A péterrévei helyi közösség 2010 elején adta át a vízvezeték-hálózat karbantartási munkálatait az óbecsei Vodokanal Közvállalatnak – a polgárok megítélése szerint azóta jelentős mértékben romlott a víz minősége. Mivel a háztartásokban nincsenek vízórák, a lakosok átalánydíjban fizetnek, aminek fejenkénti 5 köbméterben meghatározott havi díját is rendkívül magasnak tartják. A falu lakói a nemrégiben megtartott falugyűlésen azt is felvetették: a tanács vizsgálja ki egy saját kommunális vállalat létrehozásának a jogi lehetőségét.
„A víz piszkos, mert a tartályok nincsenek tisztítva. Nem tudjuk elfogadni, hogy több évtizeden át kiváló sárga vizes ivóvizünk volt, de ma már a szerződéseinkben technikai víz szerepel. Ezért a lakosság zöme megtagadja a vízdíj fizetését. Ha majd kapnak a pénzükért szolgáltatást, és lesznek vízórák, fizetni is fognak“, állítja Csilla. Péterrévén kilenc kútközösség van, Csilla 2010-ig 350 háztartásban segítette begyűjteni a vízdíjat. Ekkor még a falu maga tartotta karban a vízvezetékrendszert, és a méltányos díjat is fizette mindenki. Két évvel ezelőtt a Vodokanal két új, fehér vizes kutat fúrt a faluban, de ezeket még mindig nem helyezték üzembe. Csilla szerint ezek a kutak olyan területen helyezkednek el, ahova a falu kanalizációja is kivezet, ráadásul a kutak esős időszakban megközelíthetetlenek, mert vízben állnak. A falu saját pénzből, helyi járulékból alakította ki a vízhálózatot, ezért Csilla úgy gondolja, a lakóknak népszavazáson kellett volna eldönteniük, akarják-e a karbantartást átadni másnak.
A víz minősége rossz, és gondok, meghibásodások is vannak – ezt a Vodokanal nemrégiben kinevezetett igazgatója, Slobodan Mitrović is elismeri. Most a Földvári út mellett élő tucatnyi háztartást, valamint a Törökbecsei út melletti lakosokat kapcsolják rá az ivóvízhálózatra. Ha nem lesznek komoly fagyok, a Vodokanal munkatársai az év végéig elkészülnek ezekkel a munkálatokkal. Ezután a két új péterrévei kutat kötik össze, majd 700 méternyi vezeték elhelyezése után rákapcsolják őket a meglévő vízgyűrűre. Az igazgató szerint tavaszra minden munka befejeződik, és a lakosoknak már csak a házuktól a vízóráig történő csatlakozás költségeit kell állniuk ahhoz, hogy végre jó minőségű, tisztított ivóvízhez jussanak. A tervek szerint ezt követően megkezdik a tönkrement vízvezetékek cseréjét is. Ha az új kutak elkezdenek működni, a régieket üzemen kívül helyezik a szakemberek.
Az igazgató annyit elismert: a két új kút valóban árterületen van, de elmondása szerint a 2005-ös árvízig ez nem volt árterület. Néhány üzemen kívül helyezett kutat folyamatosan karban tartanak majd, így árvíz esetén ezeket helyezik működésbe.
F.R.