Transparentne javne finansije i borba protiv korupcije trebalo bi da bude prioritet u Srbiji, pre svega zbog toga što smo siromašna zemlja na rubu finansijske propasti koju finansiraju još siromašniji građani od kojih se, sudeći po učestalim, većim i manjim aferama poslednjih nekoliko godina, kraducka šakom i kapom. S druge strane, finansijeri (građani) države imaju pravo da znaju kako se troši njihov novac. U ozbiljnom poslu kontrolisanja javnih finansija osim organa države veliku ulogu bi mogli da odigraju mediji i građani, koji se, u većini slučajeva, ne trude dovoljno. Jedna od ohrabrujućih činjenica je, međutim, to da u Srbiji postoje nevladine organizacije koje se posvećeno i kontinuirano bave borbom protiv korupcije. Jedan od njih je Bečejsko udruženje mladih (BUM), čiji su članovi česti učesnici seminara i tribina na kojima uče o mehanizmima kontrolisanja javnih finansija.
Toplički centar za demokratiju i ljudska prava je u drugoj polovini oktobra organizovao seminar o društveno odgovornom lokalnom budžetiranju na Mećavniku. Polaznici seminara su bili predstavnici civilnog društva i lokalnih samouprava, među kojima i Bečejskog udruženja mladih. U toku ove godine biće formiran lokalni budžetski forum u šest opština i gradova Srbije, od kojih će jedan biti u opštini Bečej. To telo biće sačinjeno od predstavnika budžetskih korisnika, lokalnog biznis sektora i nevladinih organizacija koje će da pripremi preporuke za budžet opštine za 2013. godinu, koji će se zasnivati na lokalnim društvenim potrebama, a jedan od zadataka je i usklađivanje lokalnih društvenih potreba sa lokalnim opštinskim budžetom.
Treninzi za mlade Mladi iz Srbije, među kojima je bio i predstavnik BUM-a, u oktobru su učestvovali na međunarodnoj razmeni u Turskoj. |
Sredinom oktobra je predstavnik BUM-a učestvovao na regionalnom TechCampu u Sarajevu, koji je prvi put organizovan na ovim prostorima. Cilj kampa je bio da okupi predstavnike aktivista organizacija civilnog društva i profesionalce u informacionim tehnologijama i novim medijima, koji će zajedno raditi na kreiranju novih pristupa u korišćenju novih tehnologija za opšte dobro. Više od 100 učesnika iz Bosne, Kosova, Makedonije i Srbije je učestvovalo na treninzima o vizualizaciji i mapiranju podataka, otvorenom kodu itd. Korist od ovog kampa za region bi trebao da bude nova generacija aktivista koja se bori za odgovornost i transparentnost pomoću visoke tehnologije.
K.D.F.