A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör szervezésében 19. alkalommal tartották meg május 15-én és 16-án a Kőketáncot, az általános iskolások énekes népi játék és néptánc vetélkedőjét, amelyen 34 vajdasági település 58 csoportja vett részt.
„Első alkalommal jelentkeztek a vetélkedőre a bácsföldváriak, ennek nagyon örültünk, de viszonylag sok csoport jött a szórványból is. Összesen 1500 gyermek lépett színpadra, e tömegesség miatt idén először tartott két napig a rendezvény. A nagy érdeklődés azt bizonyítja: az elkövetkező tíz évben biztosan nem lesz gond az utánpótlással”, mondta Szabó Gabriella, a rendezvény megálmodója.
A produkciókat Taba Csaba és Fejér Erika néptáncpedagógusok, s Lázár Katalin, az MTA tudományos munkatársa nézték végig.
„A rengeteg csoport nagyon meglepő, sok esetben Magyarországon sem jön össze ennyi gyermekcsoport egy-egy versenyen. A csoportok létszáma is meglepő, hiszen látni, hogy nagyon sok gyerek táncol. Engem a picik ütöttek szíven, hiszen bátran, ügyesen táncolnak a színpadon, figyelve a nagyobbakat. Tavaly már jártam a Kőketáncon zsűrizni és azóta is mindig elmondom a magyarországi néptáncoktatóknak, hogy Vajdaságban kitűnő munka folyik”, mondta Fe- jér Erika.
A zsűri két kiemelt arany- és három aranyminősítést, illetve tizennégy ezüst- és tizenhat bronzoklevelet osztott. Községünkből aranyminősítést a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Csiperke táncegyüttese kapott. Ezüstminősítésben részesült a kultúrkör Kenderkóc gyermekcsoportja és Bekecs táncegyüttese, a péterrévei Pitypalatty gyermekcsoport (Tisza-mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület) és a szintén péterrévei Pintyőke gyermekcsoport és Bóbita néptánccsoport (dr. Kiss Imre Művelődési Kör). Bronz oklevélben részesült a Samu Mihály iskola Szederice csoportja, a Petőfi kultúrkör Petrence táncegyüttese és a péterrévei Gyöngyszem néptánccsoport (Tisza-mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület).
B.M.