Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tragom čitalačkog pisma: „Polovnjaci“ će biti odvojeni

Tragom čitalačkog pisma: „Polovnjaci“ će biti odvojenitrg_fontane

Na bečejskim pijacama je u poslednjih nekoliko meseci sve veći broj onih koji na tezgama između „zeleniša“ prodaju polovnu robu, uglavnom garderobu, a to nije u skladu s odredbama Pravilnika o minimalnim tehničkim uslovima za obavljanje prometa robe i vršenje usluga u prometu robe.

Članom 28 ovog pravilnika se dozvoljava „promet na malo neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji, domaće radinosti i robe iz člana 30 ovog pravilnika ako je za tu vrstu proizvoda uređen poseban prostor na zelenoj pijaci u skladu sa propisima o uređenju pijace“, odnosno prema članu 30 pravilnika, „na robnim pijacama se obavlja promet na malo: polovne (upotrebljavane) robe (odeća, obuća, razni kućni predmeti, autodelovi, motori i njihovi delovi, električni aparati i druga slična roba). Prostor robne pijace za prodaju polovne robe ima poseban ulaz, ograđen je i odvojen od prostora za prodaju industrijsko-neprehrambenih proizvoda“.
O razlozima prodaje polovne robe na pijacama u Bečeju, ali i u drugim gradovima nije potrebno posebno govoriti i to je tema za neku drugu priču. Međutim, činjenica je da se prodajom polovne robe na način kako se čini na bečejskoj pijaci („zajedno“ sa hranom) ugrožava bezbednost hrane i zdravlje ljudi.
Upitan zašto je Javno preduzeće Komunalac, u čijoj je nadležnosti upravljanje radom Gradske pijace i Male pijace u Novom selu, dozvolio da se na tezgama prodaje polovna roba pored voća, povrća i prehrambenih proizvoda, rukovodilac pijace Jovan Ječanski je odgovorio da je to problem, koji je kulminirao poslednjih nekoliko meseci i sa kojim se suočavaju rukovodstva pijaca i u Vrbasu, Kikindi, Novom Sadu ali i u drugim manjim mestima.
„Mi ne možemo nikom zabraniti da na pijacu donese bilo koju vrstu robe, jer u pravilniku pijace stoji da jedan deo pijace mogu zauzeti prodavci koji donesu, kako svoje proizvode, tako i svu vrstu robe koja im je preostala u domaćinstvu, za prodaju. Poseban ulaz za takvu vrstu robe ne možemo obezbediti, jer je pijaca uređena ovako kako je, ali možemo uraditi da slobodne stolove postavimo tako da budu odvojeni od tezgi gde se prodaje druga vrsta robe. Tokom septembra ćemo uraditi ono što je do nas, da prodavce polovne robe lociramo na jedno mesto i da ih odvojimo od dela gde se prodaje zelena roba, voće i povrće, i roba koja se donosi iz Mađarske, a na drugim organima je, da li je to tržišna inspekcija ili drugi organi u saglasnošću sa carinskom zonom, da ih kontrolišu. Sada je sve veća ponuda i prodaja tehničke robe na pijaci, gde joj nije mesto. Nažalost, pijace postaju mnogo manje mesto za trgovinu zelenom robom zbog ove suše, a pojavili su se prodavci koji trguju polovnom robom i tehničkom robom, koje mi ovog trenutka ne možemo ukloniti sa pijace, jer bi to bila neka rasna diskriminacija, pošto su to uglavnom Romi koji takvu robu donose sa depoa carine iz Novog Sada“, rekao je Ječanski.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *