Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nacrt opštinskog budžeta za 2011. godinu: Tesno skrojen budžet

Nacrt opštinskog budžeta za 2011. godinu: Tesno skrojen budžettrg_fontane

Naredne godine opštinska kasa trebala bi da bude „teška“ 769 miliona dinara (nešto više od 7 miliona evra), a taj novac će biti raspoređen pre svega direktnim budžetskim korisnicima, a oko 20 posto „viška“ indirektnim korisnicima budžeta.

Na koji način lokalna vlast planira da potroši pomenuti novac ukoliko ga uopšte i „zaradi“ – jer i ovogodišnji budžet je bio planiran na oko 700 miliona, a realni prihodi su bili oko 500-550 miliona dinara – očigledno ne interesuje građane i njihove predstavnike (odbornike u lokalnom parlamentu, koji bi trebali da budu „veza“ između vlasti i tzv. naroda), jer javnoj raspravi o nacrtu opštinskog budžeta u utorak u svečanoj sali opštine nisu prisustvovali građani. Bilo je samo desetak posetilaca (predstavnici javnih preduzeća i ustanova i opštinske vlasti).
Upitan, šta misli zbog čega građani ne učestvuju na javnoj raspravi o budžetu, da li je moguće da ih ne interesuje kako će se potrošiti njihov poreski novac, ili smatraju da u ovoj fazi izrade budžeta (nacrt je završen) ne bi mogli da utiču na trošenje para, predsednik opštine Peter Knezi je odgovorio manje-više potvrdno, ali je dodao da hipotetički čak i sada postoji mogućnost za eventualne izmene u budžetu ukoliko bi se neko pojavio sa veoma dobrom i argumentovanom idejom drugačijeg načina raspodele dela novca iz opštinske kase. To se do sada, koliko znamo, nije desilo.
Knezi je, govoreći o bu-džetu opštine za 2011. godinu, istakao da se i dalje štedi koliko se može, da će se pre svega finansirati direktni budžetski korisnici (dečji vrtić, ustanove, škole…). Ubuduće, kazao je predsednik opštine, biće sastavljeni mesečni i kvartalni izveštaji o punjenju budžeta, te će se na osnovu tih informacija isplaćivati obaveze lokalne samouprave, a uvešće se i „institucija“ dostavljanja predračuna opštini (ne odmah faktura, jer se to kad-tad mora platiti). Sve u svemu, rekao je predsednik opštine aludirajući na nedovoljno novca u budžetu (potrebe Bečeja su oko milijardu dinara), „u situaciji smo da obučemo košulju 3-4 broja manju nego što nam pripada“.
Vrednost „nekoliko brojeva manje košulje“ je, dakle, 769 miliona dinara, od tog novca je za potrebe službe predsednika opštine predviđeno 42,7 miliona dinara, za funkcionisanje Opštinske uprave 150,6 miliona. Osnovnom obrazovanju će se obezbediti 59,3 miliona dinara (osnovne škole, škola „Bratstvo“, muzička škola, prevoz đaka i školska takmičenja), a srednjem 25,4 miliona (srednje škole, prevoz đaka i školska takmičenja).
Za kulturu je predviđeno 53,9 miliona dinara – taj novac je namenjen za troškove i plate u pozorištu, biblioteci, muzeju, arhivu, zatim se za kulturno-umetnička društva planira obezbediti ukupno 4 miliona dinara (mesečne dotacije i konkursi), za Majske igre predviđeno je samo pola miliona, za Umetničko takmičenje srednjoškolaca 250.000 dinara, za Dan opštine 3 miliona dinara, za proslavu 20 godina postojanja MKD „Petefi Šandor“ 500.000 dinara, za manifestacije milion dinara (ne precizira se o kojim manifestacijama je reč), a za štampanje knjige ili knjiga 500.000 dinara.
Fizička kultura (OSC „Mladost“, klubovi, stipendije, vrhunski sportisti, manifestacije, pedagozi) će „dobiti“ 27,4 miliona dinara, a za socijalne potrebe predviđeno je 16,9 miliona – za stipendije, za đake generacije, za osobe sa posebnim potrebama, za LPA za decu, za strategiju socijalne zaštite, za unapređenje položaja Roma itd.). Centru za socijalni rad je predviđen iznos od 9,6 miliona, a Gerontološki centar će dobiti 8,9 miliona dinara.
Najveći korisnik budžetskih sredstava, odmah posle zaposlenih u opštini, je dečji vrtić: za potrebe ove ustanove planira se obezbediti 86,6 miliona dinara.
Mesnim zajednicama na teritoriji opštine predviđeno je 27 miliona dinara, a za otplatu kredita, kamate i provizije potrebno je „naći“ oko 37 miliona dinara na godišnjem nivou.
Za lokalno informisanje u 2011. godini predviđeno je čak i manje novca nego ove godine, samo 3 miliona dinara (2010. godine bilo je obezbeđeno 3,7 miliona, ali taj iznos je nakon rebalansa budžeta smanjen na oko 2,5 miliona dinara).
Zaštitnik građana (ombudsman) će „koštati“ 2 miliona dinara.
Javno preduzeće Komunalac trebalo bi da dobije 22 miliona dinara – 7 miliona za čišćenje grada, 8,1 za održavanje zelenih površina, 2,7 za staranje o Parku prirode „Stara Tisa“, 1,3 miliona za azil za pse, 800.000 dinara za drvored, a predviđeno je i 1,2 miliona za kante (verovatno je reč o kantama za smeće, mada su kante za smeće u delokrugu rada komunalnog preduzeća Potisje).
Vodokanalu sleduje 2,8 miliona – 2 miliona za održavanje bunara, 500.000 dinara za održavanje atmosferske kanalizacije itd.
Stankom bi trebao da dobije 39,3 miliona – 13 za građevinsko zemljište, 17 za javnu rasvetu, 6 za puteve, 2 miliona za upotrebnu dozvolu itd.
Za zaštitu životne sredine u „ekološkom gradu“ Bečeju predviđeno je svega 3,4 miliona dinara i to za prskanje komaraca, krpelja i ambrozije.
Takozvanim ostalima, kako se nazivaju u nacrtu budžeta, sleduje 10,9 miliona dinara – milion Crvenom krstu, 418.000 dinara izviđačima, 1,2 miliona nevladinoj organizaciji Opšte udruženje preduzetnika, 3 miliona će dobiti crkve bez obzira na krizu, pola miliona partije, 1,5 miliona Pokret gorana, 500.000 dinara udruženje stočara, za održavanje groblja predviđeno je 800.000 dinara, a ostalim korisnicima (ko god da su) pripada 1,5 miliona dinara.
Za rad opštinske turističke organizacije predviđeno je 4,5 miliona, Dom zdravlja bi trebalo da dobije 13,1 milion, a Link FTO (poljočuvari), novoosnovano preduzeće opštine i firme propalog PIK-a „Bečej“ dobiće 4,7 miliona.
Za urbanističke planove, konsultantske usluge, akcione planove, GIS i fondove predviđeno je oko 30 miliona. Za razvoj malih i srednjih preduzeća planira se obezbediti 850.000 dinara, a Savet za bezbednost opštine koštaće 2,3 miliona dinara (ne zna se kako će biti potrošen taj novac).

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *