Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Utánajártunk – Mit csinálnak a Községi Tanács tagjai?

Utánajártunk – Mit csinálnak a Községi Tanács tagjai?trg_fontane

A becsei Községi Tanács tagjai az előző néhány összetételben nem tették közzé, hogy milyen terveik vannak, de mandátumuk végén sem tettek jelentést esetleges eredményeikről, annak ellenére sem, hogy a Becsei Mozaik újságírói néhányszor hivatalosan is kérték a tanácstagok munkajelentéseit, legutóbb 2014-ben, amikor a törvényes határidő leteltéig mindössze három tanácstag juttatta el szerkesztőségünknek a kért anyagot, majd később még néhányan.

A törvény nem írja elő, hogy a tanácstagoknak rendelkezniük kell munkatervvel, sem azt, hogy jelentést tegyenek az elvégzettekről, azonban illő lett volna, hogy a kb.
60 000-70 000 dinár havi fizetésért ismertessék a közvéleménnyel, hogy mit végeztek.
A legújabb összetételű Községi Tanács tagjait (júniusban lettek megválasztva a képviselő-testület ülésén) a községi elnök kötelezte arra, hogy havi szinten tegyenek jelentést munkájukról. Jelentéseik másolatait több média képviselője kérte a községi illetékesektől, közöttük a Becsei Mozaik is (szerb nyelven jelentetünk meg átfogó cikket erről a témáról, magyar oldalainkon pedig a magyar anyanyelvű tanácstagok jelentéseit ismertetjük).
A tanácstagok augusztusi, szeptemberi és októberi jelentéseinek nagy része általános információkat tartalmaz, konkrét napi tevékenységekről és azok esetleges eredményeiről ritkán esik szó (kivételt Dragan Kovačev jelentései képeznek, amelyekből kiderül, hogy mikor, hol és mit csinált, s hogy tevékenységének milyen eredménye volt), egyes tanácstagok, úgy tűnik, nem, azaz nem csupán saját szakterületüket „fedik“, mások személyes továbbképzéseikről is beszámolnak… A Községi Tanács tagjainak zöme jelentésében említést tesz például a községnapi díszülésen való részvételről, a péterrévei vagy az újfalusi falunapon való megjelenésükről, külföldi hivatalos utakról.
A tanácstagok többsége egy-két oldalon számol be havi tevékenységéről, kivételt képeznek Kiss Igor (szociális védelem és európai alapok) és Stefaniga Csaba (kultúra, civil szervezetek és regionális együttműködés) beszámolói: terjedelmük 4-9 sor.

Szakterületek

A Községi Tanács tagjai meghatározott szakterületekkel foglalkoznak. Đuro Kričković lett a helyi közösségek munkájával megbízott tag, Dejan Terzić a sportért és az ifjúságért, Stefaniga Csaba a kultúráért, civil szervezetekért és regionális együttműködésért felel, Dragan Kovačev szakterülete a gazdaság és a környezetvédelem, Kiss Igoré a szociális védelem és az európai alapok, Anđelko Miškovićé a mezőgazdaság és vidékfejlesztés, Svetlana Vuletićé az oktatás, közigazgatás és jogszabályzás, Miomir Jelenićé az idegenforgalom, Szmieskó Karolináé pedig a vallási közösségek és a nemzeti kisebbségi jogvédelem.

Kiss Igor beszámolóiban olvasható, hogy részt vett a Községi Tanács ülésein, hogy a község képviseletében segédkezett a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörnek a Szent István napi ünnepség megszervezésében, többször tárgyalt a Szociális Védelmi Központ igazgatójával, ellátogatott a sérült gyerekek napközijébe, felkészítő beszélgetéseken vett részt az IPA projektek kapcsán, részt vett az iskolakezdéssel kapcsolatos aktivitásokban, szociális védelemmel kapcsolatos dolgokat oldott meg (nem tudni mit), hivatalos úton volt Magyarországon, tárgyalt egy magyar céggel az esetleges együttműködésről, folytatta az IPA projektekkel kapcsolatos tárgyalásokat, de feladatának tekintette a Belgrádi Nyitott Iskola és a Conrad Adenauer Alapítvány szemináriumain való részvételt is. Kiss megemlíti sátoraljaújhelyi látogatását és találkozóját a város képviselőivel, szó van bizonyos tárgyalásokról esetleges befektetőkkel (nem említ neveket) stb.
A tanácstag egyik jelentésében azt is kérte, hogy bocsássák a rendelkezésére kollégái jelentéseit, amire a Községi Tanács üléséről készült jegyzőkönyv szerint a polgármester úgy reagált: e jelentéseket akkor kapja majd meg, ha ő lesz a polgármester. Ezen a szeptember 2-i ülésen Kiss nem volt jelen.
Stefaniga Csaba beszámolt a testvérvárosi küldöttségek fogadásáról, a község napja alkalmából tartott ünnepség szervezésében való részvételről, a civil szervezetek művelődési rendezvényeinek követéséről, külföldi szervezetekkel való kapcsolatfelvételről, konzultációkról a helyi történelemmel kapcsolatban (nem tudni kivel), csongrádi, október 23-i rendezvény előkészületeinek koordinálásáról, elsősök látogatásáról az iskolákban, az Idegenforgalmi Szervezettel való együttműködésről, IPA projekttel kapcsolatos konzultációról, részvételéről a Gyermekheti rendezvényeken, testvérvárosi látogatás szervezéséről, különféle bel- és külföldi rendezvényeken való részvételről.
Szmieskó Karolina (vallási közösségek és nemzeti kisebbségi jogvédelem) említi, hogy a városnapi ünnepségen fogadta a külföldi vendégeket, majd elkísérte őket az ünnepi vacsorára, kapcsolatba lépett az egyházak képviselőivel, a roma nemzetiségű polgároknak kiírt pályázat kapcsán tárgyalt a községi képviselőkkel és a helyi roma koordinátorral, részt vett az új kenyér ünnepén, a Petőfi kultúrkör szervezte Szent István napi ünnepségen, más rendezvényeken, elkísérte Kern Imre államtitkárt a péterrévei útra (aki az út rekonstrukciója kapcsán látogatott Becsére). Szmieskó beszámolt csongrádi látogatásáról, de arról is, hogy tanulmányozta a Községi Tanács és a képviselő-testület üléseinek anyagát, kapcsolatban volt a helyi egyházak képviselőivel, említést tett az IPA projekttel kapcsolatos tárgyalásokról, rendezvényeken, ünnepségeken való részvételről, s hogy dolgozni kezdett az egyházak és vallási közösségek részfinanszírozásáról szóló községi szabályzaton.

F.D.K.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *