U finansijskom izveštaju o poslovanju Mesne zajednice Novo Miloševo u 2010. godini bilo je dosta nejasnoća, pa je grupa od 8 članova Saveta Mesne zajednice (od ukupno 17) tražila da se sazove sastanak Saveta, što je odbijeno od strane čelnika Mesne zajednice.
Mesna zajednica je prestala i sa finansiranjem sportskih i društvenih organizacija, a nezadovoljni članovi Saveta tvrde da su se sredstva samodoprinosa koja su namenjena u te svrhe, trošila nenamenski. Osnovan je inicijativni odbor Novomiloševčana za raspuštanje Saveta Mesne zajednice Novo Miloševo koji je prikupio preko 600 potpisa. Skupština opštine Novi Bečej imenovala je privremeni organ do izbora novog saveta, koji je počeo sa radom početkom novembra i naišao na niz zloupotreba i tužbi koje su razne firme pokrenule protiv Mesne zajednice Novo Miloševo. Dragan Belić, predsednik privremenog organa, rekao je novinarima da ukupna dugovanja koja su do sada otkrivena, iznose 25 miliona dinara.
„Najviše nas je iznenadilo što su počeli da stižu računi za naplatu za izvedene radove za koje se smatralo da su izmireni jer datiraju još iz 2005. godine. Graditelj d.o.o iz Kikinde je pokrenuo tužbu prema Mesnoj zajednici zbog neizmirenih finansijskih obaveza za izvedene radove koje bi sa kamatama iznosile između 7 i 8 miliona dinara. Biro Neptun inženjering d.o.o. iz Novog Sada je poslao zbog neisplaćenih radova za kanalizaciju opomenu pred utuženje za iznos od oko 12,3 miliona dinara. Ima mnogo izvedenih radova koji su urađeni voljom sekretara Mesne zajednice Saše Vojnovića i njenog predsednika Zorana Pušića a da za to nije postojala odluka Saveta Mesne zajednice”, rekao je Belić.
Član privremenog organa Ivica Milankov rekao je da 25 miliona dinara manjka u kasi mesne zajednice, i toliki dugovi ne mogu drugačije da se okarakterišu nego kao nedomaćinsko trošenje novca, ali postoji i sumnja da je reč o korupciji.
Po rečima Vlastimira Lalića, člana privremenog organa Mesne zajednice Novo Miloševo, sekretar Saša Vojnović izabran je nezakonito, preglasavanjem, a ne na osnovu konkursa: „Koliko su se osiono ponašali pokazuje i bahata zloupotreba položaja što se vidi i iz dokumenata u kome se vidi da je Saša Vojnović na osnovu rešenja koji je sam sastavio i potpisao dodelio sebi platu od 67.000 dinara. Plate zaposlenih u Mesnoj zajednici su iznosile od jedne četvrtine do jedne trećine mesnog samodoprinosa”. Sekretar Mesne zajednice je koeficijent svoje plate podigao na 16,8, dok je koeficijent plate predsednika Republike Srbije 15.
Privremeni organ Mesne zajednice je pozvao predstavnike revizorske kuće iz Bočara da utvrde sve nepravilnosti u poslovanju prethodnog rukovodstva Mesne zajednice, i očekuje se raspisivanje izbora za Savet Mesne zajednice.
Saša Vojnović reagujući na optužbe izjavio je da zbog loše privredne situacije Mesna zajednica zaista ima dugove, ali samo radovi na kanalizaciji nisu isplaćeni, a o imenovanju privremenog organa tvrdi da je nezakonito: „Skupština opštine ne može da raspusti Savet Mesne zajednice i da uvede privremeni organ, dok se ne utvrdi da se radi o nezakonitim radnjama, jer u suprotnom to je zloupotreba vlasti – o tome smo i informisali predsednika i Skupštinu opštine. Mi smo se žalili nadležnom ministarstvu i čekamo njihov odgovor. Što se tiče moje plate: ja radim u Mesnoj zajednici od 2002. godine, i za to vreme doneo sam najmanje 250 miliona dinara dodatnih sredstava u selo. Nisam demagog: kvalitetan rad treba da bude plaćen”.
Bivši predsednik saveta Mesne zajednice Novo Miloševo, Zoran Pušić je član Lige Socijaldemokrata Vojvodine, potpredsednik Mirjan Jakšić je iz SNS-a, a Saša Vojnović iz SPO-a, zato predstavnici privremenog organa kažu da ovde ključnu ulogu nije igrala politička pripadnost nego tvrde da je uža interesna grupa nedomaćinskim i bahatim poslovanjem naterala meštane da ih opozovu.
R.F.