A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett ünnepi műsoron a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben január 24-én a díszvendég a topolyai születésű, ma Budapesten élő Terék Anna költőnő volt, aki ünnepi beszédében a kultúra sokszínűségére hívta fel a figyelmet. „Sokszor hallom, hogy az embernek feladata, hogy saját kultúráját megőrizze, ápolja, továbbadja. S ilyenkor mindig elgondolkodok, hogy valóban mi vagyunk a kultúráért, vagy pedig a kultúra van értünk? Szerintem a kultúra megvéd, vigaszt nyújt, segít a szomorkodásban, irányt mutat és közelebb viszi az embert önmagához és a többi emberhez. És kultúra alatt nem csak az értem, hogy kiállításokra járunk, verseket írunk, olvasunk, vagy színházi előadást nézünk.
Kultúra alatt azt is értem, hogy táncolunk, énekelünk és sírva mulatunk, szalonnát abálunk, priznicet készítünk a betegnek. A kultúra értünk van. S nem azért kell őrizni, ápolni, továbbadni, hogy ne vesszen el, hanem azért, mert telis-tele van bevált módszerekkel, amiktől könnyebb az életet elviselni. A kultúra nem véd meg a szegénységtől, a pofonoktól, a betegségtől, de védi a lelket és a szívet az összetöréstől… A kultúra régről jön, mint a nagyszülők bölcsessége, mint apánk és anyánk jó tanácsai. Hisz mindannyian ebből a kultúrából, hagyományokból, szokásokból táplálkoztunk, táplálkozunk. S keressük azt is benne, hogy s mint lehet ünnepelni az életet, a gyerekeket, a fiatalságot, az embert, s ezek által a saját kultúránkat is”, mondta Terék Anna.
Az ünnepi műsor, amely az Itthon? Otthon? címet kapta, a „ki vagyok valójában és hol az én otthonom?” kérdésre keresett választ. A zenés-irodalmi összeállítást Péter Lea szerkesztette Terék Anna verseinek válogatásából, népdalokból, megzenésített versekből, Rúzsa Magdi dalaiból, melyeket Magyar Zsófia, Magyar Réka, Pásztor Tímea, Péter Lea, Szerda Ákos, Vukov Anita és a Fokos zenekar tolmácsolásában láthatott a közönség.
B.M.