Za javnu raspravu održanoj u utorak o nacrtu budžeta za 2025. godinu bilo je znatno veće interesovanje nego prethodnih godina ukoliko se u obzir uzme prisutnost u svečanoj sali Skupštine opštine.
Polovinu stolica zauzeli su predstavnici Sprske napredne stranke. Pored njih raspravi su prisustvovali neki od novinara bečejskih medija i dvoje građana, jedan od njih bio je opozicioni odbornik Milan Bokun, a pitanja su imali samo oni. No, utisak je da ni na jedno pitanje nisu dobijeni dovoljno jasni odgovori.
Bilo je pitanja o tome zašto prilikom sazivanja javne rasprave nije poštovan rok od 15 dana trajanja rasprave, zašto više nema stručnjaka koji bi pomagao mladima u oblasti mentalnog zdravlja, zašto će neke manifestacije udruženja građana biti finansirane iz budžeta, o tome da vrtić jeste besplatan, ali sada roditelji treba da izdvajaju novac za kupovinu stvari koje bi trebalo da obezbedi predškolska ustanova.
Zanimljiv je bio odgovor predsednika opštine na nepoštovanje Statutom opštine određenog roka od 15 dana za javnu raspravu u delu planiranja investicija. Rekao je da su u nacrtu budžeta sve investicije prenete iz 2024. S obzirom na to da rasprave o nacrtima budžeta nikad nisu trajale 15 dana, deluje da se sve investicije godinama unazad sele iz jedne u drugu godinu.
Bilo je pitanja i o tome da li će novac za javno informisanje po preporuci nadležnog ministarstva biti raspoređen na javnom konkursu ili 90 odsto iznosa, kao i ove godine, netransparentno, zašto su mediji iz Novog Sada i Beograda dobili više od dva miliona dinara medijskog novca, među njima i Informer televizija koja po ocenama medijskih udruženja učestalo krši novinarski kodeks, te o tome na koji način oni informišu građane opštine Bečej…
Predsednik opštine umesto odgovora na pitanje da li će medijski novac ići na javni konkurs ili ne, rekao je da će se to znati na sednici lokalnog parlamenta 23. decembra, ali je pričao o vidljivosti i prepoznatljivosti medija na medijskom tržištu uporedivši medije iz Bečeja koji posluju na ograničenom lokalnom tržištu s onima iz Novog Sada i Beograda, rekavši između ostalog i „vi kada uporedite vaš medij s ovim medijima (Informer televizija, neki novosadski portal; prim nov), složićemo se da su oni mnogo vidljiviji“ zanemarivši pritom činjenicu da lokalna samouprava ima zakonsku obavezu da obezbedi informisanje na lokalu.
Pitanje o tome zašto bi bečejski poreski obveznici finansirali medije van Bečeja, ostali su bez jasnog odgovora.
Na javnoj raspravi o budžetu postojala su i pisana pravila za one koji su imali pitanja, među njima i da su „dužni da se obraćaju sa uvažavanjem, izbegavajući neprikladno ponašanje i govor“.
K.D.F.