A Labud Pejović Iskoláskor Előtti Intézmény Napsugár nevű alsóvárosi óvodájában öt csoport dolgozik, mintegy százhúsz gyermekkel.
Az ott dolgozó óvónőknek és nevelőknek fontos a magyar nyelv, magyar kultúra és népszokások megőrzése, mivel a gyermekek fejlődése és fejlesztése akkor a leghatásosabb, ha a gyerek anyanyelvén történik.
„Nagy örömünkre, a tavalyi évet követően, idén is sikeresen bírálták el kérelmünket a Rákóczi Szövetség karácsonyi óvodai pályázatán. Programunk, amely a 2019. év végén járt le, A magyar nyelv: létem, jövőm és reményem címet viselte. Olyan színes, érdekes és élménydús programot állítottunk össze az óvodásoknak, amellyel még jobban ösztönözzük őket a magyar nyelv használatára, továbbá a magyar néphez kötődő népszokások és kézműves foglalkozások megismertetését tűztük ki programunk céljául. Ebben nagy segítségünkre volt a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör, velük együtt valósítottuk meg rendezvényeinket”, mondta Varga Gál Erika óvónő, a program egyik koordinátora.
A program során az óvodások karácsonyhoz kötődő népszokásokat, népdalokat és néphagyományokat tanultak Cseszák Korcsik Anikótól és Cseszák Balázstól, a kultúrkör néptáncoktatóitól.
„Két kézműves foglalkozásokon vettünk részt. Az egyiken nemezelni tanultak a gyerekek Lévai Zsófia segítségével, de mézeskalácsokat készítettünk, díszítettünk és sütöttünk Szerda Joli néni segítségével”, mondta Džigurski Ibolya óvónő, a program másik koordinátora.
Az óvónő elmondta, hogy három színdarabot is sikerült beiktatni a programba.
„A népmese világa fontos része az óvodai nevelésnek és programnak. A magyar népmese nyelvünk valóságos kincseskamráját tárja fel a kisgyermekek előtt. A kicsik nemcsak a nyelvet, hanem a magyar ember észjárását is megtanulják mesehallgatás közben. A Szabadkai Gyermekszínház Mi van a tojásban? című előadása és az Újvidéki Színház színművészeinek Télapó emlékei című előadása mellett az adai Jancsi bohóc Bábszínházának Az erdő kis karácsonyfája című bábelőadását is megnéztük”, mondta Varga Gál Erika.
Erer