Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A Magyar Nemzeti Tanács határozatai – Az MNT átveszi tíz iskola alapítói jogait

A Magyar Nemzeti Tanács határozatai – Az MNT átveszi tíz iskola alapítói jogaittrg_fontane

A Magyar Nemzeti Tanács január 31-i ülésén döntött 10 magyar tannyelvű közoktatási intézmény társalapítói jogainak átvételéről, elfogadta a Magyar Szó 2011. évi munkatervét, döntött a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar gyermek és ifjúsági rendezvényekről, elfogadta az MNT 2010-es évi zárszámadását és a 2011-es évre vonatkozó munkatervét is.

2010-ben az MNT-nek 65,44 millió dinár bevétele volt. A Magyar Nemzeti Tanács 2011. évi munkatervével kapcsolatban elhangzott: a hatékony, érdemi munka egyik alapvető feltétele az, hogy szakmai szempontból megalapozottan tervezzék a tevékenységeket. A munkaterv a Tanács hatásköri területének négy fő pillérére – az oktatásra, a kultúrára, a hivatalos nyelv- és íráshasználatra és a tájékoztatásra – vonatkozik.
Ifj. Lengyel László felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsos elmondta: az MNT legfontosabb feladata a közoktatás területén a 2010. október 18-án elfogadott középtávú Oktatásfejlesztési Stratégiájának a következetes és hatékony végrehajtása.

Azonnali eljárás jogsértés esetén

Az MNT megerősítette a magyar nemzeti közösség egyéni és kollektív jogainak védelméről szóló eljárások foganatosításáról szóló záradékjavaslatot is, eszerint a Közigazgatási Hivatal a jövőben azonnal eljárhat jogsértés esetén.

A programok (iskolabusz, ösztöndíjcsomag, Európa Kollégium építésének befejezése, pályakezdést támogató program, az oktatási intézmények társalapítói jogainak átvétele stb.) végrehajtása a Közigazgatási Hivatal feladata.
Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke a közoktatási intézmények társalapítói jogainak átvételével kapcsolatban elmondta, hogy a szóban forgó iskolákban kizárólag magyar nyelven folyik oktatás. Az alapítói jogok átvétele a kulturális autonómia fontos eleme, amelyet a 2010 októberében elfogadott Oktatásfejlesztési Stratégia is előirányoz. A javaslat értelmében az MNT a következő oktatási intézmények esetében kezdeményezheti az alapítói jogok részben történő átvételét: Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium (Szabadka), Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium (Zenta), Id. Kovács Gyula Általános Iskola (Bácsgyulafalva), Dózsa György Általános Iskola (Gu-naras), Október 18. Általános Iskola (Zentagunaras), Petőfi Sándor Általános Iskola (Hajdújárás), Kis Ferenc Általános Iskola (Oromhegyes), Móra Károly Általános Iskola (Szaján), Žarko Zrenjanin Általános Iskola (Székelykeve), Kókai Imre Általános Iskola (Temerin).

Fontos rendezvények

Az MNT döntése szerint a következő vajdasági magyar táborok számítanak kiemelt jelentőségűnek: MadT-Vajdasági Magyar Amatőr és Diákszínjátszók Tábora (Zenta), Gyermek néptánctábor (Kanizsamonostor), Szép Szó Műhely (Bácsfeketehegy), Nemzetközi „Tücsök” Népművészeti Tábor (Péterréve), Nemzetközi Ifjúsági Tisza Tábor (Péterréve), Kisoroszi Népművészeti Tábor (Kisorosz), Batyutábor (Zentagunaras), Délvidéki EMI-tábor (Magyarkanizsa), Ifjúsági Etno Tábor (Péterréve) és Nyári Újságíró Iskola (Tiszaszentmiklós).
A Versenyek-vetélkedők területén a következő rendezvények érdemelték ki a kiemelt minősítést: Középiskolások Művészeti Vetélkedője (Óbecse), Szólj, Síp, Szólj (Újvidék) és az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedője (Szabadka).

Az ülés utolsó napirendi pontja a Magyar Szó évi munkatervének elfogadása volt. A Magyar Szó módosítaná a lap struktúráját, valamint beindítaná az új, Tiszavidék című mellékletét, amelynek célja, hogy a tömbmagyarság szempontjából meghatározó Tisza menti régió nagyobb teret kapjon. Barát Tóth Lívia tájékoztatási tanácsos beszámolójában elmondta, hogy az új Tiszavidék melléklettel kapcsolatban több gond is felmerült: például az előzetes tervek szerint csak a Tisza menti községekben terjesztették volna ezt a mellékletet. Ez a probléma megoldódott, a Magyar Szó Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete úgy döntött, hogy egész Vajdaságban terjesztenék a Tiszavidéket. A tanácsos beszámolt arról is, hogy az MNT tájékoztatási bizottsága ugyan támogatta a napilap munkatervét, de a Tiszavidék melléklet, illetve a Vajdaságon át rovat megjelentetését egy megvalósíthatósági tanulmány kidolgozásához és elfogadásához kötötte.
Az ülésen Pressburger Csaba, a Magyar Szó főszerkesztője részletesen beszámolt a tervezett változtatásokról. Az általa javasolt munkatervet és lapstruktúrát érintő újítás értelmében február elején megszűntek volna a Tiszavidék, valamint a Topolya/Kishegyes rovatok. Ehelyett péntekenként jelent volna meg a nyolcoldalas Tiszavidék melléklet, amely Ada, Csóka, Magyarkanizsa, Óbecse, Törökbecse, Törökkanizsa és Zenta települések híreit foglalta volna össze. A főszerkesztő vissza kívánta állítani a Vajdaságon át rovatot is, amely keretében az összes magyar lakta település hírei helyet kaptak volna a Magyar Szó hasábjain.

Összeállította: B.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *