„Minden év júniusában, amikor nekem jut a megtisztelő feladat, hogy beszámoljak az eltelt évad eseményeiről, szinte szégyellem magam, mert dicsekvéssel állok önök elé, és egyben hihetetlen nagy öröm is tölti el a lelkem, mert a Vajdaság egyik legsikeresebb magyar intézményének nevében szólhatok”, mondta Ferenc Edvin, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör 22. évadát záró műsorán, amelyet június 16-án tartottak meg. Az évadzárón a kultúrkör szakcsoportjainak legsikeresebb produkcióit láthatta a mintegy négyszáz érdeklődő.
„Szakcsoportjaink ebben az évadban is részt vettek különböző fesztiválokon, versenyeken és megmérettetéseken. A néptánc- és népzenei csoportjaink a Durindón, a Gyöngyösbokrétán, a Szólj, síp, szólj! népzenei versenyen, a Kőketáncon, illetve az Ifjúsági Néptáncantológián és a szegedi Országos Gyermek és Ifjúsági Fesztiválon voltak. Most készülnek Egerbe, majd Csongrádra, augusztus folyamán pedig Erdélyben mutatkoznak be. A társas- és modern tánccsoport az országos bajnokságon vett részt, most indulnak a világbajnokságra Szigetszentmiklósra, majd július végén Csongrádra utaznak. Ezen felül Vajdaság több helységébe eljutottak, de a becsei rendezvényeken is felléptek, míg a Szelence táncegyüttes a Barázda ezerötszázadik műsorában mutatkozott be a televízióban. A festők és a kézimunkázók több helyen tartottak festőnapokat és alkottak, jótékonysági képaukciót tartottak, a múlt héten pedig a kultúrkörben szerveztek műhelymunkát több vajdasági csoport részvételével. Most a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének kiállítására készülnek”, mondta a Ricz Róbert, a kultúrkör elnöke, aki arról is beszámolt, hogy az évad során szerveztek kiállításokat, húsvéti- és karácsonyi kézműves foglalkozásokat, a gyermekeknek pályázatot hirdettek a Gyermekhét, az Anyák-napja, illetve karácsony alkalmából, de szerveztek farsangi maskarádét, karácsonyköszöntőt, megemlékeztek március 15-éről, a Magyar Kultúra Napjáról, a Tolerancia napjáról, de megszervezték az Örökmozgót, a Ricsajt és a Kőketáncot is…
„Megünnepeltük a társas- és modern tánccsoport fennállásának 20. és a Dúdoló énekcsoport ötödik évfordulóját, tagjaink pedig részt vettek Sátoraljaújhelyen az Öt ország – egy nemzet elnevezésű táborban. Ki kell emelnem, hogy kitűnő az együttműködésünk a Petőfi iskolával és az alsóvárosi óvodával. Az idei évadban bővítettük repertoárunkat, hiszen nem csupán saját csoportjaink produkcióit tűztük műsorra, hanem színházi produkciókat is lehoztunk: vendégünk volt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Béres Márta One-Girl Show című darabjával, a Csongrádi Színtársulat a Hegedűs a háztetőn című darabot mutatta be, de bemutatták a Halni jó! című előadásukat az Újvidéki Művészeti Akadémia negyedéves színészhallgatói, valamint a Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház a Halottak napjától virágvasárnapig darabbal vendégszerepelt nálunk, míg nemrégiben a felvidéki Csavar Színház előadását, A nagyidai cigányokat tekinthették az érdeklődők. Vendégünk volt Vujić Tvrtko pokoli és angyali történeteivel és a Kaláka együttes is koncertezett a kultúrkörben”, sorolta a kultúrkör elnöke.
Idén a Tanyaszínház előadása is a kultúrkör szervezésében érkezik Becsére, amelyet a Nikola Tesla utcában mutatnak be, szeptember folyamán pedig a Szabadkai Népszínház előadásában a Mágnás Miska című operettet tűzik műsorra, majd az ősz folyamán Détár Enikő és Rékasi Károly lesznek a kultúrkör vendégei.
A Petőfiben továbbra is segítséget nyújtanak a magyar állampolgárságot igénylőknek az okmányok kitöltése alkalmával, s a belgrádi Magyar Nagykövetség főkonzuli osztályával közreműködve megszervezik a kérelmek átadását, illetve a belgrádi eskütételre való utazást is.
B.M.