Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kraj priče o investiciji i mogućnosti otvaranja novih radnih mesta: Dolazak i odlazak „Favorit bajka“

Kraj priče o investiciji i mogućnosti otvaranja novih radnih mesta: Dolazak i odlazak „Favorit bajka“trg_fontane

Privlačenje stranih investitora kako bi se pokrenula privredna proizvodnja i zaposlio što veći broj radnika, bio je i sada je jedan od osnovnih ciljeva koje su u protekle dve decenije isticale sve vlasti na nivou države i na lokalnom nivou. Ostvarivanje tih ciljeva uzima se i kao merilo koliko je koja vlast bila uspešna (pogotovo u predizbornim kampanjama), odnosno koliko je koja lokalna samouprava bila sposobna da ispuni predizborna obećanja da obezbedi i ponudi određene lokacije (od uređenog građevinskog zemljišta do izdavanja raznih potvrda i dozvola).

U opštini Bečej jedno od takvih mesta je industrijska zona u čije uređenje i komunalno opremanje se, prema izjavama i bivših i sadašnjih lokalnih čelnika, ulaže proteklih desetak godina. Vlasti su u više navrata najavljivale dolazak investitora koji bi tamo gradili proizvodne hale i otvarali nova radna mesta.
Jedan od potencijalnih investitora bila je i češka kompanija „Favorit bajk“ koja je prema tvrdnjama prethodne lokalne vlasti, početkom 2010. godine zakupila parcelu veličine 16.000 kvadratnih metara u industrijskoj zoni za izgradnju proizvodne hale. Umesto toga ta firma je 2013. godine zakupila halu bivšeg vojnog odseka na Topolskom putu u kojoj je krajem juna iste godine pokrenula proces sklapanja bicikala za evropsko tržište, a prema pisanju nekih medija iz aprila 2013. godine, direktor češke kompanije „Favorit bajk“ je izjavio da će „u roku od dve godine biti uloženo 2,5 miliona evra u izgradnju nove proizvodne hale, na pre tri godine kupljenom prostoru veličine 16.000 kvadratnih metara u industrijskoj zoni“.
Ipak, od svega toga nije se ništa desilo jer „Favorit bajk“ više ne posluje u Bečeju, a magacin bivše Teritorijalne odbrane u Bečeju na Topolskom putu, u kojem je poslovao, zakupila je druga firma u oktobru 2014. godine. Direktor Direkcije za izgradnju Bečej Goran Matić je tada (krajem oktobra 2014. godine) na konferenciji za novinare rekao da je ugovor sa novom firmom („Multitest“) o zakupu hale u bivšem vojnom odseku čija je površina 640 kvadratnih metara, potpisan na pet godina, a da je iznos mesečne zakupnine 61.000 dinara bez PDV-a, međutim, novinar Bečejskog mozaika je u razgovoru sa direktorom firme dobio informaciju da je hala zakupljena na deset godina. Upitan šta je sa ugovorom o zakupu hale sa prethodnim zakupcem, fabrikom bicikala „Favorit bajk“, koja je, kako je prilikom otvaranja te firme rečeno, bio zaključen na pet godina, Matić je odgovorio da je ugovor sa tim preduzećem raskinut.
U nastojanju da saznamo više informacija o sadržini ugovora sa firmom „Favorit bajk“ i u vezi zakupa hale i u vezi zakupa parcele u industrijskoj zoni, kao i da li su obaveze iz ugovora poštovane, Direkciji za izgradnju Bečej uputili smo zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja početkom novembra prošle godine, međutim, nismo dobili odgovor na svako postavljeno pitanje, te smo Direkciji ponovo uputili zahtev za dopunu i objašnjenje datih odgovora početkom decembra. Međutim, odgovor do 12. januara 2015. godine nije dobijen iako je direktor Direkcije Goran Matić u telefonskom razgovoru rekao da će odgovor biti dostavljen u zakonom predviđenom roku (18. decembar 2014. godine).
Treba pomenuti da novinari sve teže dobijaju tražene informacije od pojedinih predstavnika lokalne vlasti, što ih sprečava u obavljanju svog posla u kom ključnu ulogu igra vreme, a prikupljanje podataka na osnovu pisanog zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja upravo usporava posao novinara, te je i to razlog što članak o ovoj temi objavljujemo tek sada.
Na osnovu informacija i dokumenata kojima raspolaže novinar Bečejskog mozaika (fotokopija ugovora) ugovor o zakupu poslovnih prostorija – magacin Teritorijalne odbrane u Bečeju na Topolskom putu – sa firmom „Favorit bajk“ zaključen je 17. marta 2014. godine na pet godina, po kom je ona dužna da od 1. aprila 2014. godine plaća mesečni zakup prostora u visini od 61.000 dinara bez PDV-a, a prestao je da važi 11. avgusta 2014. godine na osnovu otkaza ugovora o zakupu hale uz obrazloženje da zakupac „Favorit bajk“ ni „nakon uručene opomene (od 31. jula 2014. godine), nije otpočeo korišćenje poslovnih prostorija, u datom roku i u njima ne obavlja nikakvu delatnost“.
U vezi sa datumom zaključenja ugovora postoji nejasnoća, jer je već u aprilu 2013. godine u medijima objavljena vest da firma „Favorit bajk“ pokreće proizvodnju u Bečeju, a lokalni mediji su u junu 2013. godine prisustvovali svečanom otvaranju pogona ove firme – u kom se tada već radilo – kada je saopšteno da je češka firma halu zakupila na 5 godina i da su u toku pregovori da taj prostor zakupi na 10 godina. Međutim, u ugovoru čija je fotokopija dostavljena redakciji nije obuhvaćen taj period, niti je dostavljena kopija drugog ugovora, iako je tražena, koji se odnosi na zakup poslovnog prostora u 2013. godini. Zbog toga ostaju nejasne mnoge stvari. Recimo, to da li je takav ugovor uopšte postojao, ako jeste, zašto bi se nakon deset meseci sklapao novi ugovor sa istom firmom, za isti prostor, na isti period, a pri tom nisu date informacije, niti dokumenti koji bi potvrdili da je u međuvremenu on bio raskinut.
Na pitanje o tome da li je firma „Favorit bajk“ platila naknadu za zakup hale za period tokom kojeg je koristila taj prostor, to jest od zaključenja do raskida ugovora o zakupu, iako je direktor Direkcije Goran Matić u oktobru, na konferenciji za novinare u istoj hali koju je zakupila nova firma, rekao da je prethodni zakupac hale, firma „Favorit bajk“ platila zakup za period tokom kojeg je koristila tu halu, u odgovoru koji je dostavljen novinaru se navodi: „Imajući u vidu da je isti zakupac („Favorit bajk“) bio sa prekidom u zakupu navedenog poslovnog prostora i u ranijem periodu, zakupnina je u većem delu isplaćena, a oko isplate preostalog dela neisplaćene zakupnine pregovori su trenutno u toku, te vam ne možemo sada dati tačne podatke“.
Kako bismo dobili odgovore na pitanja o tome koliko i za koji period je plaćen zakup hale, a za koji period nije, kao i šta konkretno znači da su „oko isplate preostalog dela neisplaćene zakupnine pregovori trenutno u toku“, da li su ti pregovori završeni, ako nisu kada će biti i kakve korake će Direkcija preduzeti po tom pitanju, ponovili smo zahtev za pristup informacijama, a odgovor je redakciji isporučen 14. januara uprkos tome što na dokumentu stoji datum od 17. decembra prošle godine.
Direktor Direkcije za izgradnju navodi da je „Favorit bajk“ Bečej d.o.o. bio zakupac prostorija na Topolskom putu bb od maja do decembra 2013. godine, ali kao prilog dostavljen je ugovor o zakupu prostorija koji je zaključen 3. decembra 2012. godine (zakup bi po tom ugovoru trajao od 1. januara 2013. godine do 31. decembra 2017. godine) i aneks broj 1 tog ugovora, koji je zaključen 8. januara 2013. godine između Direkcije i „Favorit bajka“. U aneksu se navodi da se menja stav osnovnog ugovora i glasi da ugovor se zaključuje od 1. maja 2013. do 30. aprila 2018. godine, jer se nisu stekli uslovi za korišćenje poslovnog prostora „u pogledu snabdevanja električnom energijom“. U aneksu je navedeno i da je zakupac dužan da za korišćenje poslovnih prostorija zakupninu plaća unapred, najkasnije do 5. u mesecu, počevši od 1. maja 2013. godine, a reč je o iznosu od 60.838,32 dinara, uz dodatno uvećanje za pripadajući porez. Taj ugovor (pa i aneks) je na zahtev zakupca raskinut u decembru 2013. godine.
Potom, nakon raskida ugovora i konkursa za prikupljanje ponuda, Direkcija je sa „Favorit bajkom“ zaključila ugovor o zakupu poslovnih prostorija na Topolskom putu bb 17. marta 2014. godine. Zakup je trajao od aprila do avgusta 2014. godine i potom ga je otkazao zakupodavac, to jest Direkcija za izgradnju.
Zasad nemamo informacija o tome koliko novca je platio „Favorit bajk“ za zakup poslovnih prostorija na Topolskom putu, a ni o tome koliko još treba da plati, jer je Matić i u dodatnom odgovoru na zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja napisao da su pregovori u vezi sa isplatom preostalog dela neisplaćene zakupnine sa zakupcem još uvek u toku.
Što se tiče zakupa parcele u industrijskoj zoni od strane kompanije „Favorit bajk“, redakciji je dostavljena fotokopija ugovora između JP Stankom-Bečej i firme „Favorit bajk“ d.o.o. Bečej, koji je sklopljen 30.09.2009. godine na period od 80 godina, za četiri parcele ukupne površine od 1 hektar 37 ari i 60 metara kvadratnih, „upisano kao državna svojina sa pravom korišćenja opštine Bečej, u viđenom stanju, radi izgradnje proizvodne hale za proizvodnju i prodaju bicikala sa zaposlenjem na neodređeno vreme minimum 100 radnika“. U ugovoru stoji da je zakupac, firma „Favorit bajk“, bio u obavezi da celokupni iznos zakupa u visini od 41.417,60 evra isplati u roku od 30 dana od dana potpisivanja ugovora, kao i da se „obavezuje da će zakupljeno zemljište da privede nameni izgradnjom proizvodne hale za proizvodnju i prodaju bicikala u roku od 36 meseci, računajući rok od prvog dana zakupa zemljišta“.
U vezi ugovora o dugoročnom zakupu parcela, to jest građevinskog zemljišta u industrijskoj zoni sa firmom „Favorit bajk“ se navodi da „ugovor o zakupu građevinskog zemljišta nije u međuvremenu raskinut i proizvodi pravno dejstvo“. S obzirom na to da je odgovor dat nerazumljivim pravničkim jezikom i da od direktora Direkcije nismo dobili dodatno objašnjenje, pretpostavljamo da je zakupcu prestalo pravo zakupa na zemljište na osnovu delova ugovora u kojima se navodi da takva mogućnost postoji ukoliko zakupac ne ispuni pojedine odredbe iz ugovora. Ipak ostaje nejasno po kom osnovu je prestalo pravo na zakup zemljišta, da li iz razloga što zakupac, nije u predviđenom roku (30 dana) nakon potpisivanja ugovora isplatio celokupan iznos zakupa, ili zato što pre podnošenja prijave nadležnom organu za izvođenje radova nije isplatio zakupodavcu (Direkciji za izgradnju) naknadu za uređivanje zakupljenog građevinskog zemljišta, ili zato što „zakupac nije u predviđenom roku (36 meseci) priveo zemljište nameni ili koristi zakupljeno zemljište protivno nameni za koju mu je dato“?
Ostaje i nepoznanica da li je u međuvremenu to zemljište dato nekom drugom investitoru u zakup ili je ono i dalje u ponudi za neke nove potencijalne investitore koji će, nadajmo se, zaista i realizovati svoje investicije i obezbediti Bečejcima preko potrebna radna mesta.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *