Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Termalni bazen u Bečeju: Tekuće održavanje ili rekonstrukcija

Termalni bazen u Bečeju: Tekuće održavanje ili  rekonstrukcijatrg_fontane

Uoči početka sezone kupanja u Bečeju 2014. godine plasirana je ideja čijom bi se realizacijom upotpunili sadržaji sportskog centra, a to je da se termalni bazen spoji sa olimpijskim bazenom. Početkom oktobra 2014. godine na zgradi kod termalnog bazena započeti su građevinski radovi. Direktor sportskog centra Dejan Stanojev je tada rekao da ne zna o čemu se radi, jer postoji ugovor o zakupu tog objekta do 2017. godine, a kako je rekao „prema informacijama kojima raspolažem, taj prostor je ustupljen nekom drugom i taj zakupac renovira objekat, ali ne znam tačno šta radi i to nema veze sa sportskim centrom“.

Na pitanje u čijem je vlasništvu zgrada na termalnom bazenu, Stanojev je odgovorio da je to „složena priča“ i da sportski centar nema nikakve ingerencije nad tim, te da je sportski centar pokušao da dobije taj objekat i termalni bazen kako bi ostvario ideju o proširenju ponude, ali u tome nije uspeo. On je dodao i da prema njegovim saznanjima, zgrada pored termalnog bazena nije legalizovana i vodi se na ime vaterpolo kluba.
Ni od tadašnjeg predsednika Vaterpolo kluba „Bečej“ Borka Marića nismo uspeli da dobijemo više informacija, osim da postoji ugovor o zakupu do 2017. godine, ali da ne zna ime zakupca i da je klub podneo zahtev za legalizaciju objekta.
U vezi sa statusom objekta na termalnom bazenu i građevinskih radova koji se na njemu izvode, novinar Bečejskog mozaika je u novembru 2014. uputio pitanje Opštinskoj upravi. U odgovoru Odseka za urbanizam i građevinarstvo opštine pisalo je da je Vaterpolo klub „Bečej“ podneo zahtev za legalizaciju objekta termalnog bazena, ali da do početka novembra prošle godine „stranka nije dopunila svoj zahtev, niti dostavila kopiju plana i prepis lista nepokretnosti, iako je na to uredno pozvana, te organ nije mogao postupati po zahtevu“.
Na pitanja u vezi sa radovima na objektu kod termalnog bazena iz opštine je odgovoreno da je Slobodan Cvetković iz Kruševca, kao korisnik objekta ugostiteljske radnje „Restoran –Termalac“ 3. oktobra 2014. godine podneo prijavu „radova na tekućem održavanju objekta – zamena krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta i zamena dotrajalih sanitarija“, a da „za radove na tekućem održavanju objekta nije propisano pribavljanje akta nadležnog organa za gradnju (član 144. Zakona o planiranju i izgradnji)“. Navodilo se da je prijava radova prosleđena građevinskoj inspekciji Opštinske uprave koja je „izvršila nadzor nad radovima na tekućem održavanju objekta i preduzela je Zakonom propisane mere“. Inače, radovi na tekućem održavanju objekta su „izvođenje radova koji se preduzimaju radi sprečavanja oštećenja koja nastaju upotrebom objekta ili radi otklanjanja tih oštećenja, a sastoje se od pregleda popravki i preuzimanja preventivnih i zaštitnih mera, odnosno svi radovi kojima se obezbeđuje održavanje objekta na zadovoljavajućem nivou upotrebljivosti“.
Od inspekcije je novinar Mozaika, takođe u novembru prošle godine, dobio informacije kakve su mere preduzete u vezi održavanja objekta. U zapisniku građevinske inspekcije piše da je ustanovljeno da „gabarit objekta nije menjan, na navedenoj lokaciji na zadnjoj fasadi izvršena je rekonstrukcija, umesto dva prozora postavljena su nova PVC vrata, preostali prozori (6 komada) su zamenjeni novim od PVC materijala. Na prednjoj i bočnim fasadama izvršena je zamena dotrajalih drvenih prozora novim od PVC materijala bez izmene dimenzija prozora. U prizemlju se radi zamena dotrajalih podova i krečenje. Na spratu je izvršena dogradnja, 5,15 m x 2 m, levo od balkonskih vrata. Dograđuje se otvorena terasa, postojeći krov je uklonjen i radi se nova izvorna konstrukcija sa pokrivanjem terase pod isti krov. Prikazana je prijava radova od 3. oktobra 2014. godine na tekućem održavanju (zamena oštećenog krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta i zamena dotrajalih sanitarija)“.
Redakcija Bečejskog mozaika je početkom decembra 2014. godine uputila dopunska pitanja Opštinskoj upravi o tome da li je sproveden upravni postupak u vezi sa radovima na zgradi kod termalnog bazena. U odgovoru Odseka za urbanizam i građevinarstvo se navodi da se investitor Slobodan Cvetković „uredno odazvao dana 27.11.2014. godine na usmenu raspravu i izjasnio o činjenicama i okolnostima vezanim za radove na objektu restorana – Termalac“ , i da je građevinski inspektor „na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja 02.12.2014. godine doneo Rešenje o prekidu postupka pošto investitor u skladu sa Zakonom o legalizaciji objekata (’Sl. glasnik R.S’ br. 95/2013 i 17/2014), ima uredno podnet zahtev Odseku za urbanizam i građevinarstvo, Odeljenja za urbanizam građevinarstvo, komunalne poslove i zaštitu životne sredine Opštinske uprave Bečej“.
Dalje se navodi da „Rešenje o obustavi radova nije doneto jer nisu ispunjeni uslovi iz člana 176. Zakona o planiranju i izgradnji“, a dalje postupanje građevinske inspekcije će zavisiti od „ishoda postupka legalizacije, što je u skladu sa članom 33. Zakona o legalizaciji objekata“, odnosno kada „nadležni organ Opštinske uprave Bečej utvrdi da je uz zahtev podneta sva propisana dokumentacija i dokazi, pristupiće odlučivanju o mogućnosti legalizacije“ (podnosilac zahteva za legalizaciju objekta je Vaterpolo klub „Bečej“), te ukoliko nadležni organ utvrdi da ne postoji mogućnost legalizacije, zahtev će biti odbijen.
Iz odgovora se može izvesti zaključak da radovi „na održavanju“ objekta na termalnom bazenu nisu prekinuti bez obzira na to što objekat nije legalizovan, i što se, recimo, dograđuje i terasa, a podneta je prijava radova „na tekućem održavanju, zamena krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta, i zamena dotrajalih sanitarija“.
U oktobru 2015. godine novinar Bečejskog mozaika ponovo je postavio pitanje nadležnima u opštini o radovima na objektu na termalnom bazenu koji su, naime, još su u toku.
Iz Odeljenja za urbanizam, građevinarstvo, komunalne poslove i zaštitu živote sredine krajem oktobra redakcija je dobila pisani odgovor na pitanja u kom piše da na katastarskoj parceli 3112/10, pored sportskog centra, investitor Slobodan Cvetković iz Kruševca izvodi građevinske radove na objektu takozvanog Doma vaterpolista i radove izgradnje pomoćnog objekta (svlačionica, sauna sa sanitarnim čvorom) i tri betonske platforme (otvorene terase). „U postupku inspekcijskog nadzora građevinski inspektor je po službenoj dužnosti u predmetu broj IV 02 354-3-133/14 od 14.11.2014. godine pokrenuo upravni postupak protiv investitora Slobodana Cvetkovića u vezi izvođenja radova na postojećem objektu Doma vaterpolista te je na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja donet zaključak od 02.12.2014. godine kojim se postupak prekida pošto su se stekli zakonski uslovi za prekid postupka pokrenutog po službenoj dužnosti. U novom postupku pokrenutom po službenoj dužnosti u predmetu broj IV 02 354-3-128/15 u vezi izgradnje pomoćnog objekta (svlačionica, sauna sa sanitarnim čvorom) i tri betonske platforme (otvorene terase) a protiv istog investitora utvrđuje se činjenično stanje te će se doneti rešenje u skladu sa zakonom“, navodi se u odgovoru nadležnih iz lokalne samouprave. U napomenama dopisa piše da je „investitor Slobodan Cvetković prema ugovoru zaključenom dana 15.01.2007. godine između njega sa jedne strane i Vaterpolo kluba ’Bečej’ sa druge strane finansijer radova na saniranju potkrovlja postojećeg poslovnog objekta Doma vaterpolista i izgradnje apartmana“, te da „radove na izgradnji pomoćnog objekta sa tri platforme finansira isti investitor bez odobrenja za izvođenje radova što je suprotno odredbama člana 176. stav 1. tačka 1a) Zakona o planiranju i izgradnji te će isti morati u datom roku da pribavi odobrenje a nakon što se donese rešenje u ovom jedinstvenom upravnom postupku“.

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *