Harmincnégy évvel ezelőtt, 1991 januárjában alakult meg az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör, ahol a kilencvenes évek folyamán fokozatosan elindult a kultúrélet. A kezdeti nehézségek ellenére sorra alakultak a szakkörök: társastánccsoport, néptáncegyüttes, kézimunka szakkör, színjátszó csoport, versmondók szakköre és képzőművészek csoportja, jelenleg több mint 250 ember tevékenykedik a kultúrkörben.
Az egyesület elsődleges célkitűzése a város magyar nemzetiségű polgárai számára a kulturális élet megszervezése, a hagyományápolás, értékeink megőrzése, a tehetségek felkutatása, képzése és nevelése, valamint a fiatalok tömörítése.
Ricz Róberttel, a kultúrkör elnökével az egyesület 2024. évi munkájáról beszélgettünk.
– A legfiatalabb tagjaink három, három és fél évesek, míg a legidősebb tagjaink nyolcvan év körül járnak. A legnépesebb a néptánc-szakosztály, ahol több korcsoportban folyik a szakmai munka heti rendszerességgel, Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs vezetésével. A népzenei és népdalszakosztályunk is igen népes, a Botra férfikar és a Dúdoló énekcsoportok mellett a Szelence énekegyüttes és a gyermek-énekcsoportok is dolgoznak, emellett szólistákkal és duókkal is foglalkozunk. A társas- és moderntánccsoport öt korcsoportja dolgozik, amelyeket Horvát Sárkány Krisztina irányít Gulyás Bognár Renáta, Dávid Annabella, Varnyú Kinga, Kisutcai Dorina és Ződi Kinga segítségével. Ezen felül a Szivárvány festő- és a Búzavirág kézimunkacsoport dolgozik a kultúrkör keretein belül, Tót Kása Piroska és Molnár Mária vezetésével, akik kiállításokra és a műhelymunkákra járnak egész évben.
Melyek azok a rendezvények, amelyeket tavaly a Petőfi kultúrkörben tartottak meg?
– Színes és választékos volt a kínálatunk, mindenki találhatott magának valót. Tartottunk ünnepi műsort a magyar kultúra napja alkalmából, az 1848/1849-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztünk a Petőfi szobornál, de voltak húsvéti és karácsonyi kézműves foglalkozásaink is. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a költészet-napi szavalóversenyünkön több mint 120 szavaló vett részt községünkből. A Tripolszki együttes koncertje is nagyon látogatott volt, illetve a Nagy udvara van a holdvilágnak… népzenei műsorunk is teltházas volt. Idén is a Petőfi kultúrkör volt a házigazdája a XXVII. Kőketáncnak, ahol több mint ezerötszáz fellépő volt a két nap alatt a vendégünk. Dupla teltházas volt az Évadzáró és a Karácsonyköszöntő műsorunk, hétszázan nézték meg a csoportjaink fellépéseit. Emellett festőnapot tartottunk a Sólyom tanyán, a nyár folyamán sorrendben ötödször tartottuk meg a Közös kincseink néptánctábort, valamint hatodszor a Szóval, rímmel, színházzal elnevezésű drámatábort. Az ősszel ünnepi műsorral ünnepeltük a 20 éves Kiscimbora táncegyüttest, de szerveztünk Táncparádét is, s a gyermekhéten is színes programok várták a gyermekeket. Novemberben a Tolerancia-napi szavalóversenyünk tömeges volt, míg az év végén a Szivárvány festőcsoport és Búzavirág kézimunkacsoport kiállítására került sor, illetve az adventi irodalmi és képzőművészeti pályázatot bonyolítottuk le. December 22-én Karácsonyi álom címmel Koncz Antónió és Hódi Lúcia ünnepi koncertjével zártuk a rendezvényeink sorát. A legnagyobb rendezvényünk 2024-ben a kétnapos Szent István-napi rendezvény volt, ahol többezren vettek részt, és ahol a népszerű Republic együttes lépett fel.
Tavaly is több színházi előadást mutattak be a Petőfi kultúrkörben, amelyek igencsak látogatottak voltak.
– A Szabadkai Népszínház Nem élhetek muzsikaszó nélkül című darabján még a csilláron is lógtak nézők, de a Palicsi Színjátszó Grund Valahol Európában és az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad A Pál utcai fiúk című darabjára is kölcsönkértünk székeket, mert nem volt elég. Emellett Szabadságharc címmel Kálló Béla és Tóth Péter Lóránt előadását, a Perem MSZE A művésznő lepedője című színdarabot és a Bor-csinálta doktor című darabot is láthatta az óbecsei közönség, amelyet a tatabányai Orfeusz társulat adott elő. Csongrádi barátaink jóvoltából vendégünk volt Paár Julcsi Rókatánc című mesés komédiája, s a gyermekek a szegedi Cserregő Bábtársulás A könyvmoly című bábelőadását is megnézhették. László Sándor színművész Klamm háborúja című előadása is elragadta a nézőket, ahogyan Az atya foga című vendégelőadás, amely a Szabadkai Népszínház és a Magyarországi Szerb Színház a Múzsák Teátrumával együttműködve jött létre. A Perem Magyar Színházi Egyesület nálunk mutatta be Kaland a villában című előadását, továbbá a Zentai Magyar Kamaraszínház is vendégszerepelt nálunk De mi lett a nővel? című előadásával. Nagyon örülök annak, hogy igény van a magyar színházi előadásokra, és a nézők nem csak saját gyermekükre kíváncsiak, hanem a színházi előadásokra is. Emellett egy saját színházi produkciót is létrehoztunk, ugyanis Magyar Zsófia és Budinčević Krisztián, a Szabadkai Népszínház színművészei, a kultúrkör keretein belül készítették el A hentes című darabot, amelyet egy évvel ezelőtt mutattak be, és amivel Vajdaságban tájoltak. Jártak Péterrévén, Bácsföldváron, Szabadkán, Topolyán, Magyarkanizsán, Moholon, Törökfaluban és Temerinben is.
Hol mutatkoztak be és milyen eredményeket értek el a Petőfi kultúrkörben tevékenykedő csoportok?
– A Botra férfikórus tagjai Újvidéken, Zomborban, Bácskossuthfalván és Zákányszéken léptek fel, illetve a Dúdoló énekegyüttessel közösen Than Mór hallának 125. évfordulóján, az adai Durindón, Moholon és Bácsföldváron mutatkoztak be. A Botra Csókán, a KÓTA minősítőn, ahol országos kategóriában méretette meg magát a csapat, Aranypáva díjat nyert. A Dúdoló tagjai több megemlékezést tettek színesebbé, a Karácsonyköszöntőn és az évadzáró műsoron énekeltek, de felléptek Péterrévén is, a Margaréta asszonykórus ünnepi műsorán. A gyermek-énekcsoportok, kettősök és szólisták a ludasi népzenei vetélkedőről négy aranyminősítéssel, míg a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőről nyolc díjjal tértek haza. A néptáncosok kiemelt arany-, arany- és ezüstminősítéseket gyűjtöttek a Kőketáncon, kiemelt aranyminősítést szerzett a Kisbekecs táncegyüttes Szegeden, a XXXII. Országos Gyermek és Ifjúsági Néptánc-fesztiválon. A néptáncosok felléptek még Óbecsén, Magyarkanizsán, Egerben, Pecesoron, Bácsföldváron és Dreán, Adán a Gyöngyösbokrétán, Topolyán, a Vajdasági Magyar Tácháztalálkozón és Sokadalmon, illetve XII. Vajdasági gyermek és ifjúsági szólótáncversenyen, ahol Zeffer Csenge és Gortva Mátyás arany oklevelet szereztek. A Szivárvány festőcsoport többek között Temerinben, Magyarkanizsán, Adán, Torontálószegen, Topolyán, Kamancon szerepelt, de kiállítása is volt a csapatnak a Városi Színház Kör galériájában és a Petőfi kultúrkörben. A modern táncosok is sok helyen bemutatkoztak: Óbecsén többször is felléptek fel, de Péterrévén, Moholon, Dreán, Bácsfeketehegyen, Pecesoron és Zentán is jártak. Magyarkanizsán a 31. Euro Show Dance Fest elnevezésű modern táncversenyen a legidősebb táncosok ezüstérmet szereztek, a Palicson megrendezett nemzetközi táncversenyen két első, három második és egy negyedik helyezéssel tértek haza Zágrábból, a Dance Explosion elnevezésű versenyről egy aranyéremmel tértek haza a felnőtt csoport tagjai, míg Szolnokról, a Mikulás Kupáról, öt arany- és egy ezüstérmet sikerült bezsebelniük.
A kultúrkör idén is együttműködött más óbecsei civil szervezettekkel, illetve intézményekkel?
– Egymásra vagyunk utalva, kisegítjük egymást, vannak közös pályázataink, egy-egy rendezvényt közösen tartunk meg. A Népkönyvtárral dolgozunk együtt egy-egy rendezvény alkalmával, a Forrás MNKOK szervezettel a Ricsaj Népművészeti Találkozót szervezzük meg, a Bóbita Óbecsei Nagycsaládosok Egyesületével a gyermekhét és az adventi pályázatunk során dolgozunk együtt, a Fokos Civil Szervezettel az Örökségünk című népzenei koncertet szervezzük közösen, a Than Emlékházzal a betlehemesek találkozóját, míg a Katicabogár Egyesülettel a BEDEF során segítjük ki egymást. Emellett a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Körrel, a Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesülettel és a Đido ME-vel is szorosan együttműködünk.
Egy ilyen nagy, szerteágazó egyesület működését hogyan sikerül anyagilag biztosítani?
– Őszintén megvallom, nehezen! Az óbecsei önkormányzat az egyik legnagyobb támogatónk, amellyel a 2024-es évre 4,53 millió dináros támogatási szerződést írtunk alá. A támogatást idén egy részletben, december 4-én kaptuk meg. Addig magam sem tudom, hogy hogyan találtuk fel magunkat, hiszen a közüzemi számlákra, a három munkaviszonyban lévő munkás fizetésére, a csoportok működésére és utaztatására, a sok-sok rendezvényre valahonnan elő kellett teremteni a pénzt. Programjaink nagy részét pályázatokból valósítottuk meg. Támogatónk volt a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a budapesti Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Program, illetve a MOL-Új Európa Alapítvány is, de óbecsei és környékbeli vállalkozók, kisiparosok is támogatták munkánkat. Köszönet nekik.
R.M.