A tetemes „örökölt“ adósság lefaragása, valamint egy felelősségteljesebb, igazságosabb elosztás – Vuk Radojević óbecsei polgármester szerint ezek az idei költségvetés első módosításának és kiegészítésének, valamint a jövő évi büdzsé kidolgozásának a fő irányelvei. Az óbecsei képviselő-testület keddi ülésén a legtöbb kritikát természetesen mégis az idei költségvetés módosítása váltotta ki.
A büdzsében a legnagyobb tételt a tanintézmények fűtése és biztosítása, valamint a sportközpont kommunális kiadásai teszik ki. Suzana Đukić (Demokrata Párt) felszólalásában elmondta: az óbecsei általános iskolák 2008 óta a túlélésért küzdenek, miközben a kiadásaikban és a pénzelésükben indokolatlan aránytalanságok figyelhetők meg. Hangsúlyozta: reális és igazságos elosztás kell, mert minden gyereknek egyforma joga van az oktatásra. A polgármester erre ígéretet is tett, elmondása szerint jövőre objektív kritériumrendszer alapján fogják az iskolák költségeit fedezni a büdzséből. Hozzátette azt is: 222 millió dináros adósságot örökölt az új hatalom, és a megtett és a tervezett intézkedéseknek köszönhetően az év végéig várhatóan mintegy 150 milliót ebből rendezni fognak.
A vita során Molnár Viktor (VMSZ) azt kifogásolta, hogy a költségvetésben nem szántak pénzt a nemzeti tanácsokra, míg Budislav Medurić (DP) szerint a módosított költségvetésben nem szerepel az állami földek bérbeadásából befolyt teljes összeg, ráadásul véleménye szerint a bérleti díjak befizetését részben a PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinátban végrehajtott elbocsátások tették lehetővé. Vuk Radojević ezzel szemben azt állította: az elért eredmények kizárólag az új önkormányzat érdeme, mert a korábbi évek 108 eurós hektáronkénti átlagárával szemben idén 350 eurós átlagárat, ezzel 1,5 millió eurós bevételt sikerült elérni, aminek 40 százalékával rendelkezhet az önkormányzat. „Jobb lett volna, ha június végén a korábbi önkormányzat sem kapkodja el az elővásárlási joggal rendelkezőknek meghirdetett licitációt, mert ekkor a legjobb földek is csupán 140 eurós hektáronkénti kikiáltási áron keltek el. A PIK is ily módon élt elővásárlási jogával, és semmilyen összefüggés nincs az elbocsátások és a bérleti díjak között. Az önkormányzatnak nincs ráhatása a cég sorsára, ezért ezúton is apellálok a köztársasági hatalomra, hogy tegyen meg mindent a vállalat megmentése érdekében”, mondta a polgármester.
A helyi képviselők többsége elfogadta a szeptemberig tartó időszakra vonatkozó költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót, a zentai Történelmi Levéltár 2011. évi munkaprogramjáról szóló jelentést és a pénzügyi beszámolót, a Tiszamente-Óbecse Kft. 2011. évi munkájáról és ügyviteléről szóló beszámolót, a Labud Pejović Óvoda 2011/2012. tanévre vonatkozó oktatási-nevelési programja megvalósításáról szóló beszámolót, a községi Idegenforgalmi Szervezet tavalyi munkabeszámolóját, a Mladost Ifjúsági és Sportközpont 2011-es ügyviteli beszámolóját és az intézmény alapszabályának a módosítását. Az ellenzéki felszólalók szerint ez utóbbi az igazgatóválasztás feltételeinek hígításával csupán a pártalapú kinevezések célját szolgálja. Az intézményvezetők közül egyébként egyedül a zentai Történelmi Levéltár igazgatója, Fodor István használta ki az alkalmat, hogy szóljon a képviselőkhöz, és ezúttal is elmondta a sajnálatos tényt: a levéltárra hosszú évek óta nincs pénz, az archívum raktárát bővíteni kell és az épület falai olyan rossz állapotban vannak, hogy néhány éven belül kidőlnek.
Bár az ellenzéki bírálatok fölösleges pénzkidobásnak tartották, a képviselők többsége megszavazta, hogy a községi tanácsnak Friss László (VMDP) személyében legyen egy kilencedik tagja is, akire a vidékfejlesztés és a környezetvédelem feladata hárul majd.
F.R.