Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Örökségünk – Vajdasági nagyzenekar – Lehetőség minden aktív zenekarnak

Örökségünk – Vajdasági nagyzenekar – Lehetőség minden aktív zenekarnaktrg_fontane

Az Örökségünk – Vajdasági nagyzenekar elnevezésű rendezvényt telt ház előtt tartották meg október 29-én a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben.

Az Örökségünk a Vajdaságban működő népzenekarok munkásságát hivatott bemutatni.
A szervezők elmondták, hogy rendezvény ötlete a szintén évente megrendezésre kerülő Vajdasági zenésztalálkozó alkalmával merült fel. A koncerten, amely a budapesti Nemzeti Kulturális Alap Halmos Béla programja, a szabadkai Szekeres László Alapítvány és a budapesti Bethlen Gábor Alap támogatásával jött létre, a Kárpát-medence magyar nyelvterületéről csendültek fel dallamok. A több mint háromszáz néző budatelki, rábaközi, magyarbecei, jászsági, moldvai, bukovinai, székelyszenterzsébeti, kalotaszegi, bodrogközi, hajdúsági, Dél-Alföldi, szászcsávási és újvidéki kávéházi tamburazenét hallhatott. A zeneka-
rok nem csupán külön-külön, hanem különböző alkalmi formációkban, valamint együtt, nagyzenekarként is megszólaltak.
„Az együtt muzsikálás örömét, szépségét, közösségre gyakorolt pozitív hatását a lehető legszélesebb körben kell hirdetni, hogy mindenki megérezze. Célunk az volt, hogy legyen egy rendezvény, amely fellépési lehetőséget biztosít minden aktív zenekarnak, olyanoknak is, amelyek egyébként kevesebb lehetőséget kapnak, illetve szeretnénk megmutatni, hogy szűkebb hazánkban is jelentős népzenei mozgalom alakult ki, működik máig”, mondta Szerda Balázs, a Fokos zenekar vezetője, a rendezvény egyik szervezője.
A koncerten bemutatkoztak a Csalóka, a Szökős, a Juhász, a Véka, a Fokos és a Pendergő zenekarok, valamint Szabó Annamária, Szerda Ákos, Lukács Imre és Micsik Béla szólisták.
„Hálánkat fejezzük ki ezzel elődeinknek, a mozgalom elindítóinak, bizonyítva nekik, munkájuk gyümölcse mára beérett. Nem titkolt célunk a népzene népszerűsítése fiatalok körében, hogy a néphagyomány ne a kiváltságosok privilégiuma legyen, hanem a lehető legeredetibb formájában a mindennapok szerves része”, mondta Balázs.
A koncert jótékonysági rendezvény is volt, hiszen a zenekarok csatlakoztak a Táncház az öreg zenészekért elnevezésű mozgalomhoz, amely Erdélyből indult. „Gyűjtéseket szerveznek az idős, nehéz körülmények között élő zenészek számára, akik a közkincs részévé tették tudásukat, viszont anyagilag sohasem profitáltak belőle. Az erdélyi zenészek sokat adtak nekünk, sokat tanultunk tőlük, és most rajtunk a sor, hogy amikor betegség vagy idős koruk miatt nem képesek muzsikálni, segítsük őket. Az önkéntes adományokból befolyt összeget erre a célra ajánljuk fel”, fejezte be Szerda Balázs.
A koncert után hajnalig tartó táncházban szórakoztak az érdeklődők, ahol táncoktatók segítségével mindenki részesévé válhatott az élő hagyománynak.

Erer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *