Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Egy tábor és ami körülötte van – E mi?

Egy tábor és ami körülötte van – E mi?trg_fontane

Lesz EMI-tábor csak éppen nem Magyar-kanizsán, hanem Szegeden.

A tábor szervezői honlapjukon így számoltak be erről: „… az EMI-tábor magyarkanizsai társszervezője, a Rákóczi Szövetség a rá nehezedő politikai nyomás és súlyos hatósági fenyegetések miatt idén nem vállalta a közreműködést, ezt követően pedig a magyarkanizsai önkormányzat megvonta tőlünk a helyszínt. Természetesen rögtön új táborhely után néztünk, de hamar nyilvánvalóvá vált számunkra, a tiltó döntést nem Magyarkanizsán hozták meg, a janicsár-mentalitású magyar politikusréteg asszisztálásával megfélemlített Délvidéken másutt sincs az EMI-tábornak helye. Hét év után ezt is megértük, hogy a mindeddig többezer fiatalnak tartalmas kikapcsolódást nyújtó és nemzeti értékeket közvetítő, mindemellett példás rendben lezajló rendezvényünket gyakorlatilag betiltották, száműzték a Délvidékről. Történt mindez akkor, amikor Szerbia deklarációk szintjén napról napra hitet tesz európai elkötelezettsége mellett, s amikor a névleg magyar helyi politikusgárda a magyarság érdekvédelmének jelszavával gyűjti a szavazatokat, hogy aztán áruba bocsássa és cserbenhagyja őket… E kritikus helyzetben szegedi barátaink siettek segítségünkre és ajánlották fel, hogy befogadják az elüldözött EMI-tábort. Amely így marad a haza déli részében, csak épp a határ innenső oldalán. Tudjuk, hogy ez vészmegoldás. Tisztában vagyunk vele, hogy a délvidéki EMI-tábornak az elcsatolt országrészben van a helye és rendeltetése…”.
Június 8-i közleményében a Magyar Remény Mozgalom is reagált: „Kávai Szabolcs, a Rákóczi Szövetség vezetője és a VMSZ tartományi egyéni jelöltje alig kéthete került be a tartományi képviselőházba, és első lépésként azzal ,,hálálta meg” a rá leadott szavazatokat, hogy kihátrált az esemény szervezése mögül, azzal a mondvacsinált indokkal, miszerint ,,a szélsőjobb és a szélsőbal támadásai felerősödtek”. A Rákóczi Szövetség és az őket vezénylő VMSZ azonban nem indokolta meg, hogy miben is nyilvánúlt meg a nyomásgyakorlás. És láss csodát, a szervezet álláspontjának közzétételét követően Magyarkanizsa Község Önkormányzata sem késlekedett mosni kezeit, és megvonta az EMI-tábor területhasználati jogát. Hölgyeim és Uraim, nem a szerb állam vagy a belügyi szervek tiltották be a családias hangulatú zenés-kulturális eseményt, hanem Önök tettek szándékosan keresztbe. Nyilván, a VMSZ vezérkarának utasítása alapján egyetlen önkormányzat sem adhatott engedélyt a háromnapos eseménynek, ezért az Egyesült Magyar Ifjúság kényszerből úgy döntött, hogy Szegeden szervezi meg a ,,délvidéki” EMI-tábort. És minek köszönhető az Önök lépése? A válasz is igen egyszerű. A céljuk beszüntetni és elnyomni mindent, ami ellenkezik a VMSZ lagymatag politikájával, illetve lehetőséget biztosít a hibáikkal való szembesítésre. Márpedig, az EMI-tábor a nemzeti érzelmű délvidéki magyarok találkozóhelye, ahol itt-ott elhangzottak kritikák is az Önök számlájára. Ahelyett, hogy ebből tanulnának, inkább a már ,,jól bevált” kommunista módszereikhez nyúlnak… Eközben, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) meg sem mer, valójában, nem is akar nyilatkozni, habár a délvidéki EMI-tábor az MNT kiemelt jelentőségű ifjúsági rendezvénye, amelyre külön figyelmet és gondott kellene fordítson… Az utóbbi négy évben hiába gyűrtek maguk alá intézményeket és médiumokat, szavazóik közel egyötödét így is elvesztették. Ezért kérem Önöket, hogy álnemzetieskedés és nem létező eredmények fitoktatása helyett próbáljanak meg az átlag délvidéki magyar polgárok fejével is gondolkodni, legalább ilyenkor.”

Képíró ügyvédje a haza déli részén

Az EMI és az MRM tehát úgy érzik, cserben hagyta a rendezvényt a Rákóczi Szövetség, amely a VMSZ-szel szövetséges, és a VMSZ által irányított MNT, amely „kiemelt” eseménnyé avatta a tábort.
Az EMI egyébként 2006 óta szervezi meg ezen a tájon is táborát.
A Magyarkanizsára bejelentett Hetedik Délvidéki EMI-tábor programjában szerepelt egy ilyen kitétel is: „Hideg napok? Az 1942 januárjában a bevonuló magyar honvédségre támadó partizánok ellen indított razzia és annak következményei. Mi is történt valójában a kereken hetven esztendővel ezelőtti „hideg napokon”, amelynek emlékét a mai napig bélyegként viseli a magyar társadalom. Dr. Zétényi Zsolt jogász, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat elnökségi tagja, volt országgyűlési képviselő, a háborús bűncselekmények elkövetésével megvádolt dr. Képíró Sándor ügyvédje az utóbbi idők egy legtöbb vitát kiváltó büntetőperével kapcsolatban mondja el tapasztalatait”. Majd egy ilyen című előadás is: „A kormányzóhelyettes élete és halála: 70 éve hunyt el vitéz nagybányai Horthy István”. Az EMI-tábor programja szerint többek között előadásokat tartanak majd az 1944-45-ös délvidéki magyargyilkosságokról, a kisajátított magyar vagyon visszaadásáról, Mindszenty bíborosról, és arról is, hogy Vajon Magyarország is megkéri Szerbia EU-s csatlakozása támogatásának árát?
Nemrég – az EMI-től függetlenül – az kavart port, hogy Bácskossuthfalván (Ómoravicán) a nyíltan rasszista Nemzeti Front (egy idézet tőlük: „Homo Sapiens a fehér ember. Élte életét. És
mindaddig boldog volt. Amíg nem látott feketét …”) együttes lépett volna fel. Végül a kocsma tulajdonosa közölte, hogy ő nem tudta, mi a Nemzeti Front, koncert lefújva.

MRM kontra AFANS

A politikai spektrum (sok mindenben) ellentétes oldalain álló újvidéki Antifasiszta Akció (AFANS) és a Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) reagált az idei tábor bejelentésére. Az AFANS szerint az EMI-tábor újfasiszta rendezvény. Az MRM, amely hangsúlyozza, hogy „nem szervezője, sem társszervezője a délvidéki EMI-tábornak” erre fantomszervezetnek nevezi az AFANS-ot, hozzátéve, hogy az AFANS mögé „soviniszták bújnak”.
Néhány hete az AFANS az újvidéki bíróság előtt tüntetett, tagjait pedig serényen igazoltatták a rendőrök. Az AFANS egyik tagját ugyanis bebörtönözik, miután nem volt hajlandó pénzbüntetést fizetni, amiért az apokalipszis lovagjainak nevezte a Szerb Pravoszláv Egyház négy püspökét. Az AFANS erélyesen tiltakozik a szerb csetnikmozgalom bárminemű rehabilitálása ellen…
Az MRM egyik közleményében kioktatja az AFANS-ot: „Nem árt, ha felkészítsük a szerbiai ,,antifasisztákat”, hogy az annyira áhított unióban nemigen használhatják majd az ötágú vörös csillagot, mert az uniós államokban tiltott jelképnek számít, amelynek viselése akár börtönbüntetéssel is járhat”. Az MRM hozzáteszi, azt is, hogy „Tito elvtárs áldásával töb tízezer ártatlan magyart végeztek ki a kommunisták”.
Mellékesen, a vörös ötágú egyes uniós államokban mint pl. Magyarország, tényleg tilos jelkép, másokban viszont nem. Sőt, az Emberi Jogok Európai Bírósága nemrég kártérítést ítélt meg a vörös csillag viselése kapcsán indított perben Fratanoló Jánosnak, a Magyarországi Munkáspárt 2006 korábbi vezetőjének. Fratanolót ugyanis a magyar hatóságok megrovásban részesítették, de a bíróság szerint ezzel megsértették a véleménynyilvánításhoz fűződő jogát.
Az EMI a július 6-án kezdődő háromnapos táborára a következő együtteseket jelentette be: A csinovnyik halála, Vágtázó Csodaszarvas, Romantikus erőszak, Cool head clan, Nemzeti hang, Stratégia, Historica, P.mobil (lásd a keretet).
Az SPO azt állítja, hogy a Romantikus erőszak és a Stratégia kapcsolatban áll a Vér és Becsület nemzetközi újnáci szervezettel.

„Megerősödtünk”

A szerb nyelvű média idén felfigyelt arra, hogy a Jobbik számítógépes játékkal „döntené le Trianont”, meg hogy a HVIM és a Jobbik a Trianon-évforduló előtt tüntetést szervezett a szerb, a román és a szlovák nagykövetség előtt Budapesten.
Errefelé is megemlékeztek a Nemzeti Összetartozás Napjáról, amelyet a második Orbán-kormány 2010-ben iktatott törvénybe, vagyis június 4-éről „Trianon” 92. évfordulójáról. Közleményt adott ki az MNT Közigazgatási Hivatala, amelyben így fogalmaz: „A magyar nemzet és ennek részeként a vajdasági magyarság túlélte a trianoni békeszerződés okozta súlyos traumákat és újra talpra állt”. A VMSZ elnöke és Korsós Tamás szabadkai magyar főkonzul Királyhalmán elültették a nemzeti összefogást szimbolizáló almafa-csemetét, Pásztor szerint: „…az anyagi és a számbeli fogyástól függetlenül és annak ellenére szellemiekben, közösség építő erőben és ambícióban a vajdasági magyar közösség jelesre vizsgázott és ez a bizonyítvány alapján kijelenthető: a vajdasági magyarok nem csak túlélték, hanem meg is erősödtek ebben a 92 évben”.
Újságírói kérdésre válaszolva, amely a Jobbikos „játékra” vonatkozott, Pásztor szélsőségesnek nevezte ezt a pártot, mondván, hogy a VMSZ nem működik együtt a Jobbikkal.
A VMSZ-t Orbán Fidesze támogatja. A Jobbik pedig az MRM-et.

Ismerős jajongás: rövid az út a fészektől mások véréig

Romantikus Erőszak: 1920
„… Esztendőre égi madár, lesz még fészked nálunk.
Visszavívjuk mi magunknak a régi határunk.
Nem leszünk mi csonkaország, nemsoká megválik.
Inkább együtt esünk majd el az utolsó szálig…”
Romantikus Erőszak: Fegyverbe!
„…Ó, Magyarország, miért nem süt már rád a Nap?
Ó, Magyarország, miért vagy boldogtalan?
Ó, Magyarország, ha te is érzed, amit én,
Jó lenne már végre, ha felébrednél!
FEGYVERBE! FEGYVERBE! FEGYVERBE!…”
Historica: Egyszer volt
„… Egyszer volt mikor nem is tudtam, hol nem volt az álmom,
Kassától Gyimesbükkig bejártam egy jó részt.
Felébredtem és azt gondoltam, biztosan nem jól látom,
Hogy a határ máshol van és erre azt mondták, hogy kész!

1920-nak június havában,
Ahol a szemétdombon gall kakas kapar,
Hazámról azt mondták és aláírták páran,
Hogy mit érdekel, ki lakik ott, csak osszuk szét hamar!

Megszakad a szív, dübörög az ég, köszönjük szépen az ilyen békét,
Rokonoktól kapott képeslap hordja más ország bélyegét!
Megszakad a szív, dübörög az ég, köszönjük szépen az ilyen békét,
Rokonoktól kapott képeslap hordja más ország bélyegét!

Nem tudom az új gazdák, vajon mit terveznek?
Egy biztos, a szerzeményre, egyikük se költ!
Igaz én sem vennék a kölcsönkapott lóra díszes nyerget,
Ha mélyre ásod a saját gödröd, egyszer visszajön a föld!…”

Orbán: a saját utunkat kell járni

Magyarországon továbbra is csökken a Fidesz népszerűsége, a Jobbik erős harmadik. A Medián június elejei adatai szerint a teljes szavazókorú népességben a Fidesz népszerűsége több mint 10 éve nem látott szintre, 22%-ra csökkent. Az MSZP 16, a Jobbik 11, az LMP 4, a Demokratikus Koalíció (DK) 2 százalékon áll. A biztos szavazók között viszont a Fidesz előnye továbbra is jelentős: 41 % voksolna a kormánypártra, míg az MSZP 25, a Jobbik 21, az LMP 8, a DK 3 % támogatására számíthat.
A Fidesz belföldi használatra szánt retorikája az utóbbi időben igen keményen EU-ellenes: Orbán pl. így fogalmazott a napokban: „Az Európai Unió által javasolt válságkezelést Magyarországnak érdemes elutasítania, a brüsszeli bürokraták által indítványozott lépések végrehajtása ugyanis csak ártana… Ehhez egy bonyolult taktikai akciósorra van szükség: a saját utunkat kell járni, és ellen kell állni azoknak a nyomásoknak, amelyek a magyaroknak hátrányos intézkedéseket akarnak bevezetni az országban…”. Hangsúlyozta azonban, hogy a diplomácia „táncrendje“ miatt az elutasítást úgy kell előadni, „mintha egyébként barátkozni szeretnénk“.
Közben Orbánt továbbra is ostorozza a külföldi média – és nemcsak a Magyarországon „balliberálisnak” nevezett sajtó: A Die Welt című német konzervatív lap keddi száma Horthy mint baljóslatú előjel címmel közölt kommentárt, amelyben ez áll: közvélemény-kutatások szerint Horthy Miklóst a magyarok tíz évvel ezelőtt még a leggyűlöltebb történelmi személyiségek között tartották számon Rákosi Mátyás és Szálasi Ferenc mellett. A „változás ma mindenütt kézzel fogható“, és „már régóta nem csak a szélsőjobboldali Jobbik igyekszik“ e változást elősegíteni.
A kommentár szerint „egyre gyakrabban alakulnak furcsa szövetségek ultrakonzervatív klerikálisok, a (…) Jobbik, antiszemita csoportok és fideszes képviselők között“, hogy rehabilitálják Horthyt.
A Hospodárské Noviny cseh gazdasági és politikai napilap Orbán saját önteltségének áldozata lett címmel közölt kommentárt szintén június elején, amely szerint a „populista“ magyar kormányfőnek is tudnia kellene önkritikusnak lennie önmagához a kormányzati időszak közepén.

Kit a Fidesz támogat…

A Fidesz célja: minden határon túli régióban egy magyar nemzeti párt legyen – az, amely lojális a Fideszhez. Ez a stratégia nem járt sikerrel Szlovákiában, ahol a Híd-Most két egymás utáni választáson jobban szerepelt a jelenlegi magyar kormány által támogatott MKP-vel szemben.
Erdélyben a június 10-én megtartott helyhatósági választásokon a négy évvel korábbinál is gyengébb eredményt ért el a Fidesz által támogatott két párt.
Vajdaságban a VMSZ ugyan megfelelően messze maga mögött hagyta ellenfeleit és „ellenfeleit” is, de a bejelentéseitől messze elmaradó eredményt mutatott fel, sőt a magyar nemzeti előjelű pártok összesen nem tudtak annyi szavazatot kapni, mint négy éve. A nemzeti előjelű pártokra a vajdasági magyar szavazóknak a fele sem voksol (a VMDK szerint csupán a 38%-a).
Az MRM azzal büszkélkedik, hogy a második legtámogatottabb magyar párt Vajdaságban, mondván, hogy mintegy 1200-1300 szavazattal kapott többet, mint a Mindannyian Együtt Koalíció, amelynek egyéb kisebbségi pártokon kívül tagja volt még a Magyar Polgári Szövetség és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is, és hogy az MRM-re kétszer annyi polgár szavazott, mint a Vajdasági Magyar Demokrata Pártra. Az MRM 6000 szavazata messze elmarad a VMSZ kb. 62 ezerétől, amennyit a tartományi választásokon kapott és persze a kb. 68 ezertől, amennyit a köztársaságin.
Vajdaságban mindegyik magyar előjelű párt jobboldaliként határozza meg önmagát. Az MRM most hevesen támadja, jobbról, a VMSZ-t, amely viszont szinte teljesen ellenőrzi a vajdasági magyar társadalmat és jelenleg is azon van, hogy az általa annyit szapult demokratákkal koalíciókra lépve megtartsa hatalmi pozícióit.

B.M.

okvir

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *