szeretetét a fiatalabbaknak, ahogyan ők is kapták, a tiszta forrásból merítve, az eddig ismeretlen régi világ csodáinak felfedezésével. A fesztivál valóban beteljesítette célját azzal is, hogy az eddigi helyszíneken megalakultak, megsokasodtak s máig működnek a különböző népművészeti csoportok, együttesek, és bátran vállalják a megmérettetést a koruknak megfelelő versenyeken. De ne csupán az elmúlt évek fesztiváljainak helyszíneit gondoljuk végig: reményt keltő és reményt adó is az, amiként sok szórványtelepülésen újra föllángol az érdeklődés a népzene, a népi kultúra, a saját iránt. A jövőnk, a jövőbe tekinteni tudás szempontjából ez is végtelen fontos kell, hogy legyen a számunkra”, mondta Szabó Gabriella, a Fesztiváltanács elnöke.
A fesztiválon községünk művelődési egyesületei is bemutatkoztak. A Durindón részt vett a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szelence énekegyüttese, Dúdoló énekcsoportja, Csobolyó legénykórusa és Botra férfikórusa. Bemutatkozott a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Gyöngyszem énekcsoportja, illetve a Korhely tamburazenekar is, valamint a bácsföldvári Kultúrkör Művelődési Egyesület asszonykórusa.
A Gyöngyösbokrétán a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Tisza néptáncegyüttese felcsíki táncokkal kápráztatta el a nézőközönséget, amelyet Kis Demeter Erika és Kis István koreografált. A Petőfi kultúrkör Szelence táncegyüttese Púposbál címmel szászcsávási táncokat adott elő. A koreográfiájukat Lőrincz Hortenzia és Kovács Norbert-Cimbi készítették.
B.M.