Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Okončana selidba suvenirnice: Rukotvorine na „Zelenom korzou“

Okončana selidba suvenirnice: Rukotvorine na „Zelenom korzou“trg_fontane

Bečejska etno-kućica, iliti suvenirnica, koju je opština Bečej dobila od Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, nakon godinu dana „lutanja“, nedavno je dobila svoje mesto na „Zelenom korzou“ ispred hotela „Bela lađa“, a upriličeno je i njeno drugo „svečano“ otvaranje (prvi put je suvenirnicu otvorio pokrajinski sekretar za rad Miroslav Vasin u toku predizborne kampanje).

Suvenirnicu, izložbeno-prodajni prostor namenjen udruženjima žena za prodaju i promociju proizvoda domaće radinosti i starih zanata, su 25. juna „pustile u rad“ Tamara Ivanišević, zamenica predsednika opštine Bečej i Gordana Džigurski, direktorka Turističke organizacije Bečej. One su istakle da je nova lokacija za suvenirnicu – prethodno je bila smeštena ispred Tehničke škole, pa ispred opštine, a nikada nije funkcionisala – odabrana na osnovu istraživanja tržišta i podataka iz Javnog vodoprivrednog preduzeća Vode Vojvodine, kada su posete turbinskom postrojenju u pitanju, kao i broju noćenja u „Beloj lađi“ i fluktaciji i turista i stanovništva, a ujedno su na taj način ispunjene odredbe iz ugovora koji je opština zaključila sa pokrajinom kada je i dobijena suvenirnica.
Suvenirnica je ustupljena udruženjima žena u kojoj će moći organizovano da prodaju i predstave svoje rukotvorine. Za sada je sa sedam udruženja žena sa teritorije opštine potpisan ugovor o saradnji, a svako udruženje je za učešće trebalo da plati 3.000 dinara, objasnila je direktorica Turističke organizacije. Odgovarajući na pitanja novinara o tome u čijoj je nadležnosti suvenirnica i kako je regulisana prodaja suvenira, Džigurski je odgovorila: „Za objekat je nadležna opština i ona će plaćati komunalne troškove, a Turistička organizacija je zadužena za promociju, tako je ugovorom koji je potpisala opština Bečej definisano i tako je suvenirnica dobijena. S obzirom na to da je Turistička organizacija javna ustanova opštine Bečej i da je po Zakonu o turizmu naša obaveza da prezentujemo domaću radinost i stare zanate, to zajednički radimo, dogovaramo i realizujemo. Po novom zakonu o porezu udruženja domaće radinosti i stari zanati oslobođeni su poreza i nemaju obavezu plaćanja PDV-a, nemaju fiskalne kase i mogu da prodaju samo svoje proizvode, a u saradnji sa Poreskom upravom u Bečeju smo dobili smernice kako da se radi“.
U suvenirnici, koja sada ima i struju, volonterski rade dve članice iz udruženja žena. Radno vreme suvenirnice je od 9 do 13 časova i od 17 do 21 čas od utorka do subote. Nedeljom će raditi od 17 do 21, a ponedeljak će biti slobodan dan, osim u slučajevima najavljenih poseta ili eksurzija. Suvenirnica će na sadašnjoj lokaciji ostati narednih pet godina, predviđeno je ugovorom.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *