Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Zašto je umanjen osnovni kapital kombinata?: Manja aktiva i veće obaveze

Zašto je umanjen osnovni kapital kombinata?: Manja aktiva i veće obavezetrg_fontane

Smanjenje postojećeg osnovnog kapitala PIK-a, koje je utvrđeno procenom kapitala proističe iz dva osnova:

– umanjenja postojeće aktive PIK-a za iznos ukupne vrednosti svih potraživanja koje kombinat ima prema sadašnjim vlasnicima kapitala i sa njima povezanim licima, čime su ova potraživanja naplaćena na teret postojećeg kapitala i svedena na nulu;
– povećanja utvrđenih obaveza PIK-a i za iznos priznatog uslovnog potraživanja uslovnog poverioca Banka Intesa a.d. Beograd po osnovu jemstva koje je PIK dao za obaveze trećeg lica, za ukupan iznos svih osporenih potraživanja (rezervisanja za započete sporove za utvrđenje osporenih potraživanja), nezavisno od njihovog konačnog ishoda koji se još uvek ne zna, za iznos kursnih razlika i kamate koji su ovim planom predviđeni za razlučne poverioce klase A-1 i A-2 za period stečaja, kao i za iznos obaveza nastalih poslovanjem društva u toku stečaja (obaveza stečajne mase i troškova stečajnog postupka). U skladu sa navedenim, postojeći registrovani akcijski kapital sadašnjih akcionara umanjuje se i svodi na iznos od 1.662.377 dinara, piše u planu reorganizacije.
Među merama za realizaciju plana reorganizacije navodi se šta treba da bude plaćeno pre početka primene plana reorganizacije.
PIK će pre početka primene plana reorganizacije isplatiti sva potraživanja poverilaca svrstanih u klase B i E.
Pominje se zatim reprogram dela potraživanja i isplata reprogramiranih potraživanja u novcu obezbeđenih poverilaca klase A-1, pod reprogramiranim uslovima: sa valutnim znakom preračunato na dan otvaranja stečaja, uvećana za pripisanu kamatu od 1,5% na godišnjem nivou za period od 12.04.2011. godine do 14.06.2013. godine u roku od 15 godina, sa grejs periodom od dve godine računato od dana početka primene plana reorganizacije i otplatnim periodom od 13 godina, i kamatnom stopom, počev od 15.06.2013. godine u visini od 4,00 % na godišnjem nivou, u po dve godišnje otplatne rate, od kojih jedna dospeva za plaćanje do poslednjeg kalendarskog dana u mesecu avgustu svake otplatne godine, a druga do poslednjeg kalendarskog dana u mesecu decembru svake otplatne godine.
Tu je zatim konverzija dela potraživanja poverilaca u kapital PIK-a, obezbeđenih poverilaca iz klase A-2, kao i potraživanja neobezbeđenih poverilaca iz kasa C i D u kapital, najkasnije u roku od 90 (devedeset) dana od dana početka primene plana.
Ima reči i o poništaju dela ranije izdatih akcija i o povlačenju i zameni preostalog dela ranije izdatih akcija. Radi usklađivanja broja akcija sa novoutvrđenom neto vrednošću sadašnjeg kapitala PIK-a, sprovešće se poništaj ukupno 65.754 komada ranije emitovanih akcija, pojedinačne nominalne vrednosti od po 8.000 dinara, ukupne nominalne vrednosti 526.032.000 dinara, i to na teret tj. smanjenjem postojećeg kapitala koji pripada konzorcijumu, kao kontrolnom akcionaru. Preostale emitovane akcije, 207.797 komada akcija pojedinačne nominalne vrednosti od po 8.000 dinara, ukupne nominalne vrednosti 1.662.377.000 dinara, ostaju u vlasništvu sadašnjih akcionara, u vlasništvu konzorcijuma ukupno 182.440 akcija, dok broj akcija u vlasništvu manjinskih akcionara od ukupno 7.577 akcija ostaje nepromenjen a deo od 17.780 akcija raspoređuju se poveriocima osporenih potraživanja uz zasnivanje zaloge koja se realizuje u slučaju gubitka započetog spora. Ovih 207.797 akcija ranije emisije biće povučene, poništene i zamenjene novim akcijama, i to sa ukupno 1.662.377 komada običnih akcija, pojedinačne nominalne vrednosti od po 1.00 dinara, u ukupnom obimu ove emisije od 1.662.377.000 dinara.
PIK će po osnovu konverzije emitovati ukupno 3.607.984 komada običnih akcija, pojedinačne nominalne vrednosti od po 1.000 dinara, ukupne nominalne vrednosti 3.607.984.000 dinara u korist poverilaca, na bazi ukupnog obima njihovih potraživanja koja se konvertuju u kapital.
PIK će zatim postati nejavno akcionarsko društvo.
Planom reorganizacije predviđeno je otpuštanje zaposlenih i angažovanje novih radnika. Broj zaposlenih, njih 1.338, potrebno je smanjiti otpuštanjem oko 600 ljudi. U planu piše da ostvarivanjem predviđenih projekata za racionalizaciju troškova poslovanja (investiranje u biogasna postrojenja) i preraspodelom postojeće radne snage, obezbedili bi se uslovi za dodatnu zaposlenost. Odluku o dinamici i strukturi otpuštanja viška zaposlenih, ali i o strukturi i dinamici zapošljavanja novih ljudi, treba da donese nadzorni odbor PIK-a na predlog generalnog direktora (biće izabrani ako se usvoji plan reorganizacije). Onima koji će biti otpušteni nakon usvajanja plana reorganizacije pripada jednokratna naknada, čiji iznos određuje nadzorni odbor PIK-a odlukom o dinamici i strukturi otpuštanja viška zaposlenih.
Osobe koje će biti zaposlene na dan pravosnažnosti rešenja kojim se potvrđuje usvajanje plana reorganizacije, zadržavaju zatečeni status po osnovu ugovora o radu/delu koje su zaključili sa PIK-om u toku trajanja stečaja, do zaključenja novih ugovora u reorganizaciji nakon konstituisanja novih organa, a najduže šest meseci od dana pravnosnažnosti rešenja kojim se potvrđuje usvajanje plana.
U slučaju da se PIK-u odobri dugoročni zakup 4.000-5.000 zemljišta , postoji mogućnost za zadržavanje postojećeg obima zaposlenosti. Tada bi se u toku reorganizacije ostvario prirodan postepeni stepen smanjenja sadašnjeg broja zaposlenih penzionisanjem, sporazumnim prestankom radnog odnosa itd.
Plan reorganizacije predviđa i „nastavak korišćenja predmeta finansijskog lizinga i naknada iz istog, o čemu su obavešteni davaoci lizinga. Nakon, ovim planom predviđenog namirenja lizing rata dospelih do otvaranja stečajnog postupka, koje su prijavljene i priznate zaključkom suda, kao i izmirenja dospelih lizing rata nakon otvaranja stečajnog postupka, reorganizovani dužnik postaje vlasnik predmeta lizinga“.

B.M.

Objavljivanje dodatka omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *