Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Sudbina kulturno-istorijskih spomenika: Muzej propadanja – Muzej revolucije

Sudbina kulturno-istorijskih spomenika: Muzej propadanja – Muzej  revolucijetrg_fontane

Godinama se priča o turističkom potencijalu Bečeja, o njegovom razvoju, o obogaćivanju turističke ponude, ali je malo toga učinjeno ili se malo toga čini u tom pravcu.

Mnoge mlađe generacije Bečejaca, ali i turisti ili slučajni prolaznici nisu u prilici da se na adekvatan način upoznaju sa kulturno-istorijskom baštinom Bečeja, jer Bečej, iako ima Gradski muzej i dve muzejske zgrade, nema stalnu izložbenu postavku, koja bi bila značajan segment turističke ponude.
Deo istorijsko-kulturnog nasleđa predstavljaju i zgrade koje su u većini slučajeva zapuštene, oronule, napuštene i njihov potencijal nije iskorišćen. Jedna od njih je Muzej revolucije koji se nalazi u Glavnoj ulici, broj 90, gde je nekada bio hotel „Milo“. Tokom Drugog svetskog rata, od 1941. do 1944. godine, u toj zgradi je bio smešten istražni zatvor o čemu govori i spomen ploča koju je 7. jula 1952. godine na nju postavio Savez boraca Bečej, na kojoj piše: „U ovoj zgradi, zloglasnom hotelu ’Milo’, mađarski fašistički okupator je od 30. septembra 1941. godine do 20. februara 1942. godine zatvarao, mučio i ubijao borce narodnooslobodilačkog rata iz Bečeja, Bačkog Gradišta, Bačkog Petrovog Sela, Nadalja, Srbobrana i Turije“.

Tokom sedamdesetih godina prošlog veka u toj zgradi je bila stanica milicije, nekoliko godina kasnije objekat je stavljen pod zaštitu države kao kulturno-istorijska vrednost, a 1980. godine dodeljena je muzeju za stalnu izložbenu postavku najnovije političke istorije (o radničkom pokretu i NOB-u). Stalna postavka je tu bila do 1985. godine.

U nekoliko navrata delovi zgrade su sanirani i rekonstruisani, ali to nije bilo dovoljno da se ona zaštiti od propadanja. Eksponati su izmešteni i od tada je zgrada zatvorena za javnost zbog urušavanja.

Prema rečima v.d. direktora muzeja Branislave Mikić Antonić, na zgradi Muzeja revolucije prošle godine se obrušio deo krova i krovne konstrukcije, a potom je opštinska građevinska inspekcije zabranila upotrebu zgrade. Bilo je i provala, iako je zgrada više godina prazna.

Naznake da će se objekat renovirati bilo je 2008. godine, međutim, sve je ostalo samo na ideji.

U sličnom, ruiniranom stanju je i zgrada Gradskog muzeja u Glavnoj ulici, broj 25, koja je još u funkciji, gde se u depoima (koji su takođe u lošem stanju) nalaze arheološka i numizmatička, etnološka, likovna, prirodnjačka i istorijska zbirke, zbirka fotografija i zbirka primenjene umetnosti. Sve to daleko od očiju javnosti.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *