Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Mit vár el az új kormánytól a jegybank első embere? – Gyors reformok, vagy oda a dinár!

Mit vár el az új kormánytól a jegybank első embere? – Gyors reformok, vagy oda a dinár!trg_fontane

A dinár jelentős mértékben gyengülne, amennyiben a megalakuló új szerbiai kormány halogatja a reformokat, amelyeknek a bevételek növelését és a költségvetési kiadások csökkenését kellene eredményezniük, jelentette ki Dejan Šoškić, a Szerb Nemzeti Bank (NBS) kormányzója.

Šoškić a NIN hetilapban megjelent interjújában elmondta, a görög helyzetnek és a Franciaország és Németország közötti megváltozott viszonyoknak komoly kihatásuk lehet nem csak Európára, de az olyan országokra nézve is, mint Szerbia.
Ezért fontos, mutatott rá a bankkormányzó, hogy gyorsan és kellő komolysággal lássunk hozzá a szerbiai fiskális reformokhoz. „A Szerb Nemzeti Bank (NBS) kötelessége, hogy ésszerűen bánjon a devizatartalékokkal és a stabilitás megőrzésének e drága, a devizatartalékokból történő intervenciók útján való megőrzése csak ideig-óráig lehetséges, s kizárólag akkor van értelme, amennyiben ez puszta ’áthidaló megoldás’ a határozott és gyors költségvetési reformokig“, pontosított Šoškić.
Azt a tényt kommentálva, hogy az NBS az év eleje óta a bankközi devizapiacon több mint 760 millió eurót volt kénytelen eladni, s a hazai fizetőeszköz ennek ellenére romlott, a bankkormányzó kiemelte, a központi bank az elmúlt néhány hónapban aktívabban jelen van a devizapiacon „a túlzott napi árfolyam-ingadozás megakadályozása miatt, de azért is, hogy az árfolyamváltozás ne befolyásolja túlzottan a hazai árakat, illetve az ország pénzügyi stabilitásának megőrzése miatt“.
Šoškić emlékeztetett arra, hogy beigazolódott az NBS jóslata, hogy a Nemzeti Valutaalappal kötött megállapodás pozitív revíziójának halogatása kihatással lesz a dinár értékcsökkenésére, illetve a dinárra való fokozott nyomásgyakorlásra is.
„Ezzel egyidejűleg egy jelentős befektető kivonult az országból, kettő újabb tőkét fektetett be meglévő szerbiai vállalkozásába, csökkent a kivitel és nőtt a behozatal, s a politikai ciklus vége miatt növekedett a pénzügyi kockázat is. Mindez tovább fokozta a dinárra gyakorolt leértékelési nyomást“, magyarázta Šoškić.

Az EU-s átlag háromszorosát költjük élelemre

Az Európai Unióban a háztartások átlagban a legtöbbet kommunális szolgáltatásokra költik, míg Szerbiában a családi költségvetés 40 százaléka élelemre megy el, ami az EU-s átlag háromszorosa, jelentette meg honlapján az EurActiv Srbija portál.
Az Eurostat európai statisztikai intézet 2012-es évkönyvében megjelent, 2010-re vonatkozó adatok szerint, az uniós polgárok a lakbérre, víz-, áram- és gázszolgáltatásra költik családi költségvetésük egynegyedét. Élelemre és szállításra 13-13 százalék jut.
A szerbiai statisztikai hivatal számításai szerint Szerbiában a kommunális szolgáltatásokra a háztartások költségvetésük 16 százalékát fordítják. Erre egyébként legtöbbet a dánoknak (29,8%) kell költeniük, míg élelemre a legtöbbet a litvánok (26,4%), máltaiak (15,5%), a portugálok (16,9%) és a románok (29,1%) költenek.
Éttermi és szállodai szolgáltatásokra legkevesebbet a litvánok és a lengyelek költöttek (kevesebb, mint 3 százalékot), legtöbbet viszont a spanyolok, akik a családi költségvetés 17 százalékát fordították e célokra. Szerbiában ez két százalék alatt van.
Az országok ranglistáján Magyarország vezet, amikor arról van szó, hogy hol költenek a legkevesebbet ruházkodásra és cipőkre, itt ugyanis a háztartások jövedelmének kevesebb, mint három százalékát költik e célra. Legtöbb ruhát, cipőt, kiegészítőt a csehek, olaszok és litvánok vásárolnak – családi költségvetésük 7 százalékát adják erre. Szerbiában öltözködésre a család összbevételének 4,8 százalékát fordítják.

Az NBS meggyőződése, szögezte le a bankkormányzó, hogy ezek a nyomások csak ideiglenesek, s az új kormány megalakulása, egy határozott fiskális konszolidáció és az alapokat érintő strukturális reformok, valamint az IMF-fel között megállapodás gyors pozitív revíziója mellett csökkenni fognak, s a „devizapiacon történő határozottabb beavatkozás ideiglenes intézkedésként igazolt, mivel az ország pénzügyi stabilitását hivatott megőrizni“.

B.M. (Források: vajma.info, Beta, NIN)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *