Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Na osnovu Zakona o restituciji: Matica srpska polaže pravo na Fantast

Na osnovu Zakona o restituciji: Matica srpska polaže pravo na Fantasttrg_fontane

Pre nešto više od mesec dana objavili smo da će Matica srpska nakon usvajanja Zakona o restituciji tražiti povraćaj svoje imovine, između ostalog i dvorac Fantast.

Naime, u posedu Matice srpske nekada je bilo više stanova, u većini slučajeva u Novom Sadu, 342 hektara plodne zemlje u Bečeju, i dvorac Bogdana Dunđerskog. Zahvaljujući nedavno usvojenom Zakonu o restituciji, Matica sada ima pravo da traži povraćaj svoje imovine.
Ukoliko se predstavnici Matice srpske dogovore sa nadležnima u PIK-u „Bečej“ (ova privatna firma, koja je sada u stečaju, gazduje Fantastom), ova institucija će da poštuje želju nekadašnjeg veleposednika u vezi sa namenom dvorca, ali će on istovremeno da ostane i turistička atrakcija.
Dr Dušan Nikolić, generalni sekretar Matice srpske, odgovarajući na pitanja, rekao je da je Matica srpska još ranije sastavila listu svoje nacionalizovane imovine, a da se i grupa stručnjaka bavi povraćajem imovine i njenom daljom sudbinom. Generalni sekretar Matice je rekao da će listu nepokretnosti uskoro učiniti dostupnom javnosti.
Prema mišljenju stručnjaka, dvorac Fantast bi postao regionalni edukativni centar za organsku proizvodnju Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, gde bi se obavljala eksperimentalna organska proizvodnja, kao i doktorske studije. Hotel bi funkcionisao i dalje, ali bi povremeno služio kao smeštaj domaćim i stranim učesnicima na doktorskim studijama.
Po informacijama dobijenim od generalnog sekretara Matice srpske, o budućem edukativnom centru za organsku proizvodnju već je razgovarano sa profesorom dr Miroslavom Veskovićem, rektorom Novosadskog univerziteta, dr Milanom Krajinovićem, dekanom Poljoprivrednog fakulteta, dr Radovanom Pejanovićem, zamenikom rektora, kao i sa nekadašnjim direktorom PIK-a „Bečej“ Draganom Satarićem.
Imanje bi bilo „domaćin“ osnovnim i doktorskim studijama organske proizvodnje, a na okolnom zemljištu bi se obavljala ogledna proizvodnja. Kako Matica, a ni fakultet, ne raspolaže potrebnom mehanizacijom, verovatno bi se postigao dogovor o obrađivanju poljoprivrednog zemljišta sa PIK-om.
Partner PIK-a u bioproizvodnji bio bi Poljoprivredni fakultet.
Dr Dušan Nikolić govorio je i o propaloj zgradi u centru Bečeja bez prozora i vrata, s zakucanim daskama na otvorima, za koju građani misle da je imovina Matice srpske. Matica je nekada zaista bila naslednica te zgrade, međutim, ona je danas vlasništvo države. Ukoliko bi se uspeo nabaviti novac u okviru jednog IPA projekta za rekonstrukciju objekta, zgradu bi zajedno koristili opština i Matica srpska, a u okviru nje bi lokalna samouprava imala turistički, a Matica kulturni centar, gde bi se, između ostalog, predstavljala i izdanja iz Mađarske.
Ukoliko se Matici srpskoj vrati imovina, ona će biti ne samo najstarija kulturno-naučna institucija Srba, već, po svemu sudeći, i najbogatija.

R.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *