Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Akcija „Budžet po meri građana, i ti se pitaš“: Kako građani žele da potroše 100 miliona dinara?

Kako građani žele da potroše 100 miliona dinara?

Lokalna samouprava u saradnji sa Bečejskim udruženjem mladih i Kancelarijom za mlade krajem oktobra započela je akciju „Budžet po meri građana, i ti se pitaš“.

Cilj akcije je da građani opštine predlože ulaganja za koje žele da se iz opštinskog budžeta u 2025. godini potroši oko 100 miliona dinara.

Do 10. novembra građani mogli su da predlažu ulaganja na sajtu participativni-budzet.rs, kao i prilikom sa stanaka sa predstavnicima opštine na okruglim stolovima u mesnim zajednicama.

Glasanje za budžetske prioritete, onlajn i u mesnim zajednicama, predviđeno je za 23. i 24. novembar, predstavljanje rezultata ankete za 27. novembar, a potom, po najavama organizatora akcije, 12. decembra u 18 časova trebalo bi da bude održana javna rasprava o opštinskom budžetu za 2025. godinu.

Istovremeno, od 29. oktobra organizovani su razgovori predstavnika vlasti i BUM-a sa građanima u svim mesnim zajednicama opštine.

Inače, anketiranje građana o budžetskim prioritetima od 2019. godine je obaveza lokalnih samouprava. U Statutu opštine Bečej je navedeno da su „organi opštine obavezni da pre usvajanja Odluke o budžetu anketira ju građane radi određivanja investicija koje će se finansirati iz budžeta opštine Bečej“.

Za građanske prioritete i više od 100 miliona

Na konferenciji za novinare pre početka akcije predsednik opštine Vuk Radojević i predstavnik Bečejskog udruženja mladih Aleksandar Đekić govorili su o planovima za ovo godišnju akciju i predstavili rezultate prethodne.

Predsednik opštine je rekao da će u opštinskom budžetu za 2025. za građanske prioritete biti predviđeno najmanje 100 miliona dinara, ali, kako je rekao, prethodne akcije su pokazale da su ti iznosi mnogo veći ukoliko se ima u vidu da su, recimo 2024. godine, potpisani ugovori za izgradnju kanalizacione mreže i rekonstrukcije postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u vrednosti od oko tri milijarde dinara – ova ulaganja finansira država.

Naveo je da je u prvih deset me seci ove godine potpisano više od 20 ugovora sa predstavnicima republičke i pokrajinske vlasti o sufinansiranju projekata.

Đekić je rekao da udruženje BUM unapređuje proces participativnog budžetiranja, a ove godine se posebna pažnja posvećuje animiranju mladih, jer je prošle godine u akciji učestvovalo samo 20 odsto mladih.

Rekapitulacija: Asfalt, igrališta, kanalizacija

Predsednik opštine je govorio o ulaganjima u svakoj mesnoj zajednici tokom 2024. godine, pre svega o tek započetom poslu izgradnje kanalizacije, te o izgradnji dečjih igrališta i asfaltiranju ulica.

Kazao je da je na teritoriji prve mesne zajednice u Bečeju asfaltiran deo ulice Gerberovih, a u narednom periodu, kako je rekao, biće asfaltiran i ostatak te ulice.

Naime, opština je potpisala ugovor vredan 47 miliona dinara sa Upravom za kapitalna ulaganja Vojvodine za asfaltiranje lokalnih ulica.

Radojević je rekao da nije ostvaren jedan od prioriteta građana, izgradnja letnje bine u Goranskom parku, ali je istakao da se pregovara sa Sojaproteinom o donaciji oko 95.000 dolara za taj projekat.

U drugoj mesnoj zajednici jedan od prošlogodišnjih prioriteta građana bila je izgradnja biciklističke staze u Botri.

Staza nije izgrađena, ali je napravljena projektna dokumentacija, a novac je obezbeđen.

U toj mesnoj zajednici asfaltirano je 600 metara ulice Petefi Šandora u vrednosti 15 miliona dinara, a pred stoji rekonstrukcija škole „Bratstvo“ – za taj projekat je pokrajina obezbedila 157 miliona dinara i dodatnih 30 miliona.

U trećoj mesnoj zajednici asfalti ran je do ulice 4. jula, a u ulicama Dobrovoljačka i Servo Mihalja obavljeno je nasipanje puta struganim asfaltom, te je prošireno igralište i rekonstruisan teren za fudbal, rekao je Radojević.

U Bačkom Gradištu, saopštio je predsednik opštine, uklonjena je divlja deponija i izgrađena je biciklističko-pešačka staza do Bisernog ostrva.

Cena posla koja je okončana u maju ove godine bila je 58 miliona dinara, međutim, nova staza je već oštećena.

Upitan kako je došlo do oštećenja staze u tako kratkom vremenskom periodu nakon okončanja izgradnje, predsednik opštine je od govorio da je na stazi prošla poljoprivredna mehanizacija i da je protiv nepoznatog izvršioca podneta krivična prijava.

Prema njegovim rečima izvođač radova je sanirao štetu i postoji dogovor s njim da će na proleće izaći u susret lokalnoj samoupravi da se saniraju eventualna nova oštećenja.

U Bačkom Gradištu je tokom godine asfaltiran deo Glavne ulice, a za nastavak radova planirano je 22 miliona dinara.

U Bačkom Petrovom Selu građani su tražili uređenje plaže na obali Tise, nešto je tokom godine urađeno.

U Bačkom Petrovom Selu prioritet je izgradnja magistralnog voda vodovoda.

Započeto je asfaltiranje ulice dr Kiš Imrea, a za okončanje radova u toj ulici na oko 1.200 metara planira no je 152 miliona dinara, sa trotoarima u celoj dužini ulice.

U MZ Mileševo biće izgrađeno igralište u školskom dvorištu, a najavljena je sanacija ulice Borisa Kidriča.

U Radičeviću je izgrađeno dečje igralište, a potpisani su ugovori sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu za uklanjanje divlje deponije u iznosu od 72 miliona dinara.

Radojević je u vezi sa Poljaničkim putem u MZ Poljanica rekao da je urađena projektno-tehnička dokumentacija, a za završetak rekonstrukcije nedostaje 140 miliona dinara, te će opština učestvovati na konkursima za obezbeđivanje novca.

Zašto ne funkcioniše budžetski portal?

Predsednik opštine Vuk Radojević je pozvao građane da se uključe u akciju „Budžet po meri građana – i ti se pitaš“, jer „veći odziv znači da će njihovi predlozi biti jasnije definisani, a celokupan budžetski proces će biti transparentniji”.

U vezi s tim postavljeno mu je pitanje o tome da bi građani osim predlaganja stavki u budžetu trebalo da imaju mogućnost i praćenja trošenja novca iz opštinskog budžeta, te da na zvaničnom sajtu opštine godinama postoji odeljak Budžetski portal, međutim, portal ne funkcioniše, jer nema podataka o prihodima i rashodima iz opštinskog budžeta.

Radojević je rekao da „mogu i vama javno da obećam i da kažem da ćemo apsolutno staviti u funkciju taj portal. Verujte mi da nisam upoznat zašto u prethodnim godinama nije funkcionisao portal, ali to je nešto što je u okviru nadležnosti opštinske uprave i siguran sam da će nova načelnica Odeljenja za finansije sa svojim saradnicima staviti to kao prioritet u rad i da će staviti u funkciju taj portal. Iz moje perspektive i bavljenja ovim poslom i moje nadležnosti, nisam ni razmišljao o tom portalu, ja više razmišljam o operativnim stvarima i kako da obezbedim dodatna sredstva opštini Bečej iz pokrajinske i republičke vlade i da na taj način doprinesemo podizanju kvaliteta života, a ove tehničke stvari prepuštam saradnicima iz opštinske uprave“.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *